Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne i ryzyko związane z piciem kawy

Filiżanka kawy rano może dostarczyć więcej niż tylko zwiększenie energii.

Korzyści zdrowotne, powiedzmy niektórzy badacze, mogą obejmować zapobieganie cukrzycy i zmniejszanie ryzyka chorób wątroby.

Biorąc pod uwagę, że co roku wypija się ponad 400 miliardów filiżanek kawy, kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Ale czy jest to naprawdę zdrowe, czy też istnieje ryzyko?

Korzyści

Potencjalne korzyści zdrowotne związane z piciem kawy obejmują ochronę przed cukrzycą typu 2, chorobą Parkinsona, chorobami wątroby, rakiem wątroby i promowaniem zdrowego serca.

1) Kawa i cukrzyca

Plusk kawy

Kawa może pomóc w ochronie przed cukrzycą typu 2. Naukowcy z UCLA stwierdzili, że picie kawy zwiększa poziom białka globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). SHBG kontroluje aktywność biologiczną hormonów płciowych organizmu (testosteronu i estrogenu), które odgrywają rolę w rozwoju cukrzycy typu 2. 4

Dr Simin Liu, jeden z autorów badania, powiedział, że istnieje „odwrotna zależność” między spożyciem kawy a ryzykiem cukrzycy typu 2.

Zwiększone spożycie kawy może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 – naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) zgromadzili dane z trzech badań. W tych badaniach diety uczestników były oceniane za pomocą ankiet co 4 lata, a uczestnicy zgłaszali, że cukrzyca typu 2 wypełnia dodatkowe kwestionariusze. W sumie 7 269 uczestników badania miało cukrzycę typu 2.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy zwiększali spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę dziennie (średnio 1,69 kubka dziennie) przez 4 lata, mieli o 11% niższe ryzyko cukrzycy typu 2 w ciągu kolejnych 4 lat. w porównaniu z osobami, które nie zmieniły swojego spożycia.

2) Kawa i choroba Parkinsona

Naukowcy z USA przeprowadzili badanie oceniające związek między spożywaniem kawy a ryzykiem choroby Parkinsona. Autorzy badania doszli do wniosku, że „większe spożycie kawy i kofeiny wiąże się ze znacznie mniejszą częstością występowania choroby Parkinsona” .5

Ponadto, kofeina w kawie może pomóc kontrolować ruch u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, wynika z badań przeprowadzonych w Instytucie Badawczym Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill (RI MUHC), opublikowanym w czasopiśmie .6

3) Rak kawy i wątroby

Włoscy naukowcy odkryli, że spożywanie kawy obniża ryzyko raka wątroby o około 40%. Ponadto niektóre wyniki sugerują, że jeśli pijesz trzy filiżanki dziennie, ryzyko zmniejsza się o więcej niż 50% .7

Główny autor badania, dr Carlo La Vecchia, z mediolańskiego Instytutu Farmaceutycznego Mario Negri, powiedział: „nasze badania potwierdzają wcześniejsze stwierdzenia, że ​​kawa jest dobra dla zdrowia, a szczególnie dla wątroby”.

4) Choroba kawy i wątroby

Regularne spożywanie kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych (PSC), rzadkiej choroby autoimmunologicznej dróg żółciowych w wątrobie.8

Co więcej, konsumpcja kawy może zmniejszyć częstość marskości wątroby wśród osób pijących alkohol o 22%, wynika z badania przeprowadzonego w Kaiser Permanente Medical Care Programme, California, USA.

Autorzy badania wywnioskowali, że wyniki „wspierają hipotezę, że istnieje składnik kawy, który chroni przed marskością, zwłaszcza marskością wątroby.” 9

Badania opublikowane w czasopiśmie w kwietniu 2014 r. Sugerują, że picie kawy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z powodu marskości wątroby. Naukowcy zasugerowali, że picie dwóch lub więcej filiżanek kawy każdego dnia może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby o 66% .16

Badania opublikowane w czasopiśmie wskazują, że picie kawy bezkofeinowej obniża również poziom enzymów wątrobowych, sugerując, że korzyści nie są związane z zawartością kofeiny.

5) Zdrowie kawy i serca

Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) i Harvard School of Public Health stwierdzili, że picie kawy z umiarem chroni przed niewydolnością serca. Zdefiniowali „z umiarem” jako 2 europejskie puchary (równoważne dwóm 8 ​​uncjowym porcjom amerykańskim) dziennie

Ludzie, którzy codziennie pili cztery kubki europejskie, mieli o 11% mniejsze ryzyko niewydolności serca w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Autorzy podkreślili, że ich wyniki „pokazują możliwą korzyść, ale tak jak w przypadku wielu innych rzeczy, które spożywamy, to naprawdę zależy od tego, ile kawy pijesz”.

Inne możliwe korzyści

Badania sugerują, że kawa może:

  • pomóc w zapobieganiu przedwczesnej śmierci
  • zmniejszyć śmiertelność
  • chronić przed marskością
  • zmniejszyć ryzyko stwardnienia rozsianego
  • chronić przed rakiem jelita grubego

Niektóre z tych twierdzeń wymagają potwierdzenia w dalszych badaniach.

Odżywianie

Regularna czarna kawa (bez mleka lub śmietany) ma bardzo niską liczbę kalorii. Typowa filiżanka czarnej kawy zawiera tylko około 2 kalorii.

Jeśli jednak dodasz cukier i mleko, liczba kalorii może wzrosnąć.

Przeciwutleniacze

Według naukowców z Uniwersytetu w Scranton kawa jest głównym źródłem przeciwutleniaczy w USA.

Dr Joe Vinson, główny autor badania, powiedział, że „Amerykanie mają więcej swoich przeciwutleniaczy z kawy niż jakiekolwiek inne źródło pożywienia.” Nic innego nie jest blisko. „2

Autorzy badania podkreślają umiarkowanie, twierdząc, że tylko jedna lub dwie filiżanki dziennie wydają się korzystne.

Wersje kofeinowe i bezkofeinowe dostarczały prawie tyle samo antyoksydantów.

Kilka badań łączy regularne spożycie kofeiny z dodatkowymi uderzeniami serca – częstym zjawiskiem, które jednak w rzadkich przypadkach może prowadzić do problemów z sercem, udarem i śmiercią. Jednak badanie

patrząc na długoterminowe spożycie kofeiny stwierdzono, że regularne spożywanie kofeiny nie jest związane z dodatkowymi uderzeniami serca.

Ryzyka

filiżanki kawy

Picie zbyt dużej ilości kawy może spowodować bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Oklahoma, „kofeina może wywoływać objawy lękowe u osób zdrowych, zwłaszcza u pacjentów wrażliwych, takich jak osoby z wcześniej istniejącymi zaburzeniami lękowymi”.

Ponadto „stosowanie kofeiny wiąże się również z objawami depresji spowodowanymi albo teorią samoleczenia, albo teorią, że sama kofeina powoduje zmiany nastroju”.

Kobiety planujące ciążę powinny zachować ostrożność. Naukowcy z University of Nevada School of Medicine zgłaszani w tej regularnej kawie mogą zmniejszyć szanse kobiety na zajście w ciążę.

Wiadomości medyczne Dzisiaj zbadano pozytywne i negatywne skutki picia kawy w artykule w lipcu 2012 r., Picie kawy: Bardziej dobry niż szkoda?

Inne możliwe zagrożenia obejmują:

  • mające negatywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego u młodych dorosłych z łagodnym nadciśnieniem
  • zakłócanie zegara biologicznego

W jednym z badań naukowcy wykryli obecność mykotoksyn w komercyjnych próbkach kawy, co doprowadziło do obaw o potencjalne ryzyko dla zdrowia publicznego.

Jeśli chcesz kupić kawę, istnieje doskonały wybór on-line z tysiącami opinii klientów.

Kup tutaj ziarna kawy

Kup tutaj kawę mieloną

Kup tutaj kawę rozpuszczalną

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: