Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o kurkumy

Kurkuma, czasami nazywana szafranem indyjskim lub złotą przyprawą, to wysoka roślina, która rośnie w Azji i Ameryce Środkowej.

Kurkuma na półkach i w szafkach przyprawowych wykonana jest z korzeni ziemi rośliny. Jasnożółty kolor przetworzonego kurkumy zainspirował wiele kultur do użycia go jako barwnika. Kurkuma ziemna jest również głównym składnikiem curry w proszku.

Kapsułki, herbaty, proszki i ekstrakty to niektóre produkty kurkumy dostępne w handlu.

Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy i ma silne właściwości biologiczne. Medycyna ajurwedyjska, tradycyjny indyjski system leczenia, zaleca kurkuma dla różnych schorzeń. Należą do nich przewlekły ból i stan zapalny. Zachodnia medycyna zaczęła badać kurkumy jako środek przeciwbólowy i środek leczniczy.

W tym artykule omówiono zawartość składników odżywczych w kurkumie, w jaki sposób może ona przynieść korzyści dla zdrowia, a także niektóre z jej negatywnych skutków ubocznych.

Odżywianie kurkumy

Proszek z kurkumy

Według krajowej bazy danych składników odżywczych USDA jedna łyżka (tbsp) proszku kurkumowego zawiera:

 • 29 kalorii
 • 0,91 grama (g) białka
 • 0,31 g tłuszczu
 • 6,31 g węglowodanów
 • 2,1 g włókna
 • 0,3 g cukru

Ta sama porcja 1-tbsp zapewnia:

 • 26 procent dziennego zapotrzebowania na mangan
 • 16 procent dziennego żelaza
 • 5 procent dziennego potasu
 • 3 procent dziennej witaminy C

Pozytywne skutki uboczne

Chociaż kurkuma jest przyprawową przyprawą, która jest pożywna do spożycia, tradycyjnie była również stosowana w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej w leczeniu stanów zapalnych, chorób skóry, ran, dolegliwości trawiennych i stanów wątroby.

Właściwości przeciwzapalne

Fundacja Arthritis Foundation przytacza kilka badań, w których kurkuma zmniejszyła stan zapalny.

Ta zdolność przeciwzapalna może zmniejszyć pogorszenie odczuwane przez ludzi z zapaleniem stawów w stawach.

Fundament sugeruje przyjmowanie kurkumy w kapsułkach od 400 do 600 miligramów (mg) do trzech razy dziennie w celu złagodzenia stanu zapalnego.

Przeciwbólowy

Kurkuma jest uważana za środek przeciwbólowy. Przyprawa jest uznawana za łagodzącą również ból stawów.

Badania wydają się wspomagać kurkumę w łagodzeniu bólu, w jednym z badań zauważono, że wydaje się działać równie dobrze jak ibuprofen (Advil) u ludzi z zapaleniem stawów na kolanach.

Chociaż zalecenia dotyczące dawkowania wydają się różnić, ci, którzy uczestniczyli w badaniu, przyjmowali codziennie 800 mg kurkumy w postaci kapsułek.

Poprawa funkcji wątroby

Kurkuma ostatnio przyciąga uwagę dzięki swoim zdolnościom antyoksydacyjnym.

Działanie przeciwutleniające kurkumy wydaje się być tak silne, że może zatrzymać twoją wątrobę przed uszkodzeniem przez toksyny. To może być dobra wiadomość dla osób, które zażywają silne leki na cukrzycę lub inne schorzenia, które mogą zaszkodzić ich wątrobie przy długotrwałym stosowaniu.

Prawdopodobnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Kurkumina jest obiecująca jako leczenie raka. Badania sugerują, że ma działanie ochronne przeciwko rakowi trzustki, rakowi prostaty i szpiczakowi mnogiemu.

Trawienie

Kurkuma wspomaga trawienie

Kurkuma dodaje smaku potrawom, co wyjaśnia jego obecność w curry w proszku. Kurkuma może również odgrywać ważną rolę w trawieniu tego pokarmu.

Przyprawa może przyczynić się do zdrowego trawienia w wyniku właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych.

Kurkuma jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej jako środek trawiący. Zachodnia medycyna zaczęła teraz badać, w jaki sposób kurkuma może pomóc w zapaleniu jelit i przepuszczalności jelit, dwóch miarach sprawności trawiennej.

Przyprawa jest nawet badana jako leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS).

W tym kurkuma w diecie

Kurkuma to wysoce uniwersalna przyprawa, którą można dodawać do potraw na wiele sposobów, w tym:

 • Dodanie kurkumy do mieszanek przyprawowych, takich jak curry lub grill
 • Wykonanie domowej roboty sosu na bazie olejku, octu i przypraw, w tym kurkumy
 • Zmieniaj swoje marynaty, dodając kurkumę.

Alternatywnie wypróbuj te zdrowe i smaczne przepisy opracowane przez zarejestrowanych dietetyków:

 • Słoik soczewicy Mason jar
 • Winiotyk kurkumowy z limonki
 • Koktajl z kurkum mango
 • Mleko kurkumy
 • Zupa gorączki złota

Kurkuma jest również dostępna jako suplement w kapsułkach, płynach, ekstraktach i nalewkach zawierających proszek. Bromelaina, ekstrakt białkowy uzyskany z ananasów, zwiększa wchłanianie i działanie kurkumy, więc często jest łączony z kurkumą w tych produktach.

Suplementy kurkumy i proszek są dostępne w sprzedaży online.

Przed podjęciem jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że są one bezpieczne.

Skutki uboczne kurkumy

Chociaż kurkuma zapewnia potencjalne korzyści dla zdrowia, stwarza pewne zagrożenia, które warto rozważyć przed spożyciem dużych ilości.

Zdenerwowanie żołądka

Te same leki stosowane w kurkumie, które wspomagają trawienie, mogą podrażniać, gdy są przyjmowane w dużych ilościach. Niektórzy uczestnicy badań, którzy przyglądali się stosowaniu kurkumy w leczeniu raka, musieli z niej zrezygnować, ponieważ wpłynęło to negatywnie na ich trawienie.

Kurkuma stymuluje żołądek do produkcji większej ilości kwasu żołądkowego. Chociaż pomaga to niektórym ludziom w trawieniu, może to negatywnie wpłynąć na innych.

Właściwości rozrzedzające krew

Oczyszczające właściwości kurkumy mogą również ułatwić łatwiejsze krwawienie. Przyczyna tego jest niejasna. Inne sugerowane korzyści, takie jak obniżony poziom cholesterolu i obniżone ciśnienie krwi, mogą mieć coś wspólnego ze sposobem działania kurkumy we krwi.

Osoby stosujące leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna (Coumadin), powinny unikać spożywania dużych dawek kurkumy.

Pobudzenie skurczów

Być może słyszałeś, że spożywanie jedzenia przyprawionego curry może stymulować poród.Chociaż istnieje niewiele danych klinicznych potwierdzających to stwierdzenie, badania sugerują, że kurkuma może złagodzić objawy PMS.

Kobiety w ciąży powinny unikać przyjmowania suplementów kurkumy ze względu na działanie rozrzedzające krew. Dodanie niewielkich ilości kurkumy do żywności jako przyprawy nie powinno powodować problemów zdrowotnych.

Na wynos

Wydaje się, że istnieją korzyści zdrowotne wynikające z włączenia kurkumy do diety. Złota przyprawa wspomaga zdrowie immunologiczne, pomaga w łagodzeniu bólu i może pomóc w trawieniu, między innymi. Ale z powodu niektórych skutków ubocznych kurkuma może nie być warta dla niektórych osób.

Przy podejmowaniu decyzji, czy kurkuma jest czymś, co trzeba spróbować, należy zachować ostrożność. Podobnie jak w przypadku każdej innej terapii alternatywnej, porozmawiaj ze swoim lekarzem zanim zastosujesz kurkumę w celu leczenia jakiegokolwiek stanu zdrowia, który masz.

Jeśli chcesz kupić suplement kurkumy lub kurkuminy, istnieje doskonały wybór on-line z tysiącami wspaniałych recenzji klientów.

Like this post? Please share to your friends: