Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy endometrioza może powodować ból pęcherza?

Endometrioza to stan, w którym tkanka przypominająca wyściółkę macicy wyrasta poza macicą, na przykład na jajnikach lub jajowodach. W przypadku endometriozy pęcherza moczowego ta tkanka rośnie wewnątrz lub na powierzchni pęcherza.

Endometrioza pęcherza jest rzadką postacią stanu, która może wywoływać silny dyskomfort. Kiedy tworzy się tylko na powierzchni pęcherza moczowego, nazywa się to powierzchowną endometriozą, a jeśli rozwija się wewnątrz wyściółki lub ściany pęcherza, nazywa się ją głęboką endometriozą.

Podczas regularnej menstruacji tkanka endometrium pogrubia i wypływa z organizmu we krwi. Jednakże, gdy tkanka wyrasta poza macicą, nie może ona przejść przez pochwę, więc pozostaje wewnątrz ciała. Powoduje to objawy, takie jak bolesne i ciężkie okresy.

W tym artykule przyjrzymy się objawom, rozpoznaniu i leczeniu endometriozy pęcherza moczowego. Omawiamy również inne formy bólu pęcherza i śródmiąższowe zapalenie pęcherza, które może mieć podobne objawy jak endometrioza pęcherza moczowego.

Rozpowszechnienie

Endometrioza dotyka od 6 do 10 procent kobiet w okresie reprodukcyjnym. Dlatego większość kobiet otrzymuje diagnozę w tym czasie ze średnim wiekiem 27 lat.

Endometrioza pęcherza jest rzadkością. Badanie z 2014 roku donosi, że tylko 1-2% kobiet z endometriozą może mieć endometrium w układzie moczowym, a pęcherz jest narządem, który najprawdopodobniej zostanie dotknięty.

Objawy

Osoba z endometriozą pęcherza moczowego podwoiła się, utrzymując dolną część brzucha w bólu.

W badaniu z 2012 roku stwierdzono, że około 30 procent kobiet z endometriozą pęcherza nie ma żadnych objawów. Osoba może nie być świadoma, że ​​ma taki stan, dopóki nie pojawi się w wyniku testów przeprowadzonych z innego powodu, na przykład podejrzenia bezpłodności.

Kobieta z większym prawdopodobieństwem zauważy jakiekolwiek objawy endometriozy w okresie, w którym powinna mieć miesiączkę.

Objawy endometriozy pęcherza moczowego mogą obejmować:

 • odczuwając potrzebę pilnego oddania moczu
 • częste oddawanie moczu
 • ból, gdy pęcherz jest pełny
 • palące lub bolesne odczucia podczas oddawania moczu
 • krew w moczu
 • ból miednicy
 • ból w dole pleców (z jednej strony)

Gdy endometrioza rozwija się w innych częściach miednicy, objawy mogą obejmować:

 • skurcze i ból przed i podczas okresów
 • ból podczas uprawiania seksu
 • krwawienie podczas lub pomiędzy okresami, które mogą być ciężkie
 • uczucie skrajnego zmęczenia
 • nudności
 • biegunka

Diagnoza

Technik ultradźwiękowy z wyposażeniem.

Aby zdiagnozować endometriozę pęcherza moczowego, lekarz najpierw sprawdzi pochwę i pęcherz, aby ustalić, czy są jakieś nienormalne narośle. Zwykle wykonają również badanie moczu, aby sprawdzić obecność krwi w moczu.

Inne testy, które może wykonać lekarz, obejmują:

 • USG. Ultrasonografia polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Lekarz dowie się, gdzie rośnie endometrium i ile jest.
 • Skan MRI. Skan MRI wykorzystuje magnesy i fale radiowe, aby uzyskać szczegółowe obrazy wnętrza ciała osoby. Lekarz wykorzysta ten test do poszukiwania endometriozy w pęcherzu moczowym, a także innych częściach miednicy.
 • Cystoskopia. Aby wykonać cystoskopię, lekarz wprowadzi zakres przez cewkę moczową. Pozwoli to im spojrzeć na wyściółkę pęcherza moczowego, aby sprawdzić, czy w tym miejscu znajduje się jakakolwiek tkanka endometrium.

Etapy endometriozy

Po potwierdzeniu rozpoznania endometriozy lekarz sprawdzi, na jakim etapie znajduje się stan. Etapy są definiowane w zależności od ilości tkanki i jej głębokości w organach człowieka.

Istnieją cztery etapy, które są:

Scena 1. . Osoba z endometriozą w stadium 1 ma tylko niewielkie ilości tkanki, która występuje tylko na powierzchni lub wokół narządów.

Etap 2. . Osoba z endometriozą w stadium 2 ma bardziej rozległe narosty tkanek, ale nadal znajduje się na powierzchni organów, a nie w ich wnętrzu.

Etap 3.. Osoba z stadium 3. endometriozy ma bardziej rozpowszechnioną tkankę, która zaczyna rosnąć w obrębie narządów miednicy.

Etap 4.. Osoba z endometriozą w stadium 4 ma wiele tkanek endometrialnych, które rosną w kilku narządach miednicy.

Leczenie

Obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Jednak stan można leczyć za pomocą leków, a niekiedy chirurgii.

Chirurgia jest najczęstszą metodą leczenia pacjentów z endometriozą pęcherza. Podczas zabiegu lekarz będzie próbował usunąć całą tkankę rosnącą w pęcherzu, co powinno pomóc złagodzić objawy.

Istnieją dwa rodzaje operacji stosowanych w endometriozie pęcherza:

 • Przezcewkowej chirurgii jest, gdy lekarz wprowadza cienką zakres wewnątrz cewki moczowej i pęcherza moczowego. Na jego końcu znajduje się narzędzie tnące, które służy do odcięcia tkanki endometrium.
 • Częściowa cystektomia polega na usunięciu uszkodzonej części pęcherza moczowego. Chirurg może przeprowadzić laparotomię, która obejmuje jedno duże nacięcie lub laparoskopię, w której chirurg musi wykonać kilka mniejszych nacięć.

Lekarze prawdopodobnie zalecą leczenie hormonalne, które pomoże spowolnić wzrost tkanki endometrium lub zmniejszyć ból. Leczenie hormonalne może obejmować hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) lub pigułki antykoncepcyjne.

Płodność

Endometrioza pęcherza moczowego nie ma żadnego wpływu na płodność kobiety. Jednak tkanki endometrium często rosną w niektórych częściach kobiecego układu rozrodczego, takich jak jajniki, które mogą wpływać na prawdopodobieństwo poczęcia kobiety.

Endometrioza pęcherza moczowego a śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego

Kobiety lekarka w dyskusi z żeńskim pacjentem.

Osoba z śródmiąższowym zapaleniem pęcherza może doświadczać wielu takich samych objawów, jak u pacjentów z endometriozą pęcherza. Oba warunki mogą powodować:

 • przewlekły ból miednicy, który trwa 6 miesięcy lub dłużej
 • potrzebujących często i pilnie oddawać mocz
 • ból podczas seksu
 • potrzebujących oddać mocz w nocy
 • ból w pęcherzu
 • objawy wpływające na cykl menstruacyjny

Osoba, która nie reaguje na typowe leczenie endometriozy, może w rzeczywistości mieć niezdiagnozowane śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Jest możliwe, że dana osoba ma oba warunki.

Dokładna przyczyna śródmiąższowego zapalenia pęcherza nie jest znana. Niestety, antybiotyki, które mogą leczyć inne rodzaje zapalenia pęcherza, nie są skuteczne.

Zalecane leczenie zwykle obejmuje zmiany stylu życia, takie jak zmiany w diecie, rzucenie palenia, picie mniej przed snem i planowanie planowanych przerw w toalecie, aby pęcherzyk się nie zapełnił.

Endometrioza pęcherza w porównaniu z innymi bólami pęcherza

Inne możliwe przyczyny odczuwania dyskomfortu lub bólu w pęcherzu to:

 • infekcja w pęcherzu
 • wada w wyściółce pęcherza
 • reakcja autoimmunologiczna
 • reakcja alergiczna

Jeśli u pacjenta wystąpi ucisk lub ból pęcherza, który nie ustępuje, powinni umówić się na wizytę u swojego lekarza. Lekarz będzie mógł wykonać badania, aby znaleźć przyczynę.

Możliwe przyczyny

Lekarze nie są pewni dokładnej przyczyny endometriozy pęcherza. Możliwe przyczyny to:

 • Operacja miednicy. Jedna z teorii mówi, że poprzednia operacja, taka jak cesarskie cięcie lub histerektomia, może wprowadzić komórki pęcherza moczowego do pęcherza.
 • Wczesna transformacja komórek. Dzieje się tak, gdy pozostałe komórki z zarodka zamieniają się w tkankę endometrium.
 • Powrót do menstruacji. Przy wstecznym okresie menstruacji kobieca krew miesiączkowa przepływa z powrotem do miednicy zamiast wypływać z ciała. Komórki endometrium mogą następnie wszczepić się w ścianę pęcherza.
 • Przeszczep. Transplantacja to miejsce, w którym komórki endometrium przemieszczają się przez układ limfatyczny lub naczynia krwionośne i trafiają do pęcherza pacjenta.
 • Genetyka. Endometrioza jest uważana za dziedziczną.

Perspektywy

Bez odpowiedniego leczenia endometrioza pęcherza moczowego może powodować uszkodzenie nerek. Możliwe jest również, że tkanka nowotworowa wyrasta z tkanki błony śluzowej macicy w pęcherzu, chociaż jest to bardzo rzadkie.

Perspektywa osoby zależy od tego, na jakim etapie endometriozy się znajdują. Cięższe przypadki są trudniejsze do wyleczenia.

Chirurgia w celu usunięcia tkanki jest często najskuteczniejszym leczeniem, chociaż endometrioza często powraca po operacji. W związku z tym może być konieczne przeprowadzenie wielu operacji.

Like this post? Please share to your friends: