Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Śmiech wyzwala „dobre hormony”, aby promować więzi społeczne

Nawet w najtrudniejszych momentach śmiech ma niezłomną zdolność łączenia ludzi. Nowe badanie ujawnia, jak śmiech wpływa na mózg, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego chichot odgrywa tak ważną rolę w więzi społecznej.

grupa przyjaciół śmiejących się

Naukowcy z Finlandii i Zjednoczonego Królestwa odkryli, że śmiech społeczny wyzwala uwalnianie endorfin – często określanych jako „czuć dobre hormony” – w regionach mózgu odpowiedzialnych za pobudzenie i emocje.

Endorfiny są peptydami, które oddziałują z receptorami opioidowymi w mózgu, aby pomóc złagodzić ból i wywołać uczucie przyjemności.

Co więcej, badanie ujawniło, że im więcej receptorów opioidowych ma ludzi w regionach mózgu związanych z przetwarzaniem emocji, tym bardziej angażują się w śmiech społeczny.

„Nasze wyniki podkreślają, że uwalnianie endorfin wywołane śmiechem społecznym może być ważną ścieżką wspierającą tworzenie, wzmacnianie i utrzymywanie więzi społecznych między ludźmi” – mówi współautor badania prof. Lauri Nummenmaa z Centrum Turku PET na Uniwersytecie w Turku w Finlandii.

Naukowcy niedawno zgłosili swoje wyniki w.

Społeczny śmiech doprowadził do wzrostu endorfin

Profesor Nummenmaa wraz z kolegami zapisał 12 zdrowych mężczyzn do swojego gabinetu.

Uczestnikom wstrzyknięto radioaktywny związek, który przylega do receptorów opioidowych w mózgu. Korzystając z obrazowania metodą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) naukowcy byli w stanie monitorować uwalnianie endorfin i innych peptydów wiążących się z rektorami opioidów.

Uczestnicy dwukrotnie przeszli badanie PET. Pierwszy skan został przeprowadzony po tym, jak każdy z uczestników spędził 30 minut w pokoju i raz po 30 minutach oglądał wywołujące śmiech teledyski swoich bliskich przyjaciół.

Naukowcy odkryli, że społeczny stan śmiechu doprowadził do znacznego zwiększenia uwalniania endorfin w wzgórzu, jądrze ogoniastym i przedniej części mózgu. Są to regiony mózgu, które odgrywają rolę w podnieceniu i świadomości emocjonalnej.

Ponadto zespół odkrył, że uczestnicy z większą liczbą receptorów opioidowych w obręczy i koronach czołowych w przedniej części mózgu częściej śmiali się w odpowiedzi na wideoklipy swoich przyjaciół.

Kora obręczy uczestniczy w przetwarzaniu i tworzeniu emocji, podczas gdy kora oczodołowo-czołowa bierze udział w wielu procesach związanych z emocjami.

Endorfiny mogą „promować uczucia więzi”

Naukowcy twierdzą, że ich wyniki wskazują, że uwalnianie endorfin wywołane śmiechem może odgrywać rolę w więzi społecznej.

„Przyjemny i uspokajający efekt uwalniania endorfin może sygnalizować bezpieczeństwo i promować uczucie wspólnoty” – mówi prof. Nummenmaa. „Związek pomiędzy gęstością receptorów opioidowych a stopniem śmiechu sugeruje również, że układ opioidowy może leżeć u podstaw indywidualnych różnic w towarzyskości.”

Współautor badania, prof. Robin Dunbar, z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, dodaje, że wyniki podkreślają znaczenie komunikacji głosowej w więzi społecznej.

„Inne naczelne utrzymują kontakty towarzyskie poprzez wspólne uwodzenie, które również indukuje uwalnianie endorfin, jednak jest to bardzo czasochłonne.

Ponieważ śmiech społeczny prowadzi do podobnej odpowiedzi chemicznej w mózgu, pozwala to na znaczną ekspansję ludzkich sieci społecznych: śmiech jest bardzo zaraźliwy, a reakcja endorfin może w ten sposób łatwo rozprzestrzeniać się poprzez duże grupy, które śmieją się razem. „

Prof. Robin Dunbar

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te odkrycia, ale badanie to z pewnością jest pretekstem do śmiechu z przyjaciółmi w ten weekend.

Dowiedz się o nauce śmiechu.

Like this post? Please share to your friends: