Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy można cofnąć neuropatię cukrzycową?

Neuropatia cukrzycowa odnosi się do uszkodzenia nerwów spowodowanego cukrzycą.

Neuropatia jest częstym stanem, który dotyka 60-70% dorosłych chorych na cukrzycę. Dotyczy to jednak głównie osób z niekontrolowanym poziomem cukru we krwi lub osób z cukrzycą od ponad 25 lat.

Uszkodzenie nerwów spowodowane neuropatią cukrzycową jest nieodwracalne, ale istnieją sposoby na złagodzenie objawów i zapobieżenie dalszym uszkodzeniom.

Co to jest neuropatia cukrzycowa?

pacjent jest sprawdzany pod kątem neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa jest rodziną postępujących zaburzeń nerwowych związanych z cukrzycą typu 1 i 2.

Chociaż wciąż trwają badania nad tego rodzaju uszkodzeniem nerwów, lekarze uważają, że cukry we krwi mogą uszkadzać komórki nerwowe, uszkadzając włókna nerwowe i redukując lub myląc sygnały.

Jednak uszkodzenie nerwów może być spowodowane przez połączenie czynników, takich jak działanie układu immunologicznego, genetyka, palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu.

Neuropatia może powodować szereg objawów, w tym ból, utratę czucia, drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni.

Chociaż neuropatia może wystąpić wszędzie tam, gdzie występują nerwy, ma tendencję do wpływania na nogi i stopy.

Osoby z neuropatią cukrzycową mają tendencję do:

 • mieć słabą kontrolę poziomu cukru we krwi
 • mieć ukończone 40 lat
 • mieć nadwagę lub otyłość
 • mieć wysoki poziom cholesterolu
 • mieć wysokie ciśnienie krwi
 • chorował na cukrzycę przez co najmniej 10 do 25 lat, w zależności od nasilenia

Rodzaje

Neuropatia cukrzycowa jest zwykle podzielona na cztery kategorie w zależności od tego, które nerwy są dotknięte.

Neuropatia obwodowa

Uszkodzenie nerwu, które wpływa na zdolność nerwów obwodowych do odczuwania rzeczy, takich jak temperatura i dotyk.

Neuropatia obwodowa najczęściej dotyczy rąk, dłoni, nóg, stóp i palców stóp, często powodując ból lub utratę czucia. Jest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej.

Bliższa neuropatia

Uszkodzenie nerwu skutkujące bólem w biodrach, udach, miednicy i pośladkach. Osłabienie mięśni i ból nóg są również częstym objawem proksymalnej neuropatii.

Ogniskowa neuropatia

Uszkodzenie określonego nerwu lub grupy nerwów w dowolnym miejscu ciała. Ogniskowa neuropatia często powoduje intensywne, nagłe osłabienie mięśni, ból i utratę czucia.

Autonomiczna neuropatia

Uszkodzenie nerwów kontrolujących mimowolną kontrolę narządów. Autonomiczna neuropatia może wpływać na szereg ważnych funkcji organizmu, takich jak czynność serca i oddychanie, aktywność żołądkowo-jelitowa, odpowiedź seksualna i ciśnienie krwi.

Wiele osób z neuropatią autonomiczną traci możliwość wykrycia, kiedy stężenie cukru we krwi spadło do niebezpiecznie niskiego poziomu.

Naturalne zabiegi

młody człowiek sprawdzanie poziomu cukru we krwi

Po wystąpieniu neuropatii nie ma sposobu, aby to odwrócić. Istnieją jednak zmiany w stylu życia, terapie i leki, które mogą pomóc złagodzić objawy i zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerwów.

Obniżenie lub ustabilizowanie poziomu cukru we krwi jest pierwszą linią zalecaną dla neuropatii cukrzycowej, a także jest najłatwiejszą i najskuteczniejszą.

Utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi pomaga złagodzić objawy neuropatii, takie jak ból i zmniejsza szanse dalszego uszkodzenia nerwów o 50 procent.

Pomocne może też być rzucenie palenia. Palenie uszkadza ściany tętnic, powodując nagromadzenie tłuszczu, zwężenie naczyń krwionośnych i utrudnia krążenie. Zły krążenie jest głównym czynnikiem neuropatii.

Palenie również zwiększa ryzyko rozwoju innych stanów, które mogą prowadzić do dalszego uszkodzenia nerwów, takich jak insulinooporność, udar, dysfunkcje seksualne oraz choroby serca i nerek.

Inne często zalecane porady dotyczące stylu życia, pomocne w leczeniu neuropatii cukrzycowej obejmują:

 • Prawidłowe przyjmowanie leków na cukrzycę: Spójność i monitorowanie są niezbędne, aby leki działały zgodnie z ich przeznaczeniem, niezależnie od tego, czy stosuje się insulinę, czy metforminę.
 • Zmniejszenie spożycia alkoholu: Alkohol może powodować skoki i spadki poziomu cukru we krwi, przyczyniając się do nierównomiernej zawartości cukru we krwi i często przeciwdziałając przyjmowaniu leków. Alkohol zawiera również puste kalorie, które mogą przyczyniać się do nadwagi.
 • W razie potrzeby utrata wagi: Nadmierna waga może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości na insulinę i zwiększenia stężenia cukru we krwi. Nadwaga zwiększa również prawdopodobieństwo rozwoju neuropatii cukrzycowej.
 • Wybór zdrowych tłuszczów: orzechy, rośliny strączkowe, oleje roślinne, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude mięso i produkty drobiowe zawierają tłuszcze, które organizm wie, jak przetwarzać, stosować i usuwać. Wytworzone lub dodane tłuszcze, często znane jako tłuszcze trans, są przechowywane zamiast używanych, często prowadząc do wysokiego cholesterolu i przyrostu masy ciała.
 • Unikanie nadmiaru cukrów: Wysoko rafinowane lub przetworzone cukry, takie jak słodziki o wysokiej zawartości glukozy lub fruktozy, mogą powodować gwałtowne, nagłe skoki cukru we krwi, a następnie spadki. Unikanie tych wzlotów i upadków jest kluczowe dla prawidłowego zarządzania poziomem cukru we krwi i zapobiegania dalszemu uszkodzeniu nerwów.
 • Leczenie innych powikłań zdrowotnych: Warunki zdrowotne, które wpływają na poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi i przepływ lub kontrolę nerwów, mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju neuropatii. Typowymi przykładami są zaburzenia serca, wątroby i nerek.
 • Ćwiczenie: Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie, obniżyć poziom cholesterolu, poprawić sprawność mięśni i wytrzymałość oraz poprawić przepływ krwi. Zalecane jest wykonanie 150 minut ćwiczeń tygodniowo, najlepiej podzielonych na pięć 30-minutowych sesji.
 • Profesjonalnie wykonywane terapie: Szeroki zakres terapii może pomóc w zmniejszeniu bólu neuropatycznego, poprawie przepływu krwi i zmniejszeniu ryzyka wyniszczenia mięśni. Należą do nich masaże, fizykoterapia, akupunktura i regulacja kręgarz.

Neuropatia obwodowa sprawia, że ​​stopy i ręce są bardziej podatne na uszkodzenia, a także powoduje utratę czucia, dzięki czemu rany łatwiej można przegapić.Osoby chore na cukrzycę powinny codziennie sprawdzać swoje stopy pod kątem ran lub zmian skórnych i utrzymywać stopy w czystości. Paznokcie powinny być utrzymywane w stanie trymowania, aby uniknąć podrażnienia lub przycięcia skóry stóp.

Ludzie powinni unikać nawyków, które narażają stopy na uszkodzenia, czynniki drażniące lub zarazki, takie jak chodzenie boso lub dzielenie się narzędziami higienicznymi.

Osoby, które doświadczają jakichkolwiek nietypowych, uporczywych lub niepokojących objawów, powinny zgłosić się do lekarza. Regularna, konsekwentna pielęgnacja stóp może pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa amputacji o 45 do 85 procent.

Opcje medyczne

Bez recepty leki przeciwbólowe często pomagają złagodzić ból nerwu. W cięższych przypadkach lekarze mogą przepisać bardziej skoncentrowane, określone leki.

Każdy, kto przyjmuje leki przeciwbólowe, powinien zachować ostrożność, ale osoby z ciśnieniem krwi lub krwawieniem powinny być szczególnie ostrożne. Jeśli ludzie doświadczają niepokojących objawów, powinni zgłosić się do swojego lekarza.

Powszechnie stosowane opcje leków stosowane w leczeniu neuropatii cukrzycowej obejmują:

 • opioidy, takie jak siarczan morfiny, tramadol, oksykodon i dekstrometorfan
 • leki przeciwdepresyjne, takie jak wenlafaksyna, amitryptylina i chlorowodorek duloksetyny
 • leki przeciwdrgawkowe, takie jak pregabalina i walproinian sodu
 • miejscowe kuracje, takie jak kremy kapsaicyny, spraye diazotanowe izosorbidu i plastry lidokainy

Niektóre formy elektrycznej stymulacji nerwów, takie jak przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS), są zatwierdzone przez American Academy of Neurology (AAN) do leczenia bolesnej neuropatii cukrzycowej.

Chociaż istnieją dowody na stosowanie terapii magnetycznej, laserowej i świetlnej w celu zmniejszenia lub opanowania bólu nerwów, AAN obecnie nie zaleca takich terapii.

Komplikacje

Bez leczenia powikłania zdrowotne wywołane i pogłębione przez neuropatię cukrzycową mogą być ciężkie.

ilustracja rany nie leczącej z powodu neuropatii cukrzycowej

Niektóre komplikacje obejmują:

 • ból, sztywność lub bolesność
 • nieświadomość niskiego poziomu cukru we krwi
 • nudności i wymioty
 • zaburzone poczucie głodu
 • biegunka i zaparcie
 • zaburzona funkcja seksualna
 • infekcje rąk lub nóg i stóp lub rany, które się nie zagoją
 • uszkodzenia stawów, szczególnie stóp i nóg
 • kontrola pęcherza lub problemy z układem moczowym
 • nadmierny lub brak potu
 • atropia miesni
 • zgorzeli lub amputacji, najczęściej stóp lub nóg
 • niskie ciśnienie krwi

Postępy w leczeniu

Badacze nadal badają, dlaczego iw jaki sposób występuje neuropatia cukrzycowa, mając nadzieję na opracowanie bardziej precyzyjnych opcji leczenia.

Prawie wszystkie opcje leków stosowane w leczeniu tego schorzenia nie zostały zaprojektowane tak, aby celować w ból neuropatyczny. Większość obecnych leków ma również nieprzyjemne skutki uboczne i wiąże się z ryzykiem uzależnienia.

Większość ostatnich badań dotyczących leczenia neuropatii cukrzycowej obraca się wokół blokowania lub zmieniania sygnałów bólowych.

W badaniu z 2013 r. Ustalono, że leki ukierunkowane na T-kanały wapniowe mogą pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z neuropatią cukrzycową bez ryzyka uzależnienia lub uzależnienia.

Badanie przeprowadzone w 2015 r. Wykazało, że blokowanie aktywowanych hiperpolaryzacją cyklicznych bramek nukleotydowych (HCN) u szczurów drastycznie zmniejszyło odczuwanie bólu w regionie mózgu, który najczęściej uczestniczył w przetwarzaniu sygnałów bólowych.

Badane są również metody symulacji leczenia kręgosłupa (SCS). Badanie przeprowadzone na 2016 r. Z użyciem gryzoni wykazało, że wczesny, powtarzalny SCS może pomóc w zmniejszeniu i odwróceniu bólu neuropatycznego poprzez stymulację układu endokannabinoidowego i aktywację receptorów CB1.

Leki ukierunkowane na cząsteczki przyczepione do powierzchni komórek nerwowych zwane gangliozydami były od dawna badane jako potencjalne lekarstwo na zaburzenia neurodegeneracyjne. Wykazano, że gangliozydy wpływają na zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych.

Artykuł badawczy z 2016 r. Wykazał, że zubożenie jednego określonego gangliozydu o nazwie GM3 poprawiło gojenie się ran i całkowicie odwrócony ból neuropatyczny u myszy.

Like this post? Please share to your friends: