Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pięć częstych przyczyn wczesnego porannego bólu głowy

Poranne bóle głowy są codzienną rzeczywistością dla wielu osób po przebudzeniu. Istnieje kilka różnych rodzajów bólu głowy, z których każdy powiązany jest z własnymi czynnikami ryzyka i przyczynami.

Przykłady obejmują migrenowe bóle głowy, napięciowe bóle głowy (TTH) i nadużywanie leków (MOH). Według Światowej Organizacji Zdrowia bóle głowy są trzecią najczęstszą przyczyną utraty czasu dla złego stanu zdrowia na świecie.

Bóle głowy są częste, ale czy osoby z częstymi wczesnymi porannymi bólami głowy martwią się o powagę choroby?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pięciu typowych przyczynach wczesnych rannych bólów głowy. Dowiedz się, co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko i kiedy zadzwonić do lekarza.

1. Problemy ze snem

Kilka problemów ze snem może prowadzić do bólów głowy rano.

Chrapanie i bezdech senny

kobieta z migrenowym bólem głowy w łóżku rano.

Według American Migraine Foundation kilka czynników może przyczyniać się do częstych wczesnych rannych bólów głowy lub powodować je. W rzeczywistości coś tak prostego jak chrapanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia bólu głowy.

Chrapanie jest częstym objawem bezdechu we śnie, który jest stanem, w którym oddychanie może się zatrzymać lub stać się bardzo płytkim podczas snu.

Chociaż nie wszystkie chrapanie jest związane z zaburzeniami snu, bezdech senny jest związany z częstymi porannymi bólami głowy.

Jeśli ktoś podejrzewa, że ​​bezdech senny ma kilka symptomów, na które należy zwrócić uwagę, to:

 • często budząc się w środku nocy
 • senność w dzień
 • nocne poty
 • codzienne chrapanie

Brak snu

W niedawnym badaniu zbadano związek między problemami ze snem a bólami głowy. W badaniu udział wzięło ponad 1800 młodzieży.

W badaniu zidentyfikowano trzy grupy: osoby z TTH, osoby z migrenami i osoby bez bólu głowy.

Grupa z migrenowymi bólami głowy przeżywała najczęstsze okresy przebudzenia w nocy. Tylko 32 procent uczestników badania z migrenami stwierdziło, że czują się dobrze wypoczęci po śnie.

Eksperci zalecają, aby dorośli spędzali każdego dnia od 7 do 9 godzin snu. Według American Migraine Foundation spanie w czasie krótszym niż 6 godzin lub dłużej niż 8,5 godziny może nasilić ból głowy.

Wskazówki dotyczące promowania zdrowych nawyków związanych ze snem

Aby poprawić sen, ludzie powinni dążyć do tego, aby:

 • Ustanów regularny nocny sen, kładąc się spać o tej samej porze każdego wieczoru i wstawając o tej samej porze każdego ranka.
 • Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu, o których wiadomo, że zakłócają normalny sen.
 • Unikaj czynności stymulujących mózg przed snem, takich jak oglądanie telewizji lub przeglądanie Internetu.
 • Ćwicz ćwiczenia uspokajające, takie jak medytacja, przed pójściem spać.
 • Prowadź rejestr czynności, które pomagają spać i tych, którzy zasypiają ciężej.
 • Stwórz ciemną, cichą i wygodną przestrzeń do spania.
 • Weź relaksującą kąpiel, aby się uspokoić przed snem.
 • Ustanów regularną rutynę ćwiczeń.

Częste wczesne poranne bóle głowy, regularne chrapanie i inne objawy bezdechu sennego należy zgłaszać lekarzowi. Lekarz może zamówić badanie nocne w celu oceny bezdechu sennego.

W wielu przypadkach diagnoza i leczenie bezdechu sennego może być wszystkim, czego potrzeba, aby bóle głowy ustąpiły.

Ważne jest, aby pamiętać, że bezdech senny jest związany z innymi, bardziej poważnymi zaburzeniami, w tym chorobami serca i wysokim ciśnieniem krwi. Lekarz może również zbadać te i inne poważne choroby.

2. Depresja i lęk

zestresowana i niespokojna kobieta w pracy, zmęczona i pocierająca skronie z powodu bólu głowy.

Bezsenność jest częstym objawem depresji i lęku, które są znaczącymi czynnikami ryzyka nawracających wczesnych porannych bólów głowy.

Badanie przeprowadzone w 2016 r. Miało na celu odkrycie związku między zaburzeniami nastroju, takimi jak lęk i depresja, a występowaniem bólów głowy.

W badaniu naukowcy zgromadzili dane od około 9000 dorosłych uczestników w 10 różnych krajach europejskich.

Przeprowadzono ankietę dla uczestników badania na temat występowania bólu głowy, depresji i lęku.

Najbardziej rozpowszechnionym typem bólu głowy związanego z lękiem i depresją w badaniu okazało się prawdopodobne lekarstwo na nadużywanie bólu głowy (pMOH). Drugim najczęstszym rodzajem bólu głowy w badaniu był TTH, a migrena była trzecią najbardziej rozpowszechnioną.

W badaniu TTH wiązano tylko z lękiem, a nie z depresją.

Kiedy dana osoba ma zaburzenie nastroju połączone z przewlekłymi bólami głowy, może szybko zacząć negatywnie wpływać na jakość życia i codzienne czynności.

Leczenie zaburzeń snu wywołanych lękiem lub depresją

Rozpoznanie i leczenie objawów lęku i depresji są niezbędne dla utrzymania dobrego nastroju i radzenia sobie z zaburzeniami snu u osób, które mają częste wczesne poranne bóle głowy.

Lekarze mogą przepisać leki przeciwdepresyjne. Wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych pomaga promować zdrowy sen, a niektóre są powszechnie stosowane w zapobieganiu migrenom, takim jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Lekarz może zasugerować, jaki rodzaj leczenia jest najlepszy w leczeniu depresji lub lęku u osób z przewlekłymi bólami głowy. Specjaliści od snu lub psychologowie mogą zaoferować intensywne leczenie, takie jak terapia poznawcza, modyfikacja behawioralna lub inne techniki treningu relaksacyjnego.

Niektórzy pracownicy służby zdrowia mogą zalecać suplementy odżywcze, takie jak L-tryptofan klasy farmaceutycznej, 5-HTP lub melatonina, aby promować sen.

3. Alkohol i narkotyki

W badaniu z 2004 r. Badano związek między bólem głowy a używaniem alkoholu i narkotyków. Badanie objęło prawie 19 000 osób w kilku krajach europejskich.

Uczestnicy badania, którzy byli ciężkimi pijącymi alkohol, pijąc więcej niż 6 porcji alkoholu dziennie, mieli częstsze bóle głowy wcześnie rano, niż ci, którzy pili od 1 do 2 porcji alkoholu dziennie.

Osoby biorące udział w badaniu, które przyjmowały pewne leki na depresję, lęki lub bezsenność – takie jak Xanax, Valium lub Zyprexa – doświadczyły o 7,6 do 17,5 procent częstszego występowania wczesnych porannych bólów głowy.

4. Bruksizm

Osłona uchwytu na zęby służy do zapobiegania bruksizmowi lub szlifowaniu zębów.

Bruksizm jest powszechnym stanem, który obejmuje mielenie i zaciskanie zębów.

Osoby z bruksizmem mogą miażdżyć zęby podczas snu lub bezsenności, nie zdając sobie sprawy, że to robią.

Bruksizm jest zaburzeniem związanym z napięciem, które, gdy jest ciężkie, może powodować częste bóle głowy.

Śpiący sen, związany z pobudzeniem podczas snu, jest specyficznym typem zaburzeń ruchowych związanych ze snem. Ludzie, którzy miażdżą zębami podczas snu, często chrapią i są również narażeni na wysoki poziom bezdechu sennego.

Większość osób z bruksizmem nie zdaje sobie sprawy z tego, że miażdżą zębami podczas snu, więc niezbędne jest poznanie objawów bruksizmu. Obejmują one:

 • mielenie zębów, wystarczająco głośne, by obudzić partnera snu
 • niewyjaśnione spłaszczone, rozdrobnione lub złamane zęby
 • tkliwość lub ból w szczęce lub twarzy
 • zmęczone mięśnie szczęki
 • szczęka nie otwiera się lub całkowicie nie zamyka
 • niewyjaśniony ból ucha bez widocznego problemu z uchem
 • wrażliwość i ból zębów
 • niewyjaśnione uszkodzenie wnętrza policzka
 • tępy ból głowy dochodzący z okolic świątyni
 • zaburzenie snu
 • częste wczesne poranne bóle głowy

Według ostatnich badań, picie alkoholu i palenie tytoniu zwiększa ryzyko bruksizmu.

5. Poważne problemy zdrowotne

Bóle głowy spowodowane innymi zaburzeniami zdrowotnymi mogą powodować nacisk na wrażliwe na ból zakończenia nerwów. Ten rodzaj bólu głowy jest powszechnie nazywany wtórnym bólem głowy.

Wtórne bóle głowy mogą wynikać z podstawowych stanów, w tym:

 • guz mózgu
 • uraz
 • bardzo wysokie ciśnienie krwi
 • uderzenie

Kiedy iść do lekarza

Nie każdy, kto ma wczesne poranne bóle głowy, musi koniecznie odwiedzić lekarza. Każdy z poniższych objawów sugeruje, że dana osoba powinna udać się do lekarza:

 • jeśli dwa lub więcej bólów głowy wystąpi w ciągu tygodnia
 • nawracające bóle głowy, szczególnie u osób w wieku powyżej 50 lat, które wcześniej ich nie doświadczyły
 • nagły lub silny ból głowy, któremu towarzyszy sztywny kark
 • ból głowy, który występuje po urazie głowy
 • ból głowy towarzyszy gorączka, nudności lub wymioty, które nie są wyjaśnione przez inne zaburzenia
 • bóle głowy z dezorientacją, osłabieniem, podwójnym wzrokiem lub utratą przytomności
 • bóle głowy, które nagle zmieniają wzorzec lub nasilenie
 • przewlekłe bóle głowy u dzieci.
 • ból głowy towarzyszący osłabieniu lub utracie czucia w dowolnej części ciała
 • ból głowy z napadami lub dusznością
 • częste bóle głowy u osób z historią HIV lub rakiem

Podsumowanie

Rozważając fakty i badania dotyczące bólów głowy, widać, że wiele czynników się pokrywa.

Na przykład picie alkoholu zwykle zwiększa ryzyko bezsenności i bruksizmu. Rezygnacja z picia może pomóc w złagodzeniu problemów ze snem i zmiażdżeniem zębów. To z kolei może zmniejszyć częstość porannych bólów głowy.

Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk czy depresja, mogą prowadzić do picia, zaburzenia snu lub bruksizmu. Znowu może to prowadzić do wczesnych rannych bólów głowy. W takim przypadku zajęcie się zaburzeniem zdrowia psychicznego powinno być priorytetem danej osoby.

Wielu przyczynom bólu głowy można zapobiec. Ktoś, kto ma częste poranne bóle głowy, może stwierdzić, że dokonywanie zmian w stylu życia i od czasu do czasu wizyty u lekarza jest wszystkim, czego potrzeba, aby bóle głowy nie zakłócały jakości ich codziennego życia.

Like this post? Please share to your friends: