Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Długookresowe ryzyko i korzyści z sekcji C ujawnione

Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie, zawierają przegląd istniejącej literatury na temat długoterminowych korzyści zdrowotnych i ryzyka związanego z porodem przez cesarię w porównaniu z porodem pochwowym.

kobieta z blizną o przekroju c

Sarah Stock – z Centrum MRC ds. Zdrowia Rozrodczego na Uniwersytecie w Edynburgu w Wielkiej Brytanii – i jej współpracownicy przeprowadzili przegląd istniejących badań w nadziei, że rzucą trochę światła na efekty cesarskiego cięcia, znane również jako C-sekcja, na zdrowie matki i dziecka.

Odkrycia są znaczące, zważywszy, że coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie zamiast na pochwę – przez większość czasu bez medycznego doradzania, aby to zrobić.

Jak autorzy nowego raportu z badania, prawie 25 procent urodzeń w Europie i 32 procent urodzeń w Ameryce Północnej występuje za pośrednictwem sekcji C.

Naukowcy zauważają, że podczas gdy kobiety w ciąży są zazwyczaj dobrze poinformowane o krótkoterminowych skutkach cięcia cesarskiego, są one mniej poinformowane o długoterminowym wpływie odcinka C – nie tylko na zdrowie i zdrowie dziecka, ale także na ich zdolność do przenoszenia przyszłych ciąż.

Tak więc, Stock i jej zespół postanowili zbadać główne wyniki dotyczące matki i dziecka związane z cesarskimi odcinkami. W tym celu dokonali przeglądu randomizowanych badań kontrolowanych i dużych prospektywnych badań kohortowych.

Łącznie liczba uczestników objętych badaniem wyniosła prawie 30 milionów.

Głównym rezultatem, który badani badali u matek była dysfunkcja dna miednicy, podczas gdy głównym badanym rezultatem u dziecka była astma, a głównym rezultatem przyszłych ciąż była śmierć okołoporodowa.

Niższe ryzyko dysfunkcji miednicy u matek

Stock i jego koledzy podsumowują swoje odkrycia: „Stwierdziliśmy, że cesarskie cięcie wiąże się ze zmniejszonym nietrzymaniem moczu i wypadaniem narządów miednicy u matki, ale ze zwiększonymi szansami na astmę i otyłość u dziecka”.

Dodają: „cesarskie cięcie wiąże się z przyszłą płodnością i kilkoma późniejszymi zagrożeniami związanymi z ciążą, takimi jak przedwczesne łożysko, pęknięcie macicy i poród martwego płodu”.

Mówiąc dokładniej, ryzyko nietrzymania moczu było o 44 procent niższe u kobiet, które zdecydowały się na C i 71 procent niższe u pacjentów z wypadaniem narządów miednicy mniejszej.

Jednak dzieci urodzone przez cesarskie cięcie były o 21 procent bardziej podatne na rozwój astmy w ciągu pierwszych 12 lat, a 59 procent bardziej narażone na otyłość w wieku 5 lat.

Kobiety, które miały sekcję C, były o 17 procent bardziej narażone na poronienie, gdyby zdecydowały się zajść w ciążę po cesarskim cięciu, a 27 procent częściej przeżyło poród martwego dziecka.

Jednak ryzyko śmierci okołoporodowej było niewielkie.

Z drugiej strony, ryzyko wystąpienia łożyska przedniego – stan, w którym łożysko rośnie w niewłaściwej części macicy – było o 74 procent wyższe w przypadku matek z C, a ryzyko było jeszcze większe w przypadku łożyska accreta lub łożyska. oderwanie się.

Znaczenie ustaleń

Badacze rozpoznają niektóre ograniczenia własnej oceny. Większość badań, o których mowa, była obserwacyjna, co powoduje, że wyniki są podatne na błędy.

Mówią też, że „badania obserwacyjne […] przeprowadzono w krajach o wysokim dochodzie. Oznacza to, że wyniki należy interpretować z ostrożnością, a wyników nie można uogólnić na inne ustawienia opieki zdrowotnej”.

Jednak wyniki są zdecydowanie ważne dla kobiet rozważających cesarskie cięcie. Autorzy podsumowują:

„Te odkrycia mogą pomóc w pogłębianiu dyskusji między klinicystami i pacjentami w zakresie sposobu porodu, co oznacza, że ​​pacjenci będą lepiej poinformowani o potencjalnym długoterminowym ryzyku i korzyściach z cesarskiego cięcia dla siebie, ich potomstwa i wszelkich przyszłych ciąż.”

Wreszcie obserwacyjny charakter badanych badań oznacza również, że przyczynowości nie można wywnioskować.

Like this post? Please share to your friends: