Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć zalet oleju witaminy E

Witamina E nie jest pojedynczą witaminą, ale raczej grupą rozpuszczalnych w tłuszczach witamin o działaniu przeciwutleniającym.

Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, które są elektronami, które odłączyły się od atomu. Wolne rodniki są powiązane z szeroką gamą schorzeń, od raka po przedwczesne starzenie.

Olej witaminy E pochodzi z witaminy E i może być nakładany bezpośrednio na skórę lub dodawany do płynów, kremów i żeli. Wielu zwolenników oleju witaminy E twierdzi, że jest on silnym przeciwutleniaczem, ale badania nad jego korzyściami są mieszane.

Olej witaminy E: podstawy

Olej witaminy E.

Olej witaminy E różni się od suplementów witaminy E, ponieważ jest aplikowany bezpośrednio na skórę. Stężenia różnią się między producentami, a niektórzy użytkownicy po prostu otwierają kapsułki witaminy E i umieszczają zawartość na skórze.

Olej z witaminy E jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry; szczególnie te, które twierdzą, że mają zalety przeciwstarzeniowe.

Suplementy witaminy E mogą zapobiegać chorobie wieńcowej, wspomagać funkcje immunologiczne, zapobiegać stanom zapalnym, promować zdrowie oczu i zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Jednak badania nad tymi korzyściami są zróżnicowane, a suplementacja witaminy E nie jest odpowiednia dla wszystkich.

Zalety oleju z witaminy E są przede wszystkim kosmetyczne i mają ograniczone wsparcie naukowe. Przed użyciem oleju witaminy E skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od pielęgnacji skóry.

Dziesięć potencjalnych korzyści

Potencjalne korzyści witaminy E wynikają z dwóch kluczowych właściwości: właściwości przeciwutleniających, które mogą zwalczać stany zapalne i spowalniać działanie wolnych rodników oraz ich właściwości nawilżających.

Niektóre rzekome korzyści płynące z zastosowania witaminy E obejmują:

Nawilżająca skóra

Witamina E występuje w wielu środkach nawilżających, a olej może być stosowany jako środek nawilżający, aby zapobiegać lub leczyć suchą, łuszczącą się skórę.

Gojenie się ran

Niektóre badania sugerują, że suplementy witaminy E mogą sprzyjać gojeniu się ran. Jest możliwe, że miejscowy olej witaminy E może oferować podobne korzyści, ale niewiele jest badań na ten temat.

Profilaktyka raka skóry

Badanie z 2013 r. Wykazało, że myszy otrzymujące suplementy zawierające witaminę E rzadziej zachorują na raka skóry, nawet gdy są narażone na duże ilości światła ultrafioletowego. Wyniki te skłoniły niektórych zwolenników oleju witaminy E i suplementów do twierdzenia, że ​​może to zapobiec rakowi skóry.

Jednak badania na ludziach nie wykazały żadnych korzyści związanych z profilaktyką raka skóry związanych z witaminą E.

Zmniejszenie świądu skóry

Kobieta swędzi rękę

Witamina E nie może leczyć reakcji alergicznych, infekcji i innych problemów, które powodują świąd skóry.

Dzięki temu, że nawilża skórę, może ona tymczasowo ulżyć swędzeniu spowodowanemu przez suchą skórę.

Utrzymywanie dobrze nawilżonej skóry może pomóc w zapobieganiu wysuszeniu skóry i zapobieganiu objawom, takim jak świąd. Każdy rodzaj oleju bezpiecznego dla skóry może oferować te korzyści.

Wyprysk

Witamina E może złagodzić suchość, swędzenie i łuszczenie się związane z wypryskiem lub atopowym zapaleniem skóry.

Jedno z badań wykazało, że doustne suplementy witaminy E mogą powodować znaczną poprawę objawów egzemy. Chociaż olej z witaminy E nie był dobrze zbadany w leczeniu egzemy, może zwiększyć skuteczność miejscowych środków nawilżających.

Łuszczyca

Co najmniej jedno badanie powiązało miejscową witaminę E z redukcją objawów łuszczycy. Co więcej, badanie wykazało, że nie wystąpiły żadne poważne działania niepożądane.

Jednakże wpływ witaminy E na łuszczycę nie był tak dobry jak najłatwiej dostępne leczenie. Olej witaminy E może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć leków na receptę i mają łagodną łuszczycę.

Zapobieganie lub minimalizowanie pojawiania się blizn

Mądrość ludowa od dawna sugeruje, że witamina E, stosowana na skórę, przyjmowana jako suplement, lub obie, może leczyć blizny lub zapobiegać ich powstawaniu w pierwszej kolejności. Jednak badania nie potwierdzają tego twierdzenia i nie wykazały związku między stosowaniem witaminy E a zapobieganiem bliznom.

W jednym starszym badaniu z 1999 r. Prawie jedna trzecia uczestników miała reakcję alergiczną na miejscową witaminę E, co sugeruje, że olej jest bardziej podatny na powstawanie blizn niż na zapobieganie im.

Niedawny przegląd literatury wykazał, że dowody na to, że witamina E poprawiła się lub pogorszyło bliznowacenie, było niejednoznaczne.

Badania sugerują, że dobrze nawilżona skóra jest mniej podatna na blizny. Tak więc dla osób, które nie mają reakcji alergicznej na witaminę E, używanie jej jako balsamu, gdy rana goi się może przynieść pewne korzyści.

Zapobieganie lub leczenie cienkich linii i zmarszczek

Skóra sucha ma zazwyczaj bardziej pomarszczony wygląd niż dobrze nawilżona skóra. Korzyści płynące z nawilżenia olejem witaminy E mogą pomóc skórze wyglądać młodziej i mniej pomarszczonej.

Twierdzenia, że ​​witamina E zapobiega zmarszczkom lub leczy je, nie są jednak poparte dowodami naukowymi. Najlepszą strategią zapobiegania zmarszczkom jest unikanie bezpośredniego światła słonecznego i noszenia wysokiej jakości kremów przeciwsłonecznych.

Zapobieganie poparzeniom

Oparzenie słoneczne na ramieniu mężczyzny.

Ograniczone badania sugerują, że witamina E może zapobiegać lub zmniejszać powstawanie oparzeń słonecznych.

Ponieważ olej z witaminy E może nawilżyć i złagodzić suchą, łuszczącą się skórę, może pomóc w złagodzeniu pieczenia i swędzenia, które są wynikiem poparzeń słonecznych.

Jednak stosowanie kremów przeciwsłonecznych i unikanie bezpośredniego nasłonecznienia to najlepsze strategie ochrony skóry.

Promowanie zdrowia paznokci

Badania sugerują, że suplementacja witaminą E może zapobiegać żółtemu zespołowi paznokci, który powoduje łuszczenie, pękanie i żółknięcie paznokci.

Zalety nawilżające oleje witaminy E mogą również wspierać zdrowie paznokci poprzez zapobieganie pękaniu skórek i wysuszeniu skóry wokół łożyska paznokcia.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Największym ryzykiem związanym z używaniem witaminy E jest reakcja alergiczna. Witamina E może podrażniać skórę, co pogarsza jej problemy skórne.Osoby, u których występowały reakcje alergiczne w wywiadzie, powinny unikać witaminy E lub najpierw wykonać test płatkowy na niewielkiej powierzchni skóry.

Ponieważ olej witaminy E jest suplementem i produktem kosmetycznym, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje tego. Może to oznaczać, że dwie witaminy E mogą mieć radykalnie różne stężenia i wywoływać różne efekty u tej samej osoby.

Wiele produktów zawierających witaminę E zawiera dodatkowe składniki. Ważne jest, aby przeczytać etykietę i skonsultować się z lekarzem, jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa produktu.

Jak korzystać z witaminy E

Olej witaminy E i zawierające go produkty są dostępne do zakupu online i w sklepach.

Przed użyciem oleju witaminy E należy wykonać test plastra. Nałóż niewielką ilość oleju na obszar, który nie jest dobrze widoczny, na przykład na tylną część kolan lub za uchem. Zaczekaj 24-48 godzin. Jeśli żadna reakcja nie rozwinie się, prawdopodobnie będzie bezpieczna.

Wykonaj test płatkowy, jeśli używasz witaminy E na ranie. Zastosuj najpierw do niewielkiej części rany i poczekaj 24-48 godzin.

Rozpocznij od niskiej koncentracji oleju witaminy E i nałóż cienką warstwę na dotknięty obszar. Przez kilka dni stopniowo zwiększaj ilość, aż osiągniesz poziomy zalecane na opakowaniu. Przeczytaj uważnie etykietę i unikaj przekraczania zalecanej dawki.

Aby uzyskać jeszcze większe korzyści, spróbuj dodać kilka kropli oleju witaminy E do gęstego kremu nawilżającego. Zwiększa to zalety nawilżania kremu i pomaga w złagodzeniu potencjalnego podrażnienia.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: