Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy dieta ketogenna działa na cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2 jest stanem wpływającym na poziom cukru we krwi, którym można zarządzać, przestrzegając zdrowej diety i utrzymując prawidłową wagę.

Osoby otyłe mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, spożywając zbilansowaną, odżywczą dietę. Po diecie, która jest pełna witamin i minerałów oraz o niskiej zawartości dodanych cukrów i niezdrowych tłuszczów, może pomóc ludziom stracić trochę dodatkowej wagi.

Ludzie, którzy tracą 5-10 procent masy ciała, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 58 procent. Dla osób z cukrzycą lub osób z cukrzycą typu pre-diabetes utrata takiej samej ilości masy ciała może pomóc w zauważalnej poprawie poziomu cukru we krwi.

Dla niektórych osób dieta ketogenna jest skutecznym sposobem kontrolowania cukrzycy. Wykazano, że obniża poziom glukozy we krwi, a także zmniejsza wagę.

Jaka jest dieta ketogeniczna?

żywność wysokobiałkowa

Pokarmy zawierające węglowodany, takie jak chleb, makaron i owoce, są głównym źródłem paliwa dla organizmu. Ciało rozkłada żywność i wykorzystuje uzyskany cukier (glukozę) do wytwarzania energii.

Dieta ketogenna to dieta wysokotłuszczowa o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Początkowo był opracowany i zalecany dla dzieci z epilepsją.

Dieta zaleca spożywanie 30 gramów (g) węglowodanów lub poniżej dziennie.

Celem jest spożywanie od 3 do 4 g tłuszczu na każde 1 g węglowodanu i białka.

Wpływ na poziom cukru we krwi

Ponieważ dieta ketogenna ogranicza węglowodany, nie ma wystarczającej ilości cukru, aby organizm mógł użyć jej jako paliwa, więc używa tłuszczu. Proces rozkładania tłuszczu nazywa się „ketozą” i produkuje źródło paliwa o nazwie ketony.

Dieta ketogenna pomaga niektórym osobom z cukrzycą typu 2, ponieważ pozwala organizmowi utrzymać poziom glukozy na niskim, ale zdrowym poziomie. Zmniejszona ilość węglowodanów w diecie pomaga wyeliminować duże skoki cukru we krwi, zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę.

Badania dotyczące diety ketogennej wykazały, że mogą być pomocne w redukcji HbA1c. Jest to średnia z trzech miesięcy stężenia glukozy we krwi.

Wpływ na zapotrzebowanie na leki

Dieta ketogenna może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Jako takie, niektórzy ludzie z cukrzycą typu 2 po diecie ketogennej mogą być w stanie zmniejszyć swoje leki.

Jednak osoby stosujące dietę ketogenną, jak również schemat insulinowy, mogą być bardziej narażone na wystąpienie hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi). Hipoglikemia występuje, gdy poziom cukru we krwi spada do 70 miligramów na decylitr (mg / dL) lub mniej.

Wpływ na wagę

Ketogeniczna dieta pomaga organizmowi spalać tłuszcz, co jest korzystne, gdy próbuje się schudnąć. Może to być pomocne dla osób z cukrzycą typu 2, jak również z prediabetes.

Badania wykazały, że osoby podejmujące dietę ketogenną wykazują poprawę w zakresie zarządzania poziomem cukru we krwi. Wykazano również, że odczuwają znaczną utratę wagi.

Skutki uboczne

człowiek z rękami na twarzy

Dieta ketogeniczna może być realną opcją terapeutyczną dla niektórych osób z cukrzycą typu 2. Jednak ma pewne potencjalne skutki uboczne.

Krótkoterminowe skutki uboczne

Ponieważ dieta ketogenna wiąże się z przejściem na inne źródło energii, może to prowadzić do pewnych skutków ubocznych. Mogą to być:

 • utrata soli
 • keto-flu
 • zauważalna zmiana w zwyczajach jelit, takich jak zaparcia
 • niewygodne skurcze nóg
 • zauważalna utrata energii
 • mentalna mglistość
 • częste oddawanie moczu
 • bóle głowy

W większości przypadków efekty uboczne są tylko tymczasowe i ludzie nie doświadczają żadnych długotrwałych problemów.

Długotrwałe skutki uboczne

Długotrwałe skutki mogą obejmować rozwój kamieni nerkowych i zwiększone ryzyko złamań kości z powodu kwasicy.

Dzieci mogą również doświadczać zahamowania wzrostu ze względu na obniżony poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu, który może prowadzić do erozji kości. Może to oznaczać słabe kości, które są wysoce podatne na złamania.

Korzyści

Dieta ketogenna może prowadzić do szeregu innych korzyści, w tym:

 • niższe ciśnienie krwi
 • poprawiona wrażliwość na insulinę
 • mniejsza zależność od leków
 • zauważalna poprawa poziomu cholesterolu

Planowanie posiłków

Ketogenne diety są surowe, ale mogą zapewnić pożywną dietę, jeśli będą odpowiednio przestrzegane. Chodzi o to, aby trzymać się z daleka od żywności, takiej jak węglowodany, która mogłaby zwiększyć poziom insuliny.

Ludzie powinni skupić się na opracowaniu planu diety, który składa się z niskowęglowodanów, umiarkowanego białka i wysokiej zawartości tłuszczu. Ważne jest również unikanie wysoko przetworzonej żywności i stosowanie zamiast tego minimalnie przetworzonej i prawdziwej żywności.

Dieta ketogeniczna powinna składać się z następujących rodzajów żywności:

 • Warzywa niskowęglowodanowe: Dobrą zasadą jest spożywanie warzyw przy każdym posiłku. Uważaj na skrobiowe warzywa, takie jak ziemniaki i kukurydza.
 • Jajka: Jajka zawierają mało węglowodanów, a także doskonałe źródło białka.
 • Mięso: Tłuste mięso jest dopuszczalne, ale unikaj zbyt dużej ilości białka. Wysoki poziom białka w połączeniu z niskimi węglowodanami może spowodować, że wątroba przekształci białko w glukozę, co spowoduje, że osoba wyjdzie z ketozy.
 • Zdrowe źródła tłuszczu, takie jak awokado, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek.
 • Ryba: dobre źródło białka.

Alternatywy

Dietetyk rozmawia z pacjentem

Dieta ketogenna to jeden zdrowy plan żywienia, który może pomóc osobom z cukrzycą, ale są też inne diety, które mogą również pomóc.

Atkins

Dieta Atkinsa to kolejny plan żywieniowy o niskiej zawartości węglowodanów opracowany w 1972 roku przez kardiologa Roberta C. Atkinsa.

Podobnie jak dieta ketogeniczna, dieta Atkinsa koncentruje się na ograniczaniu węglowodanów i spożywaniu dużej ilości białka i tłuszczów. Dr Atkins wykazał, w jaki sposób zmniejszenie zawartości węglowodanów i cukru może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy typu 2.

Dieta Atkinsa nie wymaga liczenia kalorii, ale koncentruje się na śledzeniu węglowodanów. Jest to jedna z pierwszych diet, które pomagają kontrolować cukrzycę typu 2.Dieta Atkinsa może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu.

Dieta składa się z czterech etapów. Pierwszy polega na przyklejeniu do 20 g węglowodanów dziennie. Każda faza skupia się na stopniowym zwiększaniu asortymentu żywności.

Ostatnia faza polega na wprowadzeniu do praktyki wskazówek dotyczących konserwacji na całe życie. W ten sposób zmienia się styl życia, a nie dieta.

Krytyka

Krytycy diety Atkinsa i ketogennych twierdzą, że dieta skoncentrowana na ketozie jest zbyt duża. Wynika to z tego, że wierzą oni, że długotrwała ekspozycja na ketony może potencjalnie prowadzić do uszkodzenia nerek.

Trudno też utrzymać długoterminowe diety tego typu, ponieważ są one tak restrykcyjne dla węglowodanów. Może również prowadzić do późniejszego przybrania na wadze, szczególnie jeśli osoba ponownie zaczyna jeść węglowodany w niezrównoważony sposób.

Dieta

Bez względu na wybraną dietę zdrowy plan żywienia jest niezbędny dla osób z cukrzycą typu 2.

Lekarz lub dietetyk może pomóc danej osobie wybrać plan, który najlepiej pasuje do ich stylu życia. Ważne jest również, aby ludzie znaleźli dietę, która dla nich działa i sprawi, że poczują się dobrze.

Dieta ketogeniczna i dieta Atkinsa mogą nie być odpowiednie dla wszystkich ludzi. Trudno jednak zaprzeczyć, że promują utratę wagi i mogą pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi.

Obie te rzeczy są korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 i mogą pomóc im w radzeniu sobie z chorobą.

Różne książki na temat diety ketogennej i cukrzycy są dostępne w Internecie.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: