Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie gorącej herbaty może przyczyniać się do ryzyka zachorowania na raka

Gorąca herbata to podstawowy napój zimą; może pomóc nam utrzymać ciepło i łagodzić ból gardła. Może nam to rano dostarczyć energii lub pomóc nam zrelaksować się po południu. Jednak nowe badanie sugeruje, że picie gorącej herbaty może mieć poważne negatywne konsekwencje dla niektórych z nas.

torebka do herbaty unosząca się nad filiżanką herbaty

Na całym świecie gorąca herbata jest ulubionym napojem; Euromonitor International szacuje, że około 2,9 miliona ton herbaty zostało skonsumowanych w samym 2016 roku.

Nie jest to niespodzianką, ponieważ herbata jest smaczna i może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, często spowodowanych działaniem przeciwutleniającym związków takich jak polifenole.

Jednak ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Pekińskim w Pekinie wykazały, że temperatura, w której spożywa się herbatę, może mieć wpływ na zdrowie – szczególnie w niektórych grupach, które już są narażone na negatywne skutki zdrowotne.

Główny autor badań, Jun Lv, doktorantka z Wydziału Epidemiologii i Biostatystyki Uniwersytetu Pekińskiego, odkryła, że ​​spożywanie gorącej herbaty koreluje z początkiem raka przełyku.

Według World Cancer Research Fund International rak przełyku jest ósmym najczęściej występującym rodzajem raka na świecie.

W Stanach Zjednoczonych w 2017 r. Szacowano 16,940 nowych przypadków raka przełyku, podczas gdy w 2014 r. Około 45 547 osób miało tego typu raka.

Według Lema, regularne picie gorącej herbaty wiąże się z rakiem przełyku u osób, które również zwykle palą i piją alkohol, wskazując na złożoną sprzyjającą koniunkturę dla rozwoju tej choroby.

Lv i współpracownicy przeprowadzili swoje badania w ramach National Natural Science Foundation of China oraz National Key Research and Development Programme. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie.

Pięciokrotny wzrost ryzyka zachorowania na raka

Lv i zespół badali związek pomiędzy piciem herbaty w bardzo wysokich temperaturach a rozwojem raka przełyku w populacji chińskiej; Chiny są nie tylko największym konsumentem herbaty, ale także krajem o jednym z najwyższych wskaźników tego typu nowotworów.

Według naukowców, Chińczycy w szczególności są zainteresowani nie tylko gorącą herbatą, ale także papierosami i alkoholem.

Połączenie tytoniu, alkoholu, związków znajdujących się w herbacie oraz negatywne skutki napojów podawanych w bardzo wysokich temperaturach mogą ostatecznie zaatakować zdrowie, jak sugerują Lv i współpracownicy.

Badacze monitorowali stan zdrowia uczestników chińskiego badania Kadoorie Biobank, którego celem jest zebranie danych na temat rozwoju chorób przewlekłych – w tym chorób serca, raka i cukrzycy – w Chinach.

Aby zapewnić spójność wyników, naukowcy wykluczyli uczestników, którzy mieli rozpoznaną chorobę nowotworową, a także tych, którzy wycięli herbatę, alkohol i papierosy. W końcu przeanalizowali dane pozyskane od 456,155 dorosłych uczestników w wieku od 30 do 79 lat.

Wszystkie działania zdrowotne tych uczestników były następnie monitorowane przez średni okres 9,2 roku. W tym okresie zdiagnozowano 1 731 pacjentów z rakiem przełyku.

Lv i zespół odkryli pozytywną korelację pomiędzy piciem gorącej herbaty, regularnym piciem alkoholu i paleniem a wyższym ryzykiem raka przełyku.

Ci, którzy zaangażowali się we wszystkie trzy z tych nawyków, wykazali pięciokrotny wzrost ryzyka tego typu raka w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie piją herbaty w wysokich temperaturach, nie piją alkoholu ani nie palą papierosów.

Osoby, które piły tylko gorącą herbatę – i nie piły alkoholu ani nie paliły – nie były również bardziej narażone na raka przełyku, co sugeruje, że wspólny wpływ tych trzech zachowań był istotnym czynnikiem ryzyka.

Na podstawie uzyskanych wyników, Lv i współpracownicy radzą ludziom, aby starannie wybierali swoje przyzwyczajenia, a jeśli mają trudności z rezygnacją z codziennego picia lub papierosów, naukowcy sugerują, że najlepiej jest unikać picia herbaty w bardzo wysokich temperaturach. Podsumowują:

„[Nasze wyniki] sugerują, że powstrzymywanie się od gorącej herbaty może być korzystne dla zapobiegania rakowi przełyku u osób, które nadmiernie piją alkohol lub palą.”

Like this post? Please share to your friends: