Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak rozpoznać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest rodzajem zapalenia stawów, które prowadzi do przewlekłego bólu i dyskomfortu, zwykle w kręgosłupie.

Ważne jest zrozumienie wczesnych objawów choroby, a także jej postępów. Zrozumienie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (AS) może pomóc ludziom dowiedzieć się, kiedy powinni zobaczyć się z lekarzem i czego oczekiwać od swojej diagnozy.

Ten artykuł ma na celu przedstawienie wizualnego przewodnika po tym, jak AS wpływa na ciało i jak zmienia się z biegiem czasu.

Omówienie i objawy

Kiedy to się dzieje?

człowiek z bólem pleców mówi do lekarza

AS jest zaburzeniem trwającym całe życie, które występuje u mężczyzn i kobiet. Pierwsze objawy AS występują zwykle około 30 roku życia i rzadko występują po 45 roku życia.

Zaburzenie to jest przewlekłe i często postępuje, co oznacza, że ​​osoby, na które cierpi choroba, będą cierpieć przez większość swojego życia.

Jakie części ciała są dotknięte?

kręgarz

AS jest chorobą zapalną, która jest uważana za formę zapalenia stawów. Dotyczy to głównie kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych, które są stawami między kością krzyżową a biodrami po obu stronach ciała.

Stan ten powoduje stan zapalny kręgów, które są stawami łączącymi kości kręgosłupa.

To zapalenie często prowadzi do długotrwałego bólu, który waha się od niewygodnego do ciężkiego. Inne stawy mogą również wpływać na postęp choroby.

Zapalenie kości

sacroilitis br zdjęcie credit case dzięki uprzejmości dr henry knipe a href https radiopaedia org radiopaedia org z case a href https radiopaedia org case 48147 rid 48147 a br

Najczęstszymi objawami AS są stany zapalne, bolesne lub sztywne. Najczęściej występują one w kręgosłupie i stawach krzyżowo-biodrowych, gdzie nazywane jest to zapaleniem krzyżówki.

Zapalenie sromowe powoduje bóle w dolnej części pleców, pośladkach, a czasem nogach. Lekarze przyjrzą się tutaj najpierw, próbując zdiagnozować zaburzenie. Często zdarza się, że osoba wykazuje oznaki stanu zapalnego i sztywności w biodrach, barkach, piętach, dłoniach i stopach oraz żebrach.

Flary

zbliżenie dłoni osób na ich dolnej części pleców

Objawy AS mają tendencję do wybuchu we wczesnych stadiach. Oznacza to, że ludzie mogą odczuwać ból i stan zapalny przez krótki czas, a następnie okres remisji, gdy nie odczuwają żadnych objawów.

Stawy osób z AS mogą wydawać się szersze lub mniejsze niż normalnie.

Ankylosis

ankilosis br obraz przypadek kredytowy dzięki uprzejmości prof frank gaillard a href https radiopaedia org radiopaedia org z case a href https radiopaedia org cases 2912 rid 2912 a br

AS może postępować w niektórych stawach w stan zwany ankylozą. Ankylosis powoduje, że w kręgosłupie powstają nowe kości, gdy jedna lub więcej złączy się razem.

Nowe odcinki kości są unieruchomione i unieruchomione.

Zmęczenie

zmęczony człowiek

W miarę postępu choroby może ograniczać fizyczną funkcję ciała, zmniejszać zdolność osoby do pracy i znacząco wpływać na jej jakość życia. W niektórych przypadkach AS może prowadzić do niepełnosprawności, ale zaburzenie wpływa na wszystkich inaczej.

Ważne jest wczesne zdiagnozowanie zaburzenia i monitorowanie wszelkich postępów, aby uniknąć komplikacji w jak największym stopniu.

Niektóre osoby z AS mogą doświadczyć kilku komplikacji, takich jak zmęczenie. Ciało wydaje dużo energii skupiając się na zwalczaniu objawów AS, co może sprawić, że ludzie czują się wyczerpani.

Warunki powiązane

łuszczyca na łokciu

Objawy ZZ odnoszą się również do innych zaburzeń, takich jak:

  • obwodowe zapalenie stawów
  • enthesitis
  • łuszczyca
  • zapalna choroba jelit

Dalsze komplikacje

czerwone oczy

Osoby z ZA mogą również doświadczać stan zapalny, bolesne oczy lub niewyraźne widzenie. Niektóre mogą nie być w stanie całkowicie rozwinąć klatki piersiowej, utrudniając oddychanie. Inni mogą mieć ograniczoną ruchomość kręgosłupa, która może wymagać operacji.

W rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia płuc lub serca. Niewielka liczba osób doświadcza zapalenia żuchwy.

Diagnozowanie

Nie ma jednego testu do zdiagnozowania AS. Lekarze często wykorzystują zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową i MRI, aby znaleźć dowody zapalenia w kluczowych obszarach, takich jak połączenie kości krzyżowej i biodrowej.

Lekarze będą również chcieli zebrać więcej informacji na temat rodzaju bólu pleców, którego doświadcza osoba. Osoby z AS zwykle mają objawy przed 45 rokiem życia, a ich objawy rozwijają się stopniowo, zwykle w okresie 3 miesięcy lub dłużej.

Osoby cierpiące na AS również często cierpią na bóle pleców, które pogarszają się podczas snu, a następnie zaczynają czuć się lepiej, gdy są w ruchu. Ból wywołany przez AS często nie poprawi się od odpoczynku i zwykle poprawia się wraz z wysiłkiem fizycznym i ruchem fizycznym.

Lekarze często pytają ludzi, czy te sytuacje mają do nich zastosowanie, a następnie przechodzą do obrazowania, aby potwierdzić, że jest AS.

Istnieje również badanie krwi, które poszukuje genu zwanego genem HLA-B27. Posiadanie tego genu nie oznacza, że ​​ktoś będzie miał zaburzenie, ale pojawia się w wielu przypadkach.

Kiedy iść do lekarza

Każdy, kto doświadcza objawów związanych z AS, skorzystałby z wizyty u swojego lekarza. Lekarz może przeprowadzić badania samodzielnie lub skierować osobnika do reumatologa w celu przeprowadzenia badań.

Osoby, u których zdiagnozowano AS, nawet te z niewielkimi objawami, które mogą być leczone w domu, powinny nadal odwiedzać reumatologa przynajmniej raz w roku. Te badania kontrolne pozwalają lekarzowi śledzić postępy choroby i monitorować powikłania, które mogą nie wykazywać objawów.

Leczenie

Leczenie AS obejmuje wiele różnych podejść zaprojektowanych w celu umożliwienia opanowania objawów.

Typowy plan leczenia będzie obejmował podejście fizyczne, takie jak ćwiczenia, fizykoterapia i ćwiczenie prawidłowej postawy. Plany te mogą obejmować również leki i stosowanie ciepła lub chłodu w celu rozluźnienia mięśni i zmniejszenia bólu. Ciężkie przypadki mogą wymagać zabiegów korygujących, aby utrzymać kręgosłup na miejscu.

Ponieważ AS ma potencjał do postępu w czasie, lekarze często stosują leki, które pomogą spowolnić ten postęp tak bardzo, jak to możliwe. Opublikowane wyniki badań sugerują, że stosowanie leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) znacznie przynosi korzyści osobom z AS, ponieważ zmniejszają one stan zapalny powodujący objawy.

Inne leki zwane inhibitorami czynnika martwicy nowotworów są również powszechnie stosowane obok leczenia NLPZ. Leki te hamują białko o nazwie TNF-a, które odgrywa kluczową rolę w objawach AS.

Doustne glikokortykoidy mogą być również przepisywane niektórym osobom z AS. Są to leki, które pomagają tłumić nadczynny układ odpornościowy i mają działanie przeciwzapalne. Nie są one popularne ze względu na efekty uboczne, a najnowsze badania sugerują, że nie należy stosować glukokortykoidów podczas leczenia AS.

Perspektywy

AS wpływa na wszystkich inaczej. Niektórzy ludzie ledwo zauważają swoje objawy i mogą nimi zarządzać z domu, podczas gdy inni są nimi dotknięci.

Ważne jest, aby osoby z ZA były regularnie odwiedzane przez lekarza lub reumatologa w celu sprawdzenia progresji jakichkolwiek objawów i przestrzegania planu leczenia. Dzięki temu ludzie mają największą szansę na opanowanie swoich objawów.

Like this post? Please share to your friends: