Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Picie alkoholu może usunąć marnotrawstwo mózgu, wynika z badań

Jeśli jesteś stronniczy przy drinku lub dwóch, pokochasz wyniki ostatnich badań; naukowcy odkryli, że „niskie” spożycie alkoholu może pomóc w oczyszczeniu mózgu.

przyjaciele robią toast

W badaniu na myszach naukowcy z University of Rochester Medical Center (URMC) w Nowym Jorku stwierdzili, że picie równoważnika około 2,5 napojów alkoholowych dziennie może zmniejszyć stan zapalny mózgu.

Stwierdzono również, że zwiększa on funkcję układu limfatycznego, który jest odpowiedzialny za usuwanie odpadów z mózgu.

Stwierdzono jednak, że ekspozycja na wysokie ilości alkoholu osłabia funkcję limfatyczną i zwiększa stan zapalny mózgu.

Główny autor badania, dr Maiken Nedergaard, z Centrum Tłumaczeń Neuromedycyny w URMC, i jego koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

Nie powinno dziwić, że nadmiar alkoholu może zaszkodzić zdrowiu. W rzeczywistości, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że alkohol przyczynia się do „ponad 200 warunków zdrowotnych” i powoduje około 3,3 miliona zgonów na całym świecie każdego roku.

Jednak coraz częściej badania sugerują, że mały alkohol może nam dobrze zrobić.

Na przykład badanie przeprowadzone w zeszłym roku sugerowało, że umiarkowane picie mogłoby zmniejszyć ryzyko cukrzycy, podczas gdy inne badania wiązały umiarkowane spożycie alkoholu z lepszym funkcjonowaniem poznawczym.

Nowe badania dostarczają dalszych dowodów na potencjalne korzyści wynikające z umiarkowanego picia po mózgu, po stwierdzeniu, że kilka napojów dziennie może pomóc oczyścić mózg z toksyn.

Poprawiono funkcję limfatyczną

Naukowcy doszli do swoich wniosków, oceniając wpływ ostrej i przewlekłej ekspozycji na alkohol na układ limfatyczny myszy.

Po raz pierwszy opisane przez dr Nedergaard i współpracowników w 2012 r., System limfatyczny jest procesem czyszczenia mózgu, w którym mózgowy płyn mózgowo-rdzeniowy jest „pompowany” do mózgu, gdzie usuwa potencjalnie szkodliwe produkty odpadowe.

Te produkty odpadowe obejmują beta-amyloid i białka tau, których nagromadzenie jest cechą charakterystyczną choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że gdy gryzonie były narażone na wysokie dawki alkoholu przez dłuższy czas, wykazywały one wzrost wskaźników stanu zapalnego. Było to szczególnie widoczne w astrocytach lub komórkach, które pomagają kontrolować funkcję limfatyczną.

Ponadto stwierdzono, że ekspozycja na wysokie ilości alkoholu zaburza funkcjonowanie poznawcze i zdolności motoryczne u myszy.

Zespół odkrył jednak, że myszy, którym podano „niskie” dawki alkoholu – które w tym badaniu stanowiły odpowiednik spożycia około 2,5 napoju alkoholowego dziennie – nie tylko wykazały zmniejszenie stanu zapalnego mózgu, ale także ich funkcję limfatyczną. poprawione w porównaniu z grupą kontrolną, która nie była narażona na działanie alkoholu.

„Dane na temat wpływu alkoholu na układ limfatyczny”, wyjaśnia dr Nedergaard, „pozornie pasuje do modelu w kształcie litery J, odnoszącego się do wpływu alkoholu na dawkę na ogólny stan zdrowia i umieralność, przy czym niskie dawki alkoholu są korzystne, natomiast nadmierne konsumpcja jest szkodliwa dla ogólnego stanu zdrowia. „

„[…] w tym badaniu po raz pierwszy wykazaliśmy, że niskie dawki alkoholu są potencjalnie korzystne dla zdrowia mózgu, a mianowicie poprawiają zdolność mózgu do usuwania odpadów.”

Dr Maiken Nedergaard

Dodaje, że wiele badań wiązało się z niskim lub umiarkowanym spożyciem alkoholu z niższym ryzykiem demencji. „Badanie to może pomóc wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje”, mówi dr Nedergaard. „W szczególności niskie dawki alkoholu wydają się poprawiać ogólne zdrowie mózgu.”

Like this post? Please share to your friends: