Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Colorado tick gorączka: objawy, leczenie i zapobieganie

Gorączka kleszczy w stanie Colorado jest również znana jako gorączka górskiego kleszcza, gorączka amerykańskiego kleszcza i gorączka kleszczowa Rocky Mountain.

Colorado tick fever (CTF) to infekcja wirusowa, która rozwija się po ugryzieniu kleszcza drewna Rocky Mountain.

Rozpowszechnienie

Skalista góra kleszcza drewna

Formalnie uznany za wirusa w 1946 roku, CTF występuje głównie u osób mieszkających lub odwiedzających zachodnią część Stanów Zjednoczonych (USA) i zachodniej Kanady, zgodnie z Amerykańskimi Ośrodkami Kontroli i Prewencji Chorób.

Setki przypadków CTF są zgłaszane corocznie w USA. Rzeczywista liczba przypadków może być wyższa, ponieważ objawy często nie są rozpoznawane, co oznacza, że ​​stan pozostaje niezdiagnozowany.

Nie ma wystarczającej liczby badań na temat CTF, aby dowiedzieć się, ile jest przypadków CTF w USA i Kanadzie każdego roku.

W jednym z badań z 2010 r. Zgłoszono 91 potwierdzonych przypadków CTF w latach 1995-2003, co wskazuje na roczną częstość występowania wynoszącą 2,7 procent dla populacji wynoszącej milion. Wydaje się, że roczna częstość występowania zmniejszyła się podczas 9-letniego okresu badania.

Stwierdzono, że mężczyźni są bardziej zagrożeni niż kobiety, a najwyższe wskaźniki zakażeń dotyczyły osób powyżej 51 roku życia.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Ludzie mogą uzyskać CTF, jeśli zostaną ugryzieni przez zainfekowany kleszcza Rocky Mountain. Małe zwierzęta, w tym wiewiórki i wiewiórki, mogą również przenosić wirusa.

Chociaż rzadkie, było kilka przypadków, w których CTF było spowodowane transfuzją krwi.

Czynniki ryzyka związane z ugryzieniem przez kleszcza Rocky Mountain obejmują:

 • Mieszka lub podróżuje po obszarach górskich Gór Skalistych na wysokości 4000-10 000 stóp nad poziomem morza. Dotyczy to następujących zachodnich stanów USA: Montana, Idaho, Wyoming, Colorado, Utah i Oregon.
 • Mieszkać lub odwiedzać te tereny od kwietnia do września, szczególnie jeśli chodzi o wędrówki lub kemping.

Usuwanie kleszczy

Kleszcze wydają się być najbardziej aktywne wiosną, ponieważ jest to czas, kiedy urzędnicy służby zdrowia widzą znaczną liczbę zgłoszonych ukąszeń kleszczy.

Jeśli dana osoba znajdzie kleszcza na swoim ciele, powinna usunąć go natychmiast, zanim przywiąże się do skóry.

Jeśli już się przyczepiła, należy ją chwycić jak najbliżej skóry i pociągnąć prosto. Pincety to najprostszy sposób na zrobienie tego. Jeśli pinceta nie jest dostępna, można usunąć kleszcza ręcznie.

Ważne jest, aby usunąć kleszcz tak szybko, jak to możliwe. Im dłużej kleszcz jest dołączony, tym bardziej prawdopodobne jest przekazanie wirusa.

Po usunięciu kleszcza ważne jest, aby umyć dotknięty obszar mydłem i wodą. Każdy, kto niedawno miał ukąszenie przez kleszcza, powinien zwrócić uwagę na tygodnie, które następują po objawach CTF.

Osoba powinna zwrócić się do lekarza, jeśli kleszcz zakopał się głęboko w skórze lub ma trudności z jej samodzielnym usunięciem. Wszelkie oznaki osłabienia lub paraliżu mięśni wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Objawy i powikłania

Pani z wysoką gorączką

Objawy CTF rozpoczynają się w ciągu 3 do 5 dni po ukąszeniu kleszcza.

Pierwszym zauważalnym objawem jest gorączka, która może utrzymywać się przez kilka dni, ustępować, a następnie powrócić na kolejne kilka dni. Nazywa się to „gorączką w siodle”.

W niektórych przypadkach temperatury związane z CTF mogą być wysokie, osiągając 105 ° F (40,5 ° C). Gorączce mogą towarzyszyć:

 • ból głowy (zwykle za oczami)
 • dreszcze i pocenie się
 • wrażliwość na światło
 • ból skóry lub mięśni
 • złe samopoczucie (ogólne złe samopoczucie)
 • ekstremalne zmęczenie

Inne objawy mogą obejmować:

 • słabość
 • nudności
 • utrata apetytu
 • wymioty
 • biegunka
 • ból brzucha
 • wysypka

Najczęściej objawy ustępują bez leczenia, ale u niektórych osób mogą wystąpić powikłania. Potencjalne komplikacje obejmują:

 • zapalenie opon mózgowych, infekcja mózgu i błon rdzenia kręgowego
 • zapalenie mózgu lub obrzęk mózgu
 • krwawienie, które nie ma znanej przyczyny

Podczas gdy dzieci zwykle szybciej dochodzą do siebie po CTF niż dorośli, mają również większe ryzyko powikłań. Dorośli jednak mogą mieć łagodne objawy, które utrzymują się przez tygodnie lub miesiące.

Zgony z powodu powikłań są rzadkie, ale wystąpiły.

Diagnoza

Lekarze będą diagnozować CTF po badaniu fizykalnym, historii medycznej i badaniach krwi. Osoby, które podejrzewają, że mają CTF, powinny poinformować swoich lekarzy o ostatnich podróżach do zagrożonych miejsc oraz o ostatnich wyprawach turystycznych lub pieszych.

Ukąszenia innych kleszczy wywołują podobne objawy, a lekarz musi wykluczyć inne choroby przenoszone przez kleszcze przed ostatecznym rozpoznaniem CTF.

Leczenie

Nie ma specjalnego leczenia dla CTF. Objawy CTF, takie jak gorączka i ból, mogą być leczone lekami bez recepty, takimi jak acetaminofen i ibuprofen.

Lekarze mogą sprawdzić infekcje bakteryjne i, jeśli to konieczne, podać dożylnie płyny. W niektórych przypadkach można skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych.

Jeśli dana osoba nadal ma kleszcza na swoim ciele, lekarz usunie ją pęsetą w pobliżu miejsca mocowania. Będą starali się unikać skręcania lub ściskania, ponieważ usuwają kleszcza, aby zapobiec pozostawieniu części kleszcza.

Osoba zdiagnozowana z CTF powinna kontynuować leczenie gorączki i bólu, dopóki nie zostaną poinstruowane przez lekarza, aby przestał. Nie powinni oddawać krwi ani szpiku kostnego przez co najmniej 6 miesięcy.

Ludzie powinni poinformować swoich lekarzy o wszelkich słabościach i zmęczeniu trwających kilka tygodni po ukąszeniu kleszcza.

Zapobieganie

kleszcze są usuwane z psa

Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie przed kleszczami, szczególnie między kwietniem a wrześniem, kiedy kleszcze są bardziej aktywne.

Najlepszym sposobem na unikanie kleszczy podczas biwakowania lub wędrówek jest unikanie wysokiej trawy i obszarów zalesionych oraz wykorzystywanie szlaków wędrownych tam, gdzie to możliwe.

Kleje repelentów minimalizują szansę na pojawienie się kleszcza na odsłoniętej skórze.Dostępne są również produkty do obróbki odzieży i sprzętu.

Dodatkowe sposoby minimalizacji narażenia na kleszcze to:

 • Kąpiel i prysznic po wejściu do domu.
 • Przeprowadzanie kontroli tyknięć przy użyciu lustra o pełnej długości. Rodzice powinni sprawdzić kleszcze za uszami dziecka, w pępku, za kolanami, między nogami, wokół talii i we włosach.
 • Sprawdzanie zwierząt i sprzętu do kleszczy.
 • Po wyprawie na kemping lub pieszą wędrówkę, umieszczanie ubrań w suszarce na wysokim ogniu, aby zabić kleszcze na suchej odzieży. Pozostaw mokre ubrania w suszarce na dłuższy czas.
 • Zmywanie wszystkich ubrań w gorącej wodzie w pralce.

Należy pamiętać, że zwierzęta domowe, konie i zwierzęta gospodarskie są narażone na więcej kleszczy niż ludzie. Nawet jeśli są narażone na kleszcze, może to potrwać dłużej, zanim zostaną ugryzione z powodu ich gęstego futra.

Ludzie, którzy spędzają czas w stajniach i ludzie, którzy trzymają zwierzęta w domu, są narażeni na atak kleszcza od innego zwierzęcia. Ważne jest, aby chronić zwierzęta domowe i zwierzęta gospodarskie poprzez częste kontrole kleszczy, leki zwalczające kleszcze, szczepienia i ograniczając ich narażenie na obszary wysokiego ryzyka.

Możesz kupić odstraszacz kleszczy online.

Perspektywy

Gorączka kleszczowa Colorado zwykle poprawia się sama bez leczenia. Dostępne są leki zmniejszające niewygodne objawy, takie jak gorączka i ból. Większość ludzi odzyskuje przytomność w ciągu kilku tygodni, a dzieci na ogół szybciej zdrowieją niż dorośli.

Komplikacje, w tym śmierć, są rzadkie. Niektóre źródła twierdzą, że jeśli jedna osoba miała gorączkę w stanie Kolorado jeden raz, nie są w stanie jej odzyskać.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: