Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy acetaminofen zmniejsza empatię?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio odkryli dowody na to, że acetaminofen nie tylko niweluje ból fizyczny, ale także zmniejsza naszą zdolność przewidywania bólu u innych i empatii. Jeśli wierzyć wynikom, ten zwykły lek może utrudnić nam wyobrazić sobie wzajemny dyskomfort.

[Mózg w pigułce]

Stosowany w celu łagodzenia bólu i gorączki acetaminofen – znany jako paracetamol w Wielkiej Brytanii – występuje w co najmniej 600 lekach w Ameryce, w tym w Tylenolu.

Po raz pierwszy odkryta w 1877 roku, acetaminofen jest jednym z najczęstszych składników narkotyków w Ameryce. W 2008 roku sprzedano 24,6 miliarda dawek.

Około 23 procent Amerykanów (52 miliony ludzi) co tydzień stosuje leki zawierające acetaminofen.

Pomimo długiej i popularnej usługi narkotykowej dla ludzkości, nauka wciąż uczy się o jej skutkach. Te nowe spostrzeżenia pochodzą z różnych dziedzin, w tym psychologii.

W ostatnich latach badacze zajmujący się psychologicznymi efektami acetaminofenu odkryli pewne wstępne, ale fascynujące spostrzeżenia.

Na przykład zespół z University of Kentucky odkrył, że acetaminofen nie tylko zmniejszał ból fizyczny, ale także zmniejszał ból psychiczny spowodowany odrzuceniem społecznym.

W innym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, opublikowanym w czerwcu 2015 r., Stwierdzono, że acetaminofen zmniejsza ocenę i reakcję ludzi zarówno na bodźce negatywne, jak i pozytywne.

Obecne badania tego samego zespołu Ohio, wynika z tych ustaleń. Tym razem emocje będące przedmiotem analizy to empatia.

Acetaminofen i empatia

Naukowcy przeprowadzili trójstronne badanie. Pierwsza sesja objęła 80 uczestników. Połowa otrzymywała ciecz zawierającą 1000 miligramów acetaminofenu; druga połowa, grupa kontrolna, wypiła roztwór placebo bez żadnego leku.

Godzinę później każdy uczestnik otrzymał serię krótkich scenariuszy do przeczytania. Historie dotyczyły postaci, które doświadczyły pewnego rodzaju bólu – na przykład poważnego zranienia nożem lub utraty bliskiej osoby. Następnie uczestnicy ocenili ból fizyczny i emocjonalny doświadczany przez bohaterów.

Zespół odkrył, że osoby, które spożyły acetaminofen, oceniły ból postaci w historii jako mniej poważny.

Drugi etap eksperymentu obejmował 114 uczestników. Tak jak poprzednio, połowa otrzymywała acetaminofen, a drugą połowę placebo. Zostali poddani krótkiemu, głośnemu wybuchowi białego szumu. Następnie poproszono ich o ocenę nieprzyjemności hałasu i o tym, jak nieprzyjemnie myśleli, że hałas będzie dla anonimowego uczestnika.

Ci, którzy zażyli lek ocenili hałas jako mniej nieprzyjemny, a także wierzyli, że byłoby to mniej nieprzyjemne dla anonimowego uczestnika.

W trzeciej i ostatniej części badania uczestnicy mogli spotykać się i mieszać, zanim zostali zdjęci, aby siedzieć samotnie i obserwować – ale nie brać udziału – „grę” online.

Uczestnikom powiedziano, że grają trzy osoby, które właśnie poznali. Podczas gry dwóch uczestników wykluczyło trzecią (chociaż uczestnicy tak naprawdę nie byli zaangażowani).

Osoby, które oglądały grę, zostały poproszone o ocenę emocjonalnego bólu i zranienia uczestnika, który został wykluczony. Według starszego autora, Baldwina Waya, „[…] ci, którzy przyjmowali acetaminofen, wykazywali zmniejszenie empatii, nie byli tak zaniepokojeni zranionymi uczuciami odrzuconej osoby”.

Dlaczego acetaminofen zmniejszyłby empatię?

Na tym etapie nie jest jasne, dlaczego następuje zmniejszenie empatii. Jednak wcześniejsze badania dotyczące skanowania mózgu mogą nam dać wskazówkę.

Naukowcy odkryli, że kiedy jednostka odczuwa ból i gdy wyobrazi sobie ból u kogoś innego, powoduje reakcję w podobnych częściach mózgu. Innymi słowy, obszary mózgu zaangażowane w doświadczanie bólu są również zaangażowane w wyobrażanie sobie bólu innych.

Teoretycznie można sobie wyobrazić, że jeśli te same obszary mózgu są wykorzystywane do doświadczania i wyobrażania sobie bólu, lek zmniejszający prawdziwy ból może również zmniejszyć wyobrażony ból.

Jeśli wyniki zostaną zreplikowane, będą bardzo istotne dla realnego świata. W końcu oznaczałoby to, że jedna czwarta populacji regularnie przyjmowałaby lek zmniejszający empatię.

„Nie wiemy, dlaczego acetaminofen ma takie działanie, ale dotyczy.”

Baldwin Way

Empatia jest niezbędna w codziennych sytuacjach. Jeśli dana osoba kłóci się z ukochaną osobą i ma ograniczoną zdolność widzenia drugiej strony tej historii, rozdzielczość jest prawdopodobnie mniej prawdopodobna. Opieramy się przynajmniej na części na empatii na rzecz spójności społecznej.

Ponieważ badania przeprowadzono na stosunkowo niewielkiej grupie, konieczne są większe badania, aby wyciągnąć solidne wnioski, ale z pewnością sprawia, że ​​ciekawa lektura.

Fakt, że wciąż uczymy się o tym leku, wydaje się zaskakujący. Jednak mechanizmy, dzięki którym acetaminofen zmniejsza ból i gorączkę, nadal nie są dokładnie znane, więc może być więcej niespodzianek w dalszej części drogi.

Przeczytaj, jak paracetamol może być użyteczny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Like this post? Please share to your friends: