Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Szpitalny kot wydaje się wiedzieć, kiedy pacjenci będą umierać

Oscar, dwuletni kot, który mieszka w domu spokojnej starości w Providence na Rhode Island w regionie Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych, zdaje się wiedzieć, że osoby, które przychodzą do domu, zbliżają się do swoich ostatecznych godzin, ponieważ zwija się obok nich.

Historia Oskara, kota-hospicjanta, który przeprowadza codzienne obchody jak koci wersja konsultanta szpitala i wydaje się, że jest w stanie przewidzieć, kiedy pacjenci zginą, jest opowiedziana w jednym ze swoich esejów o dniu w jego życiu. David Dosa, w New England Journal of Medicine.

Dosa powiedział, że Oscar był dokładny w 25 przypadkach. Siedzi z pacjentami w Centrum Rehabilitacji i Rehabilitacji Steere House w Providence w stanie Rhode Island, gdy są w ostatnich czterech godzinach życia.

„On nie popełnia wielu błędów, zdaje się rozumieć, kiedy pacjenci mają umrzeć”, powiedział Dosa w wywiadzie dla agencji prasowej Associated Press. Dosa jest profesorem medycyny w Warren Alpert Medical School na Brown University, Rhode Island, i konsultanta geriatrycznego w domu opieki.

Dosa powiedział, że krewni umierających pacjentów „czerpią pociechę” z tego dziwnego zjawiska. Towarzyszy mu towarzystwo, które zapewnia Oscar.

Oscar został przyjęty przez personel medyczny jako kociak, a jego dom, odkąd był na trzecim piętrze domu opieki, z demencjatycznymi pacjentami.

Wkrótce robił własne obchody, obwąchiwał pacjentów i oglądał je, a następnie zwinął się obok pacjenta, który zmarł kilka godzin później.

Pracownicy szpitala ufają instynktowi Oscara tak bardzo, że dzwonią do krewnych pacjenta, aby poinformować ich, że prawdopodobnie ich ukochana osoba przeminie.

Dosa mówi, że Oscar jest kotem „powściągliwym”, który zazwyczaj nie jest przyjazny ludziom, opisuje go jako syczącego na pacjenta, gdy przechodzi obok. Wydaje się jednak, że poważnie traktuje swoją pracę, a kiedy usiądzie obok pacjenta, który umiera, mruczy i niszczy je.

Czasami, gdy zostaje wyrzucony ze swojego czuwania obok umierającego pacjenta (niektóre rodziny go nie lubią), idzie i miauczy na zewnątrz pokoju.

Eksperci Cat mówią, że koty mogą wyczuwać chorobę, zwłaszcza u ich właścicieli lub innych zwierząt. Mogą również wyczuć zmiany pogody, a ich zdolność do oceny nadchodzących trzęsień ziemi jest dobrze znana.

Według wczorajszego raportu w Washington Post, inny doktor w domu, Joan Teno, który również jest z Uniwersytetu Browna i ma doświadczenie w leczeniu pacjentów w wieku półleżnym, powiedział, że Oscar może przewidzieć, kto umrze dokładniej niż personel.

Przekonała się o „umiejętnościach” Oscara, gdy leczyła pacjenta, który przestał jeść, oddychał nieregularnie, a jej nogi zaczęły wyglądać na niebieskie. Myślała, że ​​pacjent jest bliski śmierci. Ale chociaż Oskar zadzwonił, żeby ją zobaczyć, nie został w pokoju.

Jednak, jak później dowiedział się Teno, minęło 10 godzin, zanim pacjent rzeczywiście zmarł, a pielęgniarki powiedziały jej, że Oscar wrócił, by usiąść z umierającym pacjentem 2 godziny przed tym, zanim w końcu się rozstała. To była 13 trafna prognoza Oscara.

Spekulując na temat trafności przewidywań Oscara, Teno stwierdziła, że ​​zastanawiała się, czy coś pachnie, czy też zauważy subtelne zmiany w zachowaniu wypadków podczas ich obecności.

W domu starców znajduje się tablica pochwał, przyznawana Oscarowi przez lokalną agencję hospicyjną. Tablica brzmi: „Za jego współczującą opiekę hospicyjną ta nagroda jest przyznawana Oscarowi Kotowi”.

„Dzień z życia Oscara Kota”.
David M. Dosa.
NEJM Volume 357: 328-329, 26 lipca 2007 r., Number 4

Kliknij tutaj, aby przeczytać artykuł.

Napisane przez: Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: