Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem korzyści zdrowotnych z żelatyny

Kiedy ktoś myśli o zdrowym odżywianiu, żelatyna może nie być jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl. Ale żelatyna to coś więcej niż tylko dziecinna przekąska z dzieciństwa czy szpitalna podstawa.

W tym artykule dowiesz się o nieoczekiwanych korzyściach zdrowotnych żelatyny.

Co to jest żelatyna?

żelatyna

Większość ludzi zna aromatyzowaną, kolorową żelatynę. Ale może to być zaskakujące, aby dowiedzieć się, że żelatyna składa się głównie z białka.

Żelatynę wytwarza się przez gotowanie kości zwierząt, chrząstek i skóry w celu wydobycia kolagenu. Kolagen to włókniste białko łączące mięśnie, kości i skórę u zwierząt.

Po przetworzeniu kolagenu staje się bezbarwną, bezbarwną substancją zwaną żelatyną. Po schłodzeniu żelatyny ma konsystencję przypominającą galaretkę.

W przeciwieństwie do kolagenu, żelatyna rozpuszcza się w gorącej wodzie, a faktura sprawia, że ​​jest praktyczna w sosach, zupach i deserach.

Korzyści zdrowotne wynikające z żelatyny są podobne do korzyści kolagenu, ponieważ żelatyna zawiera te same aminokwasy.

Aminokwasy w żelatynie

Żelatyna zawiera kilka aminokwasów. Aminokwasy to związki, które łączą się w wytwarzanie białek i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania różnych narządów, a także dla dostarczania energii.

Podczas gdy ludzkie ciało wytwarza aminokwasy, większość ludzi potrzebuje dodatkowych aminokwasów poprzez swoją dietę.

Aminokwasy znajdujące się w żelatynie znajdują się również zwykle w kościach i narządach niektórych zwierząt. Ponieważ większość ludzi nie je tych części zwierzęcia, korzystne może być dodanie żelatyny do zróżnicowanej i odżywczej diety.

Specyficzne aminokwasy znajdujące się w żelatynie mogą się różnić w zależności od metody przygotowania i użytych tkanek zwierzęcych.

Zwykle najobficiej występujące aminokwasy w żelatynie obejmują glicynę, prolinę i walinę. Żelatyna zawiera również aminokwasy lizynę, alaninę i argininę.

Walina jest niezbędnym aminokwasem, który nie może być wytwarzany przez ludzkie ciało, co oznacza, że ​​musi pochodzić z diety.

Używa

Żelatyna może być stosowana w produktach spożywczych, lekach i kosmetykach jako środek żelujący.

Żelatyna jest powszechnie spotykana w gumowatych cukierkach, piankach i powłoczkach w kapsułkach lekowych. Jest również spożywany w postaci bulionu z kości lub przyjmowany jako suplement.

Korzyści

Żelatyna może mieć szereg korzyści zdrowotnych, w tym:

1. Poprawa zdrowia skóry

Kolagen nadaje skórze zdrowy i młodzieńczy wygląd. Wraz z wiekiem ludzie tracą naturalnie kolagen, co powoduje, że skóra staje się mniej jędrna. Rezultatem jest skóra, która ma zmarszczki i linie. Ponieważ żelatyna jest doskonałym źródłem kolagenu, może to być naturalny sposób na poprawę wyglądu skóry.

2. Dostarczanie białka

Jedną z zalet żelatyny jest to, że zapewnia prawie 2 gramy (g) białka na ½ filiżanki. Białko jest uważane za makroelement, co oznacza, że ​​organizm potrzebuje dużej ilości.

Niektóre zwierzęce źródła białka zawierają również znaczne ilości niezdrowego tłuszczu. Żelatyna jest źródłem białka, które nie zawiera tłuszczu.

3. Wspomaganie funkcji trawienia

Żelatynowe zdrowie trawienne

Żelatyna może wspomagać trawienie na kilka różnych sposobów. Na przykład glicyna w żelatynie może promować zdrową śluzówkę w żołądku.

Pobudza również produkcję soków żołądkowych, co ułatwia prawidłowe trawienie. Bez odpowiednich enzymów trawiennych może dojść do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak refluks żołądkowy.

Żelatyna wiąże się również z wodą i może pomóc w skutecznym przechodzeniu pokarmu przez układ trawienny.

4. Łagodzenie bólu stawów

Kolagen w żelatynie może zmniejszyć ból stawów związany ze stanem zapalnym.

Według amerykańskiej National Library of Medicine, niektóre badania kliniczne wskazują, że żelatyna może zmniejszać ból i poprawiać czynności stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

5. Pomaganie kontrolować poziom cukru we krwi

Chociaż potrzebne są dalsze badania, jedno z badań wskazuje, że glicyna, która jest jednym z obfitych aminokwasów w żelatynie, może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

6. Utrzymywanie zdrowych kości

Lizyna, która znajduje się w żelatynie, pomaga wzmocnić kości. Pomaga organizmowi wchłonąć wapń, który jest również potrzebny, aby utrzymać mocne kości i zapobiec utracie kości.

Ponieważ organizm nie może wytwarzać lizyny, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej ilości przez dietę. Dodanie żelatyny do zdrowej diety jest jednym ze sposobów na zwiększenie spożycia lizyny.

7. Poprawa jakości snu

Żelatyna może poprawić jakość snu u niektórych osób z powodu obfitości glicyny. Kilka łyżek żelatyny może dostarczyć około 3 g glicyny.

8. Wspomaganie utraty wagi

Utrata masy żelatyny

Żelatyna może wspomagać utratę wagi ze względu na zawartość białka i niskokaloryczną. Białko pomaga komuś czuć się pełnym, co zmniejsza prawdopodobieństwo przejadania się.

Żelatyna może również odgrywać rolę w kontrolowaniu hormonów związanych z głodem.

Jednakże żelatynę często można znaleźć w cukierkach do żucia i piankach marshmallow o dużej zawartości cukru. Lepiej spożywać zdrowe, nisko cukrowe źródła żelatyny.

Komunikat na wynos

Zdrowie zwierzęcia, które jest wykorzystywane do wytwarzania żelatyny, wpływa na kolagen, który magazynuje w swoim organizmie. Jednak nie zawsze można wiedzieć, jak powstały zwierzęta wykorzystywane do wytwarzania żelatyny.

Zwierzęta hodowane w komfortowych warunkach z dużą ilością ćwiczeń będą miały kolagen o wyższej jakości, co z kolei zapewni lepszą żelatynę.

Efekty uboczne żelatyny nie zostały dokładnie zbadane, ale poważne wydają się mało prawdopodobne.

Łatwo jest sporządzić własny bulion bogaty w żelatynę przez gotowanie resztek tuszy lub kości drobiu lub wołowiny przez kilka godzin. Jeśli bulion się ochłodzi, zobaczą substancję żelową na powierzchni, którą jest kolagen.

Żelatyna jest również łatwa do dodania do różnych potraw, w tym zup, gulaszy i bulionów.Może być również stosowany do sosów, musów i koktajli.

Dla osób, które nie chcą przygotować żelatyny, są dostępne w kapsułkach i jako suplement.

Suplementy nie są regulowane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, dlatego ważne jest, aby najpierw omówić je z lekarzem i stosować tylko zalecane dawkowanie.

PLMedBook