Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra lub oliwa z oliwek: co jest zdrowsze?

Spis treści

 1. Czy oliwa z oliwek jest zdrowa?
 2. Oliwa z oliwek lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia?
 3. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 4. Czysta lub lekka oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia?
 5. Przechowywanie
 6. Gotowanie i punkt dymny
 7. Następne kroki

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wejść do magazynu oleju w sklepie i natychmiast zostałeś przytłoczony?

Teraz jest tak wiele możliwości wyboru, w tym:

 • warzywo
 • rzepak
 • Oliwa
 • nasiona konopi
 • orzech włoski
 • awokado
 • sezam
 • orzech kokosowy
 • oliwka z pierwszego tłoczenia
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (EVOO)
 • olej podawany z ziołami lub przyprawami

Lista wydaje się ciągnąć dalej. Ale skąd wiesz, którego użyć? Czy oni naprawdę smakują inaczej? Czy jest zdrowszy od innych? Oto jak poruszać się po przejściu przez olej.

Czy oliwa z oliwek jest zdrowa?

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

Różne oleje mają różne zastosowania. Oliwa z oliwek jest stosunkowo stabilna termicznie do gotowania. Ma świetny smak do jedzenia nieogrzewanego. Ale oliwa z oliwek zaczęła ostatnio spadać z łaski. Czy to jest zdrowe, czy nie? A jeśli jest w porządku, jaki typ jest najlepszy?

Głównym rodzajem tłuszczu znajdującego się w oliwie z oliwek są jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA) znajdujące się w oliwie z oliwek to jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA), które uważa się za zdrowy tłuszcz. Co oznacza „zdrowy tłuszcz”, ponieważ brzmi jak oksymoron?

Oznacza to, że jeśli zamienisz inne tłuszcze w diecie – tłuszcze trans i tłuszcze nasycone – na MUFA, możesz zmniejszyć ryzyko chorób serca. Podniesiesz poziom HDL („dobrego” cholesterolu) i obniżysz utleniony LDL („zły” cholesterol) w krwioobiegu.

Zalety kupowania oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia:

 1. Ma mniej substancji chemicznych i wolnych rodników niż zwykła oliwa z oliwek.
 2. Jest wyższy w przeciwutleniaczach niż oliwa z oliwek.
 3. Jest pełen dobrych tłuszczów.

Oliwa z oliwek lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia?

Większość modyfikatorów występujących przed oliwą z oliwek, takich jak „virgin” lub „extra virgin”, odnosi się do procesu, w wyniku którego powstał olej. Na przykład ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia oznacza, że ​​została dotknięta co najmniej. Ale dlaczego to ma znaczenie?

Oleje roślinne są dość kruche, jeśli chodzi o jedzenie, dlatego Twój przyjaciel będzie miał kilka różnych rodzajów oleju. Będą decydować, co używać w zależności od tego, co gotują i w jakich temperaturach.

Niektóre oleje ulegną zjełczeniu, gdy są przechowywane w niewłaściwej temperaturze lub zbyt długo, a inne stają się niestabilne, gdy są gotowane w wyższych temperaturach, tracąc składniki odżywcze i smak.

Gdy oleje są przetwarzane, są czyszczone chemikaliami, a następnie podgrzewane. Te rzeczy przedłużają okres przydatności do spożycia, co jest dobre dla przemysłu spożywczego, ale nie jest tak wspaniałe dla twojego ciała. Procesy te usuwają również dużo aromatu oleju.

Dobra, świeża, nieprzetworzona oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia:

 • być trochę owocowy (w końcu są to owoce)
 • być trochę gorzki (jak gryzienie w oliwkę
 • mają ostra pieprzność

Jeśli jest metaliczny, bez smaku lub stęchły, zepsuł się lub był przerobiony.

Czy należy kupować oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia?

Następnym razem, gdy będziesz w sklepie, zechcesz wydać kilka dodatkowych pieniędzy na ekstra oliwę z pierwszego tłoczenia. Znowu EVOO smakuje lepiej.

Kiedy zastanawiasz się, które z opcji EVOO wybrać, poszukaj słów „zimno wciśnięty” i „niefiltrowany”.

Jeśli możesz znaleźć nawet bardziej wyszukane typy, takie jak „wciśnięty kamień”, idź do niego. Ale główne dwie rzeczy, których należy szukać, to:

 • nie chcesz, aby ciepło było dodawane do procesu, tak jak w przypadku zwykłej oliwy z oliwek
 • nie chcesz go filtrować (co zwykle wprowadza chemikalia)
 • A co z czystą oliwą z oliwek lub oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia?

  Nie dajcie się zwieść twierdzeniom „czystej oliwy z oliwek”. Spójrz na pakiet i upewnij się, że wiesz, co otrzymujesz.

  Czysta oliwa z oliwek, a nawet odrobina oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (lekka oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest częstym winowajcą) to mieszanka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i przetworzonych olejów.

  Bez względu na roszczenia z przodu butelki, zawsze czytaj także pełną etykietę. W tym kontekście „światło” nie oznacza mniejszej ilości kalorii. Oznacza jaśniejszy kolor. Oznacza to, że został przetworzony i uszlachetniony, aby usunąć kolor, a tym samym smak.

  Przetwarzanie sprawia, że ​​olej jest dłużej trwały i często można go ogrzewać w wyższej temperaturze, ale to także dodaje substancji chemicznych i usuwa substancje odżywcze.

  Przechowywanie oliwy z oliwek

  Przechowuj oliwę z oliwek gdzieś w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Nie musisz się martwić o ciągłe odsuwanie go od kuchenki podczas gotowania.

  Ale kiedy skończysz, umieść go w miejscu, w którym nie będzie promiennego ciepła, ani ze sprzętu, ani ze słońca. Pozostanie aromatycznym i zdrowym dłużej.

  Oliwa z oliwek w gotowaniu i punkt dymu

  Jeśli używasz oleju do gotowania, pamiętaj o swoim poziomie ciepła. Jeśli planujesz palić coś w wysokich temperaturach, wybierz inny tłuszcz, który pomoże wysmarować powierzchnię do gotowania.

  Punkt dymu na oleju to temperatura, w której olej zaczyna się rozkładać, stać się rakotwórczy i wydzielać dym do powietrza. Innymi słowy, kiedy olej zacznie się palić. Temperatura dymu dla oliwy z oliwek jest różna, podobnie jak twoje badania.

  Aby uzyskać lepsze gotowanie w wysokiej temperaturze, rozważ zaglądanie do innych zdrowych olejów, takich jak awokado.

  Następne kroki

  Jeśli wybierzesz oliwę z oliwek lub oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, za każdym razem korzystaj z wysokiej jakości EVOO. Ma mniej substancji chemicznych i wolnych rodników. Jest także wyższa w przeciwutleniaczach i nadal zawiera witaminy K i E, które są usuwane podczas przetwarzania zwykłej oliwy z oliwek.

  W dalszym ciągu EVOO ma wysoki procent tłuszczów omega (wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są dobre dla twojego serca) wraz z jednonienasyconą dobrocią.

  Unikaj przetworzonych olejów i pamiętaj o umiarkowanym używaniu EVOO. Tak, rodzaje tłuszczów w EVOO są dobre dla ciebie. Mogą obniżyć ryzyko chorób serca i pomóc kontrolować poziom cukru we krwi.Ale nawet najwyższej jakości EVOO ma nadal wysoką kaloryczność i niską zawartość składników odżywczych w porównaniu do prawdziwych warzyw. Użyj EVOO zamiast przesyconych olejów i masła, a nie z nimi.

  Twój średni EVOO zawiera około 120 kalorii na łyżkę stołową. Chociaż jest to zdrowszy wybór w przypadku zwykłej oliwy z oliwek i innych przetworzonych olejów roślinnych, nie rozpoczynaj picia i nie używaj go, ponieważ jest to zdrowe.

  Pomyśl o tym, jako o zdrowszym tłuszczu lub alternatywnym oleju, a nie o eliksirach zdrowotnych.

  Like this post? Please share to your friends: