Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Olej z ryb i Omega-3, pomagający pacjentom Chemo zyskać na wadze

Okazało się, że olej z ryb jest skutecznym suplementem diety, jeśli poddaje się najbardziej popularnej formie leczenia raka, chemioterapii. Przez lata olej był badany pod kątem klinicznej depresji, lęku i zwiększania korzyści z leków depresyjnych. Kraje o najwyższym spożyciu ryb w diecie są skorelowane z najniższym poziomem depresji wśród obywateli. Jednak korzyści zostały przedłużone i zwiększenie spożycia omega-3 może pomóc pacjentowi odzyskać utraconą masę mięśniową w trakcie intensywnej terapii. Proces ten może spowodować, że pacjenci z chorobą nowotworową stracą masę mięśniową i staną się niedożywionymi, co prowadzi do zmęczenia, obniżenia jakości życia i krótszego czasu przeżycia.

Vera Mazurak z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie przewodziła zespołowi, w którym porównano wpływ oleju z ryb ze standardową pielęgnacją (bez interwencji) na masę, mięśnie i tkankę tłuszczową u nowo chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Pacjenci, którzy nie przyjmowali oleju z ryb stracili średnio 2,3 kg, podczas gdy pacjenci otrzymujący olej rybny zachowali swoją wagę.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są uważane za niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: są niezbędne dla zdrowia ludzkiego, ale organizm ich nie wytwarza; musisz dostać je przez jedzenie. Kwasy tłuszczowe omega-3 można znaleźć w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i halibut, inne owoce morza, w tym algi i kryle, niektóre rośliny i oleje orzechowe. Znane również jako wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu, jak również prawidłowym wzroście i rozwoju. Stały się popularne, ponieważ mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca. American Heart Association zaleca spożywanie ryb (szczególnie tłustych ryb, takich jak makrela, pstrąg jeziorny, śledź, sardynki, tuńczyk długopłetwy i łosoś) przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Ważne jest, aby w diecie zachować równowagę kwasów omega-3 i omega-6 (inny niezbędny kwas tłuszczowy). Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmniejszyć stan zapalny, a większość kwasów tłuszczowych omega-6 ma tendencję do promowania stanu zapalnego. Typowa amerykańska dieta zawiera 14 do 25 razy więcej kwasów tłuszczowych omega-6 niż kwasów tłuszczowych omega-3.

W badaniu kanadyjskim największe przyrosty masy mięśniowej miały pacjenci z największym stężeniem suplementacji oleju rybnego we krwi. Sześćdziesiąt dziewięć procent pacjentów w grupie oleju z ryb uzyskało lub zachowało masę mięśniową.

Porównawczo tylko 29% pacjentów w standardowej grupie opieki utrzymywało masę mięśniową, a ogółem pacjenci w tej grupie stracili jeden kilogram mięśnia. Nie zaobserwowano różnicy w całkowitej tkance tłuszczowej między obiema grupami.

Mazurak dodaje:

„Olej z ryb może zapobiegać utracie wagi i mięśni, zakłócając niektóre szlaki zmienione w zaawansowanym raku.”
Z kolei dieta śródziemnomorska ma zdrowszą równowagę między kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6. Wiele badań wykazało, że osoby stosujące tę dietę rzadziej rozwijają choroby serca. Dieta śródziemnomorska nie zawiera dużo mięsa (które jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-6) i podkreśla żywność bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, w tym pełne ziarna, świeże owoce i warzywa, ryby, oliwę z oliwek, czosnek, a także umiarkowane konsumpcja wina.

Ponadto orzechy są bogatym źródłem białka, błonnika, witamin, minerałów i nienasyconego tłuszczu, orzechy są potęgą, która może promować zdrowie serca. Migdały i orzechy laskowe są również bogate w witaminę E, która pomaga w promowaniu funkcji zdrowego układu sercowo-naczyniowego.

W badaniu przeprowadzonym pod koniec ubiegłego roku przez Consumer Labs olej rybny był wykorzystywany przez 75,7% ankietowanych, co stanowi wzrost o 1,7% od 2009 roku.

Źródło: Cancer Online Journal

Napisane przez Sy Kraft, B.A.

Like this post? Please share to your friends: