Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zaparcie może być czynnikiem ryzyka dla choroby nerek

Zaparcia są częstym problemem żołądkowo-jelitowym dotykającym dziesiątki milionów Amerykanów. Chociaż sam warunek jest rzadko niebezpieczny, nowe badania sugerują, że zaparcie może być oznaką złego stanu zdrowia nerek.

[człowiek cierpiący na zaparcia]

Zaparcia dotyka około 42 milionów Amerykanów, według National Institute of Diabetes and trawiennego i nerek (NIDDK).

Każdego roku zaparcia stanowią 2,5 miliona wizyt u lekarza.

Powikłania są bardzo rzadkie, ale przewlekłe, długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Wcześniejsze badania powiązały zaparcia ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, prawdopodobnie poprzez jego wpływ na bakterie jelitowe.

Analiza ponad 70 000 kobiet wykazała zwiększone o 23% ryzyko chorób układu krążenia u kobiet z ciężkimi zaparciami.

Nowe badanie analizuje związek między zaparciem a stanem zdrowia nerek.

CKD, ryzyko niewydolności nerek jest nawet o 13% większe w przypadku zaparcia

Dr Keiichi Sumida i dr Csaba Kovesdy z University of Tennessee Health Science Center i Memphis Veterans Affairs Medical Center zbadali 3,5 miliona amerykańskich weteranów. Pacjenci ci byli po raz pierwszy widzieli w 2004 i 2006 roku, a następnie po roku 2013.

Wszyscy uczestnicy mieli prawidłową czynność nerek podczas pierwszego badania, ale wraz z upływem czasu u niektórych pacjentów wystąpiły zaparcia i choroby nerek.

Pacjenci z zaparciami byli 13% bardziej narażeni na rozwój przewlekłej choroby nerek (CKD), a 9% częściej na niewydolność nerek.

Naukowcy ustalili również proporcjonalny związek między stopniem nasilenia zaparć a CKD i niewydolnością nerek.

Coraz silniejsze zaparcia były związane z większym ryzykiem rozwoju choroby nerek.

Dr Kovesdy wskazuje na związek między naszym jelitowym zdrowiem a naszymi nerkami, sugerując, że jego badanie rzuca światło na przyczyny chorób nerek, a także na leczenie i zapobieganie.

„Nasze odkrycia podkreślają prawdopodobny związek między jelitem a nerkami i zapewniają dodatkowy wgląd w patogenezę progresji choroby nerek Nasze wyniki sugerują potrzebę uważnej obserwacji trajektorii czynności nerek u pacjentów z zaparciami, szczególnie u osób z cięższymi zaparciami. „

Dr Csaba Kovesdy

Wyniki zostaną opublikowane w następnym wydaniu.

Konieczne są dalsze badania, aby ustalić przyczynowość

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w 2014 r. Ponad 20 milionów ludzi, czyli 10 procent populacji amerykańskiej, miało CKD. Wczesna PChN nie ma żadnych oznak ani symptomów, więc wielu pacjentów może nie być świadomych, że ją mają.

Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca należą do czynników ryzyka CKD. Inne czynniki ryzyka obejmują chorobę sercowo-naczyniową, otyłość i wysoki poziom cholesterolu.

Dr Kovesdy dodaje, że potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy zaparcia rzeczywiście odgrywają przyczynową rolę w rozwoju choroby nerek. Ale jeśli udowodniono związek przyczynowo-skutkowy, zmiany w tym samym stylu życia i interwencje dietetyczne, które pomagają złagodzić zaparcia, mogą również chronić zdrowie nerek pacjentów.

Niektóre zmiany w diecie, które mogą pomóc w zaparciach, obejmują picie wystarczającej ilości wody i innych płynów, takich jak soki warzywne i jasne zupy.

Dieta bogata w błonnik może pomóc w leczeniu objawów, jak również w zwiększeniu spożycia żywności probiotycznej, takiej jak jogurt i produkty fermentowane. Więcej ćwiczeń i codzienna rutyna mogą również pomóc złagodzić objawy.

Postęp zmian CKD można także spowolnić dzięki zmianom w diecie. Wykazano, że dieta uboga w białko i sól poprawia stan pacjentów z CKD.

Dowiedz się więcej o syropie Karo i jego zaletach związanych z zaparciami.

Like this post? Please share to your friends: