Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Odwrócenie wazektomii: co powinieneś wiedzieć

Odwrócenie wazektomii jest zabiegiem chirurgicznym, który ponownie łączy męski układ rozrodczy po wazektomii. Wazektomia jest drobnym zabiegiem chirurgicznym, w wyniku którego mężczyzna nie jest w stanie sprawić, że kobieta jest w ciąży.

Wazektomia obejmuje wycięcie dwóch rur zwanych nasieniowodem, po obu stronach ciała, tak aby plemniki z jąder nie stały się częścią nasienia.

Podczas gdy wazektomia jest nadal uważana za niezawodną i stałą formę antykoncepcji, postępy w mikrochirurgii umożliwiły odwrócenie tej procedury.

Wazektomię można odwrócić nawet po długim czasie, w niektórych przypadkach 15 lub więcej lat, ponieważ plemniki są ciągle wytwarzane i pozostają żywe. Ogólnie rzecz biorąc, około 6 procent mężczyzn, którzy przeszli wazektomię, wybiera później zmianę wazektomii.

Szybkie fakty dotyczące odwrócenia wazektomii:

 • Odwrócenie wazektomii ponownie łączy van deferens, które zostały wycięte w wazektomii.
 • Odwrócenie wazektomii jest równie bezpieczne jak wazektomia.
 • Odwrócenie wazektomii nie wpływa na popęd płciowy, a mężczyźni zazwyczaj wznawiają uprawianie seksu przez 3-4 tygodnie po zabiegu.

Wazektomia i odwrócenie

Wielu mężczyzn może mieć powód do rozważenia tych procedur, aby uniknąć poczęcia dziecka, lub dlatego, że chcą powrotu swojej płodności z powodu zmian w ich osobistych okolicznościach.

Czym jest wazektomia?

Ilustracja wazektomii

Częstość ciąży po wazektomii występuje u mniej niż 2 na 1000 kobiet, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Wazektomia jest najskuteczniejszą formą kontroli urodzeń, oprócz całkowitej abstynencji od seksu.

Wazektomia jest procedurą ambulatoryjną, która trwa około 30 minut. Mężczyzna nie śpi przez cały czas. Niewielki odcinek nasieniowodu jest usuwany z obu stron, a końce są zapieczętowane.

Może minąć do 3 miesięcy, zanim wszystkie plemniki zostaną usunięte z obu nasieniowodów. W tym okresie lekarze zalecają stosowanie innej formy kontroli urodzeń, aby uniknąć ryzyka niechcianej ciąży.

Czym jest odwrócenie wazektomii?

Odwrócenie wazektomii jest zwykle procedurą ambulatoryjną obejmującą znieczulenie miejscowe lub ogólne. Może być konieczne znieczulenie ogólne, aby zapewnić pacjentowi spokój podczas zabiegu.

Wskaźnik sukcesu procedury odwrócenia wynosi około 90 procent, zgodnie z raportem w To opiera się na sukcesie ponownego otwarcia nasieniowodów i obecności żywotnych plemników.

Częstość ciąży po odwróceniu wazektomii może być niższa niż przed wykonaniem wazektomii. Sukces odwrócenia wazektomii w osiągnięciu ciąży zależy od wielu czynników, w tym:

 • doświadczenie i umiejętności chirurga
 • wiek i płodność partnerki
 • czas od wazektomii, odwrócenie jest tym trudniejsze, że dawno temu nastąpiła wazektomia
 • powrót ruchomych plemników

Istnieją dwa rodzaje technik odwracania wazektomii:

 • Vasovasostomy ponownie łączy dwie strony nasieniowodu.
 • Implant naczynioruchowy ponownie łączy nasieniowód z najądrem, obszar nad jądrami, w których przechowywane są spermy.

Ważne jest, aby powiedzieć, że chirurg nie wie, czy mężczyzna potrzebuje wazowasostomii lub vasoepididymostomii, dopóki nie znajdzie się na stole operacyjnym.

Przed odwróceniem

Historia medyczna lekarza

Lekarze wykonują zabiegi rekonstrukcji wazektomii w ośrodku chirurgicznym lub szpitalu, ale nadal jest to zabieg ambulatoryjny bez konieczności nocnego pobytu w szpitalu. Przed odwróceniem wazektomii lekarz:

 • Zapoznaj się z historią choroby i wykonuj badanie lekarskie – ważne jest, aby upewnić się, że nie ma innych problemów zdrowotnych, które mogą powodować komplikacje podczas lub po operacji.
 • Potwierdź, że można wyprodukować zdrowe plemniki – w większości przypadków dowody posiadania ojcostwa przed czasem są wystarczające, ale w przypadku niepewności może być konieczne dodatkowe badanie.
 • Przejrzyj historię operacji – ważne jest, aby chirurg wiedział o poprzednich operacjach oprócz wazektomii lub poprzednich urazów, które mogą wpływać na odwrócenie wazektomii.
 • Rozważ testy krwi – zwykle nie są one konieczne, ale mogą być zalecane dla mężczyzn mających problemy z funkcjami seksualnymi lub nieprawidłowym badaniem fizykalnym.

Gdy dana osoba znajduje się na sali operacyjnej, często usypia ją znieczulenie.

Podczas odwrócenia wazektomii

Podczas odwrócenia wazektomii chirurg wykona niewielkie nacięcie na spodzie moszny, aby odsłonić nasieniowody i uwolnić je od otaczających tkanek.

Następnie nasieniowody są rozcięte, aby zbadać płyn w środku. Po stwierdzeniu obecności plemników, nasieniowody są ponownie łączone, aby umożliwić przejście plemników.

Jeśli płyn w nasieniowodu jest gruby, może to wskazywać na blokadę, a plemniki nie płyną. W tym momencie chirurg może zdecydować się na vasoepididymostomię jako bardziej odpowiednią procedurę.

Wielu ekspertów uważa, że ​​procedura łączenia nasieniowodów bezpośrednio z najądrza jest jednym z najbardziej wymagających w dziedzinie urologii i mikrochirurgii męskiej reprodukcji. Trudność wynika z niewielkich rozmiarów nasieniowodu – węższego niż makaron z włosami aniołów – jeszcze mniejszego rozmiaru rurki najądrza i trudności w pracy na tak małą skalę.

Odzyskiwanie po odwróceniu wazektomii

trzech chirurgów

Po odwróceniu wazektomii nacięcia zostaną przykryte bandażami, a dana osoba zostanie poproszona o założenie pasów ochronnych na wsparcie przez okres do 6 tygodni, a jedynie usunięcie go podczas brania prysznica. Zazwyczaj należy unikać zwilżania obszaru chirurgicznego przez 2 dni po operacji.

Lód może pomóc w bólach, które mogą pojawić się przez kilka dni po zabiegu. Jeśli są obecne, szwy powinny rozpuścić się w ciągu 2 tygodni. Mężczyzna powinien odpocząć przez pierwsze 48 godzin po zabiegu i zrobić jak najmniej.

Po powrocie do domu zaleca się, aby mężczyzna ograniczył wszelkie czynności, które powodują zbytnie przemieszczanie się jąder, takie jak ćwiczenia, bieganie lub jazda na rowerze przez okres do 4 tygodni po operacji.

Należy unikać stosunku seksualnego do czasu, aż lekarz uzna pacjenta za w porządku. Większość mężczyzn będzie musiała poczekać co najmniej 3 tygodnie po operacji. Próbki pobrane od nasienia są zwykle pobierane po 2, 4 i 6 miesiącach od zabiegu w celu sprawdzenia obecności nasienia. Zazwyczaj, jeśli nie ma żywych plemników po 6 miesiącach, można zalecić dalszą operację.

Zagrożenia i powikłania

Chociaż jest to bezpieczne, istnieje ryzyko operacji rekonstrukcji wazektomii. Najczęstsze ryzyko polega na tym, że pełna płodność nie jest wznawiana. Inne zagrożenia obejmują przewlekły ból i infekcje, a także:

 • niewystarczająca liczba plemników
 • krwiak
 • krwawienie
 • siniak i obrzęk
 • zanik jąder, aczkolwiek niezwykle rzadki

Procedura odwrócenia wazektomii jest ogólnie bezpieczna. Powikłania są mało prawdopodobne, o ile przestrzegane są instrukcje kontrolne chirurga, a odzyskiwanie jest właściwie zarządzane.

Perspektywy

Osoba nie będzie wiedzieć, jak skuteczne jest odwrócenie wazektomii, dopóki ich oceny nasienia nie zostaną wykonane kilka miesięcy później. Gdy liczba plemników powróci do odpowiednich poziomów, szanse na poczęcie ulegną poprawie.

PLMedBook