Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści i ryzyko obrzezania

Obrzezanie to operacja usunięcia napletka mężczyzny. Jest to jedna z najstarszych i najczęstszych zabiegów chirurgicznych, często wykonywanych na niemowlętach, z powodów religijnych, społecznych, medycznych i kulturowych.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zachęcają do obrzezania mężczyzn z tego względu, że zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV. Jednak nie wszystkie organy ds. Zdrowia zgadzają się, a zalecenia pozostają nieco kontrowersyjne.

Według CDC, 58,3 procent amerykańskich noworodków zostało obrzezanych w 2010 roku. W Wielkiej Brytanii (w Wielkiej Brytanii) około 8,5 procent mężczyzn jest obrzezanych.

Szybkie fakty dotyczące obrzezania

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących obrzezania. Więcej szczegółów znajduje się w głównym artykule.

 • Pierwsze obrzezania mogły zostać przeprowadzone 15 000 lat temu.
 • Jest stosunkowo powszechny w Stanach Zjednoczonych (USA), ale mniej powszechny w innych krajach zachodnich.
 • Obrzezanie noworodka trwa od 5 do 10 minut.
 • Obrzezanie dorosłych trwa około 1 godziny, a powrót do zdrowia zajmuje od 2 do 3 tygodni.
 • Obrzezanie może zmniejszyć ryzyko rozwoju HIV i innych problemów zdrowotnych.
 • Judaizm, islam i wiele innych religii zaleca obrzezanie.

Czym jest obrzezanie?

Obrzezanie

Obrzezanie polega na usunięciu napletka prącia.

Napletek jest całunem skóry, który można delikatnie odciągnąć, aby odsłonić głowę penisa.

Operacja jest stosunkowo prosta.

Napletek zostaje uwolniony od główki prącia, a u dziecka odcięty, w procedurze trwającej od 5 do 10 minut. U osób dorosłych jest on usuwany skalpelem i zajmuje około 1 godziny.

Ranę następnie kauteryzuje się lub szyje za pomocą rozpuszczalnych szwów.

Historia

Pierwsze obrzezania mogły mieć miejsce 15 000 lat temu. Powoli rozprzestrzenia się w różnych kulturach, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Być może stało się popularne w starożytnym świecie jako środek zdrowia publicznego i sposób na zapobieganie zapaleniu włosów. Balanitis prowadzi do obrzęku i bólu głowy penisa. To mogło być bardziej powszechne niż wtedy, gdy piasek napełniał się pod napletkiem.

Obrzezanie stało się popularne w świecie zachodnim pod koniec 19 wieku, kiedy to zostało przeprowadzone w celu zapobieżenia masturbacji. Uważano, że leży to u podstaw różnych stanów, w tym epilepsji, paraliżu, gruźlicy i szaleństwa.

Jednak nie było żadnych przekonujących dowodów na poparcie tych twierdzeń. Ponieważ nowo utworzone krajowe systemy opieki zdrowotnej stanęły w obliczu rosnących kosztów, zostały one odrzucone jako zalecenie.

W Stanach Zjednoczonych pozostaje jednak stosunkowo powszechną praktyką, a niektóre duże organy zdrowia zachęcają do tego.

Dlaczego obrzezane noworodki?

Obrzezanie noworodków wiąże się z wieloma czynnikami.

Najczęściej spotykane są:

 • religia
 • higiena
 • względy zdrowotne

Niektóre badania sugerują, że obrzezanie zmniejsza ryzyko zakażenia dróg moczowych (UTI), ale najnowsze odkrycia zaprzeczają temu, a niektóre sugerują, że może to zwiększać ryzyko.

Dowody wskazują na mniejsze ryzyko niektórych chorób przenoszonych drogą płciową (STI), w tym HIV. Wydaje się, że obrzezani mężczyźni rzadziej rozwijają opryszczkę lub kiłę.

W bardzo rzadkich przypadkach u nieobrzezanych samców może wystąpić zapalenie baloniku lub stulejka. W tych warunkach nie można cofnąć napletka. Wymagają leczenia chirurgicznego.

Rak członka jest niezwykle rzadki, ale wydaje się być nieco bardziej powszechny u mężczyzn z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI), paleniem tytoniu w przeszłości, mężczyzn nieobrzezanych lub z połączeniem tych czynników. Jednakże szacuje się, że 300 000 obrzezań może być wymagane, aby zapobiec jednemu rakowi prącia w ciągu roku.

Obrzezanie i HIV

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) istnieją „przekonujące dowody”, że obrzezanie zmniejsza ryzyko zarażenia się HIV w czasie heteroseksualnego seksu o 60 procent.

Zwracają jednak uwagę, że obrzezanie oferuje tylko częściową ochronę i zachęcają mężczyzn do używania prezerwatyw.

Większa szansa na infekcję może być spowodowana tym, że napletek staje się bardziej podatny na pęknięcia i pęknięcia podczas stosunku, pozostawiając otwarte drzwi dla patogenów, które mogą dostać się do krwiobiegu.

Inną możliwością jest to, że przestrzeń między penisem a napletkiem może zapewnić środowisko, w którym wirus może przetrwać przez pewien okres, zwiększając ryzyko infekcji dla osoby i jej następnego partnera.

Niektórzy twierdzą, że USA ma stosunkowo wysoki wskaźnik HIV, pomimo wysokich wskaźników obrzezania. Ponadto wyniki badań w Afryce i Azji wiążących obrzezanie z profilaktyką HIV, głównie w populacjach heteroseksualnych, nie mogą być tłumaczone na Stany Zjednoczone.

W latach 2008-2014 nowe zakażenia wirusem HIV spadły z 45 700 do 37 600. Spośród nich 26 200 nowych przypadków dotyczyło mężczyzn homoseksualnych, biseksualnych lub innych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Obrzezanie dorosłych

Obrzezanie wykonuje się rzadziej u dorosłych niż u dzieci. Trwa to dłużej i prawdopodobnie wiąże się z większym urazem tkanek. Może również powodować więcej traumy psychologicznej niż u noworodków.

Jednak w niektórych okolicznościach może być zalecany:

Stulejka wiąże się z niemożnością wycofania napletka, co prowadzi do bólu i problemów z układem moczowym. Może wystąpić, gdy mężczyzna urodzi się z napiętym napletkiem lub z powodu blizn, infekcji lub zapalenia. Opcje leczenia obejmują miejscowe kortykosteroidy lub obrzezanie.

Parafimoza występuje, gdy napletek utknął za głową penisa i ogranicza przepływ krwi do końca prącia. Może to wynikać z interwencji medycznej, takiej jak użycie cewnika. Parafimoza to nagły wypadek medyczny.Bez leczenia może wystąpić zgorzel. Leczenie ma na celu zmniejszenie obrzęku, ale zaleca się obrzezanie po wyzdrowieniu, aby zapobiec nawrotom.

Balanitis występuje wtedy, gdy głowa penisa ulega zapaleniu lub obrzękowi, na przykład z powodu zakażenia przenoszonego drogą płciową (STI), pleśniawki, podrażnienia skóry lub innej choroby skóry. Jest to rzadkie u mężczyzn obrzezanych. Obrzezanie może zapobiec nawrotowi.

Ryzyka

Obrzezanie jest stosunkowo bezpieczną procedurą, a ciężkie powikłania występują rzadko.

Możliwe są następujące zagrożenia:

 • Napletek jest zbyt krótki lub zbyt długi.
 • Rana nie zagoiła się prawidłowo.
 • Następuje utrata krwi i krwotok.
 • Występuje zwężenie wędzidełka, w którym strumień moczu jest odbijany w górę, co utrudnia celowanie.
 • Uszkodzenie wpływa na cewkę moczową, rurkę, która przenosi mocz przez penis, utrudniając oddawanie moczu.
 • W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do przypadkowej amputacji głowy prącia.
 • Może rozwinąć się zakażenie krwi lub zatrucie, znane jako posocznica.
 • Napletek pozostawiony w ciele może ponownie przylgnąć do prącia i wymagać dalszej drobnej operacji.
 • Może wystąpić spadek czucia w penisie, szczególnie podczas stosunku.

Komplikacje są bardziej prawdopodobne, gdy procedura jest przeprowadzana:

 • na starszych mężczyznach
 • w niesterylnych warunkach
 • przez niedoświadczonych lub nieprzeszkolonych dostawców
 • w tradycyjny sposób, jako rytuał przejścia

Jeśli kwalifikowany personel medyczny przeprowadza procedurę w sterylnym środowisku, ryzyko jest zmniejszone.

Efekty psychologiczne

Psychologowie wyrazili zaniepokojenie zachętami CDC do obrzezania mężczyzn.

Twierdzą, że interwencja jest traumatyczna psychicznie, zwłaszcza dla niemowląt, dzieci i nastolatków. Niemowlęta, jak mówią, często przechodzą operację bez znieczulenia, co może prowadzić do nawracających bólów i może prowadzić do zmian w mózgu, które są związane z zaburzeniami nastroju.

Wielu mężczyzn doświadczyło depresji, złości i problemów z intymnością, wynikających z faktu, że ich genitalia zostały zmienione w dzieciństwie bez ich zgody.

Starsze dzieci doświadczają pewnego stopnia urazu podczas każdej interwencji chirurgicznej, zwłaszcza jeśli dotyczą genitaliów. W okresie dojrzewania może prowadzić do objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD).

U mężczyzn ze stulejką stosowanie mniej inwazyjnych metod, takich jak krem ​​kortykosteroidowy, może pomóc zmniejszyć ryzyko lęku i lęku kastracyjnego, które może wiązać się z obrzezaniem.

Ci, którzy nie poddają się operacji, mogą czuć, że ich ciała lub genitalia są w jakiś sposób „złe” lub „gorsze” – twierdzą psychologowie.

Rodzice, którzy korzystają z internetowego narzędzia do podejmowania decyzji dotyczących obrzezania, aby pomóc im zdecydować, czy dziecko powinno poddać się operacji.

Poprawa

Dotknięty obszar będzie siniany i obrzęknięty przez 2 do 3 tygodni, a oddawanie moczu może być bolesne przez kilka dni lub tygodni.

Drobny dyskomfort zwykle pojawia się po obrzezaniu, ale ból nie jest zwykle ciężki, ponieważ jest to dość niewielka operacja. Leki przeciwbólowe mogą pomóc.

Zalecenia dotyczące okresu zwrotu obejmują:

 • noszenie bielizny przytrzymującej penis zamiast luźnych bokserów
 • picie dużej ilości płynów, aby rozcieńczyć kwasowość moczu i zmniejszyć ból podczas oddawania moczu, co może być bolesne w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni po obrzezaniu
 • unikanie aktywności fizycznej do czasu wygojenia się rany, zwykle 3 tygodnie dla starszych chłopców i mężczyzn
 • nie stosowanie kremu antyseptycznego lub innych kremów, które nie zostały przepisane, ponieważ może to wpływać na proces gojenia i zwiększać ryzyko infekcji i blizn

Zimna galaretka na końcu penisa może pomóc zmniejszyć uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.

Wzmocnienie może być bolesne podczas fazy zdrowienia. Aby zminimalizować ryzyko nocnych erekcji:

 • Opróżnij pęcherz przed przejściem na emeryturę i korzystaj z łazienki w razie potrzeby w nocy.
 • Połóż się z jednej strony, a nie z tyłu.
 • Spróbuj ułożyć kolana w pozycji embrionalnej.

Ostatnie słowo

Obrzezanie jest zwykle prostą operacją, przy stosunkowo niskim ryzyku komplikacji. Jednak nie zawsze jest to prosta decyzja.

Warto pamiętać, że Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP), zalecając obrzezanie ze względów zdrowotnych, zauważa, że ​​powinno to być „dla rodzin, które ją wybiorą”, a nie rutynową operacją dla wszystkich niemowląt płci męskiej.

Like this post? Please share to your friends: