Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Diety wysokocukrowe zwiększają ryzyko chorób serca u zdrowych osób

Przełomowe badanie wykazało, że zaledwie 3 miesiące po diecie bogatej w cukier zmienia metabolizm tłuszczów w taki sposób, że może nawet spowodować, że nawet zdrowi ludzie zwiększą ryzyko chorób serca.

miska z kostkami cukru białego

Badanie sugeruje, że wątroba traktuje tłuszcz inaczej na diecie bogatej w cukier niż na dietę niskosłodzoną.

Badacze, kierowani przez zespół z Uniwersytetu w Surrey w Wielkiej Brytanii, opisali swoje wyniki w czasopiśmie.

Podają, że zdrowi mężczyźni mieli wyższy poziom tłuszczu we krwi i wątrobie po spożyciu diety wysokosłodzonej przez 12 tygodni.

Naukowcy odkryli także, że metabolizm tłuszczów mężczyzn wykazuje podobieństwo do metabolizmu stłuszczenia wątroby u osób bezalkoholowych (NAFLD), który rozwija się, gdy tłuszcz gromadzi się w wątrobie.

„Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów na to, że spożywanie dużych ilości cukru może zmienić metabolizm tłuszczu w sposób, który może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia” – zauważa Bruce Griffin, profesor metabolizmu żywieniowego na Uniwersytecie w Surrey.

NAFLD zwiększa ryzyko chorób serca

Szacunki sugerują, że NAFLD dotyka od 30 do 40 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Częściej występuje u osób z otyłością i cukrzycą typu 2.

Chociaż NAFLD najczęściej rozwija się u dorosłych, istnieją dowody sugerujące, że dotyka ono prawie 10 procent dzieci w Stanach Zjednoczonych w wieku od 2 do 19 lat.

Istnieją również dowody sugerujące, że NAFLD może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u ludzi, co jest również znane jako choroba serca i naczyń krwionośnych lub po prostu choroba serca.

Choroba sercowo-naczyniowa jest głównie związana z miażdżycą, stanem, który rozwija się, gdy depozyt tłuszczowy zwany płytką nazębną gromadzi się w wyściółkach naczyń krwionośnych i ogranicza przepływ krwi. Może to doprowadzić do zakrzepu krwi, który blokuje naczynie, co prowadzi do ataku serca lub udaru.

Około 92,1 milionów dorosłych w USA ma „jakąś postać choroby sercowo-naczyniowej” lub żyją z następstwami udaru.

Zmiany w metabolizmie tłuszczów

W nowym badaniu 11 mężczyzn z NAFLD i 14 zdrowych mężczyzn było karmionych jedną z dwóch diet, dietą wysokosłodzoną lub dietą niskosłodzoną, przez 12 tygodni.

Obie miały taką samą ilość dziennych kalorii, z tym wyjątkiem, że w diecie bogatej w cukier cukier stanowił 26 procent wszystkich kalorii, podczas gdy w diecie niskosłodzonej stanowił 6 procent.

Badanie zostało zaprojektowane jako „randomizowane skrzyżowanie”, co oznacza, że ​​każdy uczestnik po pierwszej diecie, a następnie drugiej, i że kolejność, w której poszli za nimi losowo przydzielono.

Zespół chciał się dowiedzieć, czy ilość tłuszczu w wątrobie wpływa na to, jak cukier wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wątroba odgrywa ważną rolę w metabolizmie tłuszczów lub procesie, w którym tłuszcze są transportowane i rozkładane w celu wykorzystania w komórkach w całym organizmie.

Naukowcy porównali zmiany różnych biomarkerów metabolizmu tłuszczów, w tym lipidów i cholesterolu we krwi, w obu grupach, ponieważ obserwowali dwie diety.

Naukowcy odkryli, że po 12 tygodniach od diety bogatej w cukry mężczyźni z NAFLD wykazali zmiany w metabolizmie tłuszczy, które wiązały się z podwyższonym ryzykiem chorób serca.

Stwierdzono również, że po diecie bogatej w cukry zdrowi mężczyźni – których wątroby wykazywały wcześniej niski poziom tłuszczu – mieli wyższy poziom tłuszczu w wątrobie, a ich metabolizm tłuszczowy przypominał również mężczyzn z NAFLD.

Naukowcy zauważają, że podczas gdy większość dorosłych nie jest w stanie spożywać dużej ilości cukru w ​​diecie bogatej w cukier, niektóre dzieci i nastolatki mogą spożywać tę ilość z powodu wysokiego spożycia napojów słodzonych cukrem i słodyczy.

„To budzi obawy o przyszły stan zdrowia młodszej populacji, szczególnie w obliczu alarmująco wysokiego rozpowszechnienia NAFLD u dzieci i młodzieży oraz wykładniczego wzrostu śmiertelnej choroby wątroby u dorosłych”.

Prof. Bruce Griffin

Like this post? Please share to your friends: