Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak fioletowe ziemniaki mogą zapobiegać rakowi okrężnicy

Zwiększenie spożycia purpurowych ziemniaków i innych kolorowych owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy i wielu innych chorób, zgodnie z wynikami nowego badania.

fioletowe ziemniaki

W badaniu świń naukowcy odkryli, że suplementacja wysokokaloryczną dietą (HCD) za pomocą purpurowych ziemniaków doprowadziła do obniżenia poziomu interleukiny 6 (IL-6) – białko prozapalne, które wykazało, że może promować raka okrężnicy – w jelicie grubym.

Współautor badania Jairam K.P. Vanamala, profesor nauk o żywności na Pennsylvania State University w State College, a koledzy twierdzą, że ich wyniki potwierdzają wcześniejsze badania, które twierdzą, że diety oparte na roślinach są powiązane z niższym ryzykiem raka okrężnicy.

Naukowcy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Według American Cancer Society, w tym roku zdiagnozowanych zostanie w Stanach Zjednoczonych 95 520 nowych przypadków raka okrężnicy.

Jeśli zostanie wykryty wcześnie, 5-letnie przeżycie dla raka okrężnicy wynosi około 92%. W przypadku pacjentów, u których rak okrężnicy spowodował przerzuty lub rozprzestrzenił się na inne części ciała, 5-letnie przeżycie wynosi około 11 procent.

Badania sugerują, że zmiany w diecie – takie jak zmniejszenie spożycia mięsa i zwiększenie spożycia pełnoziarnistych, owoców i warzyw – mogą pomóc obniżyć ryzyko raka okrężnicy.

Prof. Vanamala i zespół poszerzają te odkrycia, rzucając światło na to, jak jaskrawo zabarwione owoce i warzywa mogą przyczynić się do poprawy zdrowia okrężnicy.

„Uczymy się, że jedzenie jest mieczem dwupoziomowym – może sprzyjać chorobie, ale może również pomóc w zapobieganiu przewlekłym chorobom, takim jak rak okrężnicy” – mówi prof. Vanamala. „To, czego nie wiemy, to” jak to jedzenie działa na poziomie molekularnym? ” To badanie jest krokiem w tym kierunku. „

Purpurowe ziemniaki i świnie

Naukowcy doszli do swoich wniosków, karmiąc świnie jedną z trzech diet przez 13 tygodni: HCD, HCD uzupełnione purpurowymi ziemniakami (surowe lub pieczone) i standardową dietą (dieta kontrolna).

Podobnie jak w przypadku wielu kolorowych owoców i warzyw, fioletowe ziemniaki zawierają korzystne składniki odżywcze na znacznie wyższych poziomach niż ich odpowiedniki o białym miąższu.

„Konkretnie, ziemniaki o purpurowym miąższu są bogate w kwasy fenolowe i antocyjany” – zauważają naukowcy. „[…] białe ziemniaki mogą mieć pomocne związki, ale fioletowe ziemniaki mają znacznie większe stężenie tych przeciwzapalnych związków przeciwutleniających”. Wcześniejsze badania wykazały, że związki te mają właściwości przeciwnowotworowe.

Po 13-tygodniowych interwencjach dietetycznych zespół przeszukał tkankę okrężnicy zwierząt, aby określić, w jaki sposób każda dieta wpłynęła na ekspresję genów i poziom markerów prozapalnych.

Fioletowe ziemniaki zapobiegały zapaleniom

Analiza wykazała, że ​​w porównaniu ze świniami karmionymi dietą kontrolną, świnie karmione jedynie HCD wykazywały wzrost poziomu IL-6, co może zwiększać ryzyko raka okrężnicy i innych chorób.

Jednakże świnie karmione HCD suplementowane purpurowymi ziemniakami miały poziomy IL-6, które były sześć razy niższe niż w grupie kontrolnej.

Na podstawie tych wyników prof. Vanamala i zespół sugerują, że celowanie w IL-6 purpurowymi ziemniakami i innymi kolorowymi owocami i warzywami zawierającymi związki przeciwzapalne może być wykonalnym sposobem zapobiegania rakowi okrężnicy i innym chorobom.

„Zaobserwowaliśmy, że suplementacja dietetyczna ziemniaków o purpurowych miąższach, nawet po przetworzeniu, zapobiega zapaleniu wywołanemu przez HCD. Ostatecznie, ta praca jest ważna, ponieważ przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego. . „

„Rozpowszechnienie przewlekłych chorób zapalnych wzrasta na całym świecie”, dodaje zespół „, dlatego niezwykle ważne jest opracowanie bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo interwencji lub strategii żywieniowych, które pomogą zapobiegać wystąpieniu chorób”.

Like this post? Please share to your friends: