Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Niewydolność serca: terapia komórkami macierzystymi może pogorszyć obrażenia serca

Terapia komórkami macierzystymi jest często „ostatecznym” leczeniem dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca. Nowe badanie stwierdza jednak, że leczenie może być bardziej szkodliwe niż pomocne w przypadku sercowych komórek macierzystych.

ilustracja komórek macierzystych

Naukowcy odkryli, że używanie własnych komórek macierzystych pacjenta do naprawy uszkodzonej tkanki serca może być nie tylko nieskuteczne, ale także, że komórki macierzyste mogą również rozwijać właściwości zapalne, które powodują dalsze uszkodzenie serca.

Kierownik badania prof. Jonathan Leor z Wydziału Medycyny Sacklera i Sheba Medical Center na Uniwersytecie Telawiwskim w Izraelu oraz koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w czasopiśmie.

W Stanach Zjednoczonych około 5,7 milionów dorosłych żyje z niewydolnością serca. Stan ten występuje, gdy serce nie jest już w stanie pompować wystarczająco dużo krwi bogatej w tlen, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Obecnie nie ma lekarstwa na niewydolność serca. W niektórych przypadkach stan można leczyć za pomocą leków i zmian stylu życia. W przypadku osób ze schyłkową niewydolnością serca istnieją jednak ograniczone możliwości leczenia.

Przeszczep serca pozostaje podstawowym sposobem leczenia schyłkowej niewydolności serca, ale nie ma wystarczającej liczby serc dawcy, aby zaspokoić potrzeby odbiorcy. Dane z sieci przeszczepów narządów i zamówień pokazują, że w Stanach Zjednoczonych jest ponad 3,900 pacjentów czekających na przeszczep serca. W ubiegłym roku wykonano 3 191 przeszczepów serca.

Jedną z metod leczenia, która zyskuje na popularności wśród pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, jest autologiczna terapia komórkami macierzystymi. Obejmuje to wykorzystanie własnych komórek macierzystych pacjenta w celu promowania regeneracji komórek mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.

Komórki macierzyste mogą pochodzić ze szpiku kostnego pacjenta lub z tkanki serca. Nowe badanie sugeruje jednak, że używanie tego ostatniego może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Przeszczepione komórki macierzyste serca mogą powodować stan zapalny

Prof. Leor i współpracownicy doszli do swoich wniosków, izolując komórki macierzyste pochodzące z tkanki serca myszy, które porzuciły dysfunkcję komory spowodowaną zawałem serca.

Zespół następnie wstrzyknął komórki macierzyste z powrotem do serc myszy i ocenił, w jaki sposób wpłynęły one na przebudowę i funkcjonowanie serca w porównaniu z roztworem soli fizjologicznej.

Zamiast naprawy uszkodzonej tkanki serca u gryzoni, naukowcy odkryli, że przeszczepione komórki macierzyste mają właściwości zapalne, które mogą zwiększać uszkodzenie serca.

„Odkryliśmy, że w przeciwieństwie do powszechnego przekonania, tkankowe komórki macierzyste pochodzące z chorych serc nie przyczyniają się do gojenia się serca po urazie”, wyjaśnia prof. Leor.

„Ponadto odkryliśmy, że na te komórki wpływa środowisko zapalne i rozwijają się właściwości zapalne, a zaatakowane komórki macierzyste mogą nawet zaostrzyć uszkodzenie już chorego mięśnia sercowego.”

Coraz większa liczba pacjentów z niewydolnością serca w stadium końcowym zwraca się do terapii komórkami macierzystymi jako „ostatnia deska ratunku”, ale naukowcy uważają, że należy ostrożnie podchodzić do leczenia.

„[…] nasze odkrycia sugerują, że komórki macierzyste, jak każdy lek, mogą wywoływać działania niepożądane, doszliśmy do wniosku, że komórki macierzyste stosowane w terapii kardiologicznej powinny pochodzić od zdrowych dawców lub być lepiej zmodyfikowane genetycznie dla pacjenta”.

Prof. Jonathan Leor

Przywracanie stanu reparatywnego komórek macierzystych

Chociaż wyniki mogą być ciosem dla wielu pacjentów z niewydolnością serca, badanie ujawniło pewne informacje, które mogą pomóc w usprawnieniu autologicznej terapii komórkami macierzystymi.

Poprzez badanie komórek macierzystych pochodzących z tkanki serca mysich modeli i ludzi z chorobą serca, zespół był w stanie zidentyfikować gen, który powoduje, że komórki macierzyste rozwijają właściwości zapalne.

Co więcej, naukowcy odkryli, że usunięcie tego genu, zwanego TLR4, może przesunąć komórki macierzyste z powrotem do stanu reparatywnego; odkrycie, które zespół wierzy, może zostać wykorzystane do transformacji autologicznej terapii komórkami macierzystymi u pacjentów z niewydolnością serca.

„Nasze odkrycia determinują potencjalne negatywne skutki stanu zapalnego na funkcje komórek macierzystych, ponieważ są one obecnie stosowane” – mówi prof. Leor. „Należy zmodyfikować użycie autologicznych komórek macierzystych od pacjentów z chorobą serca.”

Dowiedz się, w jaki sposób plaster komórek mięśniowych może pomóc w leczeniu niewydolności serca.

PLMedBook