Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak płuc zniszczony nanocząsteczkami liści herbaty

Nowe badanie wykazało, że komórki raka płuc można zniszczyć za pomocą nanocząstek pochodzących z liści herbaty. Te drobne cząstki, zwane kropkami kwantowymi, są 400 razy cieńsze niż ludzkie włosy, a ich wytwarzanie z liści herbaty jest bezpieczne i nietoksyczne.

kubek herbaty z liśćmi

Coraz więcej badań koncentruje się na potencjalnych zastosowaniach nanocząsteczek w opiece zdrowotnej.

Od nanocząsteczek używanych do wykrywania mikropęcherzyków po nanocząstki wypełnione lekiem, stosowane do celowania i niszczenia komórek nowotworowych, nanotechnologia wydaje się szczególnie obiecująca, jeśli chodzi o zwalczanie raka.

Na przykład ostatnie badania wykazały, że rak endometrium może być celowany znacznie skuteczniej, jeśli leki przeciwnowotworowe są ładowane do nanocząsteczek i dostarczane bezpośrednio do guzów.

W innym badaniu, o którym mówiliśmy, zastosowano podobne podejście do niszczenia nowotworowych komórek macierzystych. A teraz naukowcy zwracają się do rodzaju nanocząstek zwanych „kropkami kwantowymi”, aby pomóc w walce z rakiem.

Naukowcy pod kierownictwem badacza Sudhagara Pitchaimuthu – Ser Cymru-II Rising Star Fellow w Swansea University College of Engineering w Wielkiej Brytanii – stworzyli kropki kwantowe z ekstraktu z liści herbaty i użyli ich do powstrzymania wzrostu komórek raka płuc.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie

Zniszczono do 80 procent komórek rakowych

Kropki kwantowe mają mniej niż 10 nanometrów średnicy. Zazwyczaj są tworzone chemicznie i były już używane w komputerach i ekranach telewizyjnych.

Jednak, jak wyjaśnia Pitchaimuthu i zespół, ten proces produkcji chemikaliów jest często skomplikowany i kosztowny oraz może mieć szereg niekorzystnych efektów toksycznych. Tak więc, naukowcy chcieli zbadać opartą na roślinach, nietoksyczną alternatywę produkcji.

W tym celu zmieszano ekstrakt z liści herbaty z siarczanem kadmu i siarczkiem sodu. Po opuszczeniu substancji do inkubacji powstały kropki kwantowe.

Następnie zastosowali kropki kwantowe do komórek rakowych. Naukowcy odkryli, że właściwości przeciwnowotworowe nanocząsteczek są porównywalne z właściwościami szeroko stosowanego chemioterapeutyku cisplatyny.

W rzeczywistości, badania wykazały, że kropki kwantowe infiltrowały nanopory komórek rakowych, niszcząc do 80 procent z nich.

Pitchaimuthu komentuje wyniki badań, mówiąc: „Nasze badania potwierdziły wcześniejsze dowody na to, że wyciąg z liści herbaty może być nietoksyczną alternatywą dla tworzenia kropek kwantowych za pomocą chemikaliów”.

„Jednak prawdziwym zaskoczeniem było to, że kropki aktywnie hamowały wzrost komórek raka płuca. Nie spodziewaliśmy się, że […] kropki kwantowe są zatem bardzo obiecującą drogą do opracowania nowych metod leczenia raka”.

Sudhagar Pitchaimuthu

Podzielił także niektóre z jego celów dotyczących przyszłych badań, mówiąc: „W oparciu o to ekscytujące odkrycie, następnym krokiem jest zwiększenie skali naszej działalności, miejmy nadzieję, z pomocą innych współpracowników”.

„Chcemy zbadać,” kontynuuje, „rolę ekstraktu z liści herbaty w obrazowaniu komórek nowotworowych, a także interfejs między kropkami kwantowymi a komórkami rakowymi.”

Ostatecznie naukowcy chcieliby „założyć fabrykę kropek kwantowych”, która umożliwi im pełne zbadanie zakresu potencjalnych zastosowań kropek kwantowych.

Like this post? Please share to your friends: