Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Całowanie może wyzwalać reakcje alergiczne u osób podatnych, tak jak seks

Pocałunek kogoś, kto zjadł coś, na co masz alergię, może wywołać w tobie reakcję alergiczną, mówią naukowcy na Dorocznym Spotkaniu Naukowym American College of Allergy, Asthma and Immunology, Phoenix, Arizona. Partner z alergią może nadal mieć reakcję, nawet jeśli druga osoba czeka na kilka godzin przed całowaniem lub dokładnie myje zęby.

Prezydent American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI), alergolog Sami Bahna, powiedział:

    „Jeśli masz alergie pokarmowe, reakcja alergiczna natychmiast po pocałowaniu kogoś, kto jadł pokarm lub przyjmował leki doustne, na które jesteś uczulony, nie jest czymś niezwykłym, ale niektórzy pacjenci reagują po tym, jak ich partner umyje zęby lub kilka godziny po posiłku Okazuje się, że ślina ich partnerów wydala alergen w kilka godzin po tym, jak pożywienie lub lek został wchłonięty przez ich ciało.

    Alergie „całowania” są najczęściej spotykane u osób, które mają alergie na żywność lub leki. Objawy obejmują obrzęk warg lub gardła, wysypkę, pokrzywkę, swędzenie i świszczący oddech. Według danych ACAAI alergie pokarmowe dotyczą około 2 do 3 procent dorosłych i 5 do 7 procent dzieci w populacji USA lub ponad 7 milionów ludzi.

Jeśli istnieje ochota na pocałunek, co może z tym zrobić para? Eksperci doradzają partnerowi bez alergii na szczotkowanie zębów, dokładne płukanie ust i unikanie wkładania czegokolwiek do ust, druga osoba jest uczulona na 16 do 24 godzin – wtedy prawdopodobnie mogą cieszyć się pocałunkiem. Jednak czasami nawet te środki nie są wystarczające.

Dr Bahna opisuje 30-letniego pacjenta płci męskiej, który ma alergiczne orzeszki ziemne i miał nawracającą anafilaksję – ciężką i niekiedy śmiertelną reakcję na orzeszki ziemne. Pacjent, także sam lekarz, pocałował swoją dziewczynę, a potem wybuchł swędzeniem jamy ustnej i obrzękiem warg. Dwie godziny po zjedzeniu orzeszków umyła zęby, kilkakrotnie przepłukała usta i żuła gumę przed pocałunkiem.

Kiedy intymność partnera wykracza poza zwykłe pocałunki, reakcje alergiczne mogą wystąpić z różnych powodów w różnych częściach ciała. Ciała niektórych osób nie mogą tolerować spermy partnera, inne znajdują środki plemnikobójcze, lateks i różne smary wywołujące reakcję. W niektórych przypadkach partner lub nawet ich własne ciała powodują reakcję alergiczną, która może wystąpić w wyniku uwolnienia naturalnej substancji chemicznej, gdy jesteśmy fizycznie i emocjonalnie pobudzeni podczas seksu.

Ludzie, którzy mają alergię na nasienie, mają dwie możliwości – mówi doktor Bahna. Mogą stosować prezerwatywę lub poddawać się immunoterapii (desensytyzacja) z profesjonalnym alergologiem. W łagodniejszych przypadkach mogą działać leki przeciwhistaminowe.

Dr Bahna powiedział:

    „Może istnieć więcej cierpiących na tę chorobę, niż wiemy, ponieważ ludzie mogą być zakłopotani, aby ją podnieść, ale alergolodzy mogą pomóc ustalić, co powoduje alergię i znaleźć odpowiednie leczenie.” Nikt nie musi cierpieć „.

Profesjonalny alergolog może zidentyfikować źródło problemu pacjenta i opracować plan jego pozbycia się.

Źródło: American College of Allergy, Asthma and Immunology

http://www.AllergyAndAsthmaRelief.org

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: