Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Najczęstsze przyczyny tkliwości i wrażliwości skóry głowy

Łagodność skóry głowy jest dość powszechną skargą związaną z kilkoma chorobami, które dotykają wielu osób.

Migreny, napięciowe bóle głowy i zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, mogą powodować zapalenie się skóry głowy, podrażnienie i bolesność. Oparzenia słoneczne, wysypki, rany i ukąszenia owadów również często powodują tkliwość skóry głowy.

Większość przypadków czułości skóry głowy ustępuje samoistnie lub z lekami, ale niektóre z nich są oznakami stanu podstawowego.

Objawy

Pani trzyma ręce na głowie i wygląda na niedogodne

Łagodność skóry głowy definiuje się jako ból, stan zapalny, mrowienie, drętwienie, podrażnienie, swędzenie, pulsowanie lub wrażliwość skóry głowy. Często wiele z tych objawów pojawia się razem, będąc połączonymi procesami immunologicznymi w odpowiedzi na różne stany.

Niektóre tkliwość skóry głowy spowodowane są stanami wpływającymi na naczynia krwionośne, nerwy i tkanki poniżej lub otaczające skórę głowy.

Często nie ma widocznych objawów. W innych przypadkach czułość skóry głowy jest boleśnie oczywista, obejmując peeling, łuszczenie się i łuszczenie się skóry.

Częstość występowania tkliwości skóry głowy nie jest znana, ale objawy są uważane za dość powszechne. Łagodność skóry głowy może towarzyszyć typowym schorzeniom, takim jak bóle głowy, alergie, łuszczyca, wyprysk i utrata włosów.

Przyczyny

Łagodność skóry głowy wiąże się z wieloma postaciami bólów głowy. W szczególności, tkliwość skóry głowy jest związana z bólami głowy obejmującymi nerwy, które biegną od tyłu szyi do czoła.

Stany, które powodują pęcznienie lub ograniczanie tych nerwów, mogą powodować ból, który przesuwa się po głowie, szyi i skórze głowy. Według Johns Hopkins University ból ten może wydawać się gorącym, intensywnym, elektrycznym wstrząsem.

Skóra głowy staje się tak wrażliwa dla niektórych osób, że nawet lekkie dotknięcie może być bolesne. W innych skóra głowy staje się odrętwiała. Ta forma bólu nerwu jest rzadka i zwykle spowodowana urazem lub spontanicznym szarpnięciem nerwu. Jednak bóle głowy z tymi nerwami są znacznie częstsze.

Czułość skóry głowy jest często związana z szeregiem schorzeń skóry, w tym:

 • wysypki
 • oparzenia słoneczne
 • ugryzienia owadów
 • wszy
 • łuszczyca

Wiele z tych stanów powoduje stan zapalny, ból, tkliwość, łuszczenie się skóry, łuszczenie się, a nawet może powodować ropie lub krwawienie skóry głowy.

Łupież jest częstą dolegliwością, wpływającą na miejsca ciała, w których gromadzą się naturalne oleje. Może powodować czerwone, łuskowate plamy na skórze głowy. Chociaż nie jest to oznaką złej higieny lub choroby, wiele osób szuka leczenia z powodu irytacji lub zażenowania. Rzadko łupież może być również spowodowany przez grzybicę lub grzybicę.

Łuszczyca skóry głowy może również prowadzić do powstawania łuski i łuszczenia się skóry. W przeciwieństwie do łupieżu skóra jest sucha ze srebrzystym połyskiem. Stres, hormony, suche powietrze lub zimna pogoda mogą wywołać łuszczycę.

Liszaj płaski może również powodować łuszczenie się skóry głowy lub jej skalowanie. Ten stan jest również zwykle spowodowany okresami stresu lub efektem ubocznym leczenia medycznego.

Jeśli ekstremalne, wiele z tych stanów może prowadzić do odwracalnej utraty włosów.

Łysienie i utrata włosów

Dwie dłonie napełniają dużą ilością włosów

Utrata włosów zwana łysieniem plackowatym może również powodować tkliwość skóry głowy. W takich warunkach mieszki włosowe wypadają z okrągłej kępki z głowy, a czasem z ciała.

Alopecia areata przedstawia plastry, a łysienie totalis obejmuje utratę wszystkich włosów z głowy. Alopecia universalis obejmuje wypadanie włosów z całego ciała.

Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) twierdzi, że większość form łysienia na ogół nie są niebezpieczne dla zdrowia lub oznak uszkodzenia nerwów. Zamiast tego są często wynikiem komórek odpornościowych atakujących mieszki włosowe.

Inne czynniki, które mogą powodować utratę włosów obejmują:

 • zła dieta, zwłaszcza bez białka i żelaza
 • toczeń
 • nadczynność tarczycy
 • terapie, takie jak chemioterapia i radioterapia

Niektóre kobiety odczuwają również nawracającą utratę włosów po porodzie, podczas terapii hormonalnych lub podczas menopauzy.

W niektórych przypadkach łysienia włosy prawdopodobnie odrastają. W innych formach uszkodzenie mieszka włosowego jest tak poważne, że utrata włosów jest nieodwracalna.

Inne przyczyny tkliwości skóry głowy

Na skórze głowy mogą również występować stany, które wpływają na skórę w innym miejscu na ciele. Obejmują one:

 • trądzik
 • cysty
 • reakcje alergiczne
 • infekcje komórek skóry lub szybów mieszków włosowych
 • choroby wirusowe, które powodują zmiany skórne, takie jak półpaść i odra
 • ciasne fryzury, opaski na głowę i kaski
 • regularne lub niewłaściwe stosowanie produktów do włosów, takich jak barwniki i środki rozkurczające
 • suszarki do włosów, żelazka i lokówki

Szczotkowanie lub pocieranie włosów w stanie mokrym może zniszczyć mieszki włosowe, powodując utratę włosów i podrażnienie skóry głowy. Nadmierne szczotkowanie może również powodować problemy.

Podczas gdy rzadkie, tkliwość skóry głowy może być oznaką poważniejszych schorzeń, takich jak rak skóry i czerniak. Warunki te zwykle przedstawiają się jako nowe lub zmienione krety lub uporczywe owrzodzenia.

Szczególnie bolesne, ciężkie lub długotrwałe przypadki wrażliwości skóry głowy należy zgłaszać również lekarzowi.

Diagnoza

Zazwyczaj potrzeba kilku wizyt w celu rozwiązania bardziej uporczywych lub ciężkich stanów powodujących tkliwość skóry głowy.

Lekarze często zaczynają od zebrania historii medycznej i zadawania pytań dotyczących diety, rutyny, wcześniejszych urazów, innych chorób i ostatnich zmian.

Lekarz może następnie zbadać skórę głowy. Mogą również zbierać mieszki włosowe lub próbki skóry głowy, które zostaną wysłane do dalszych badań. Niektórzy lekarze mogą również sprawdzać wzorce włosów na ciele.

Leczenie

łuszczyca u podstawy linii włosów

W wielu przypadkach warunki powodujące tkliwość skóry głowy same znikają. Wiele z nich wymaga również podstawowego czyszczenia i pielęgnacji, aby zapewnić pomyślne uzdrowienie okolicy.

Różne produkty są dostępne do zakupu online, w tym maści, środki antyseptyczne i materiały opatrunkowe.

Domowe maści pierwszej pomocy, kremy, środki antyseptyczne i materiały opatrunkowe są często wystarczające do leczenia podstawowych przypadków. Długotrwałą lub bolesną tkliwość skóry głowy należy zgłosić lekarzowi.

Ponieważ wiele schorzeń związanych jest z tkliwością skóry i czułością, przebieg leczenia w każdym przypadku może się znacznie różnić. Leczenie podstawowej przyczyny tkliwości skóry głowy zazwyczaj leczy objawy.

Niektóre formy kremu lub maści leczniczej mogą być przepisywane w celu leczenia podrażnienia, bólu i zewnętrznych objawów wraz z innymi metodami leczenia. Lecznicze środki myjące, szampony, płukanki i odżywki są również powszechnie stosowane w leczeniu tkliwości skóry głowy.

W Stanach Zjednoczonych Minoxidil i urządzenia laserowe są dostępne bez recepty (OTC) lub online. Finasteryd to kolejna terapia zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Badania wykazały, że może on spowolnić utratę włosów w 80 procent przypadków dziedzicznego łysienia lub rozrzedzenia mężczyzn spowodowanych pewnymi stanami. Kortykosteroidy można również przepisać w bardziej ogólnych przypadkach.

Pacjenci powinni dokładnie zapoznać się ze wskazówkami przed rozpoczęciem leczenia.

Jeśli infekcja nie ustąpi po jednym cyklu leczenia, pacjenci powinni zasięgnąć dalszej porady. Ta sama rada dotyczy leczenia łupieżu bez recepty. Farmaceuci mogą pomóc w wyborze leczenia i rozwiązać obawy przed rozpoczęciem leczenia.

Kroki, które należy podjąć w celu złagodzenia wrażliwości skóry głowy obejmują:

 • masowanie skóry głowy opuszkami palców w okrężnych ruchach
 • nakładanie lodu na 10-minutowe interwały
 • za pomocą narzędzi do manipulowania skórą jak
 • powoli spuszczając włosy, które były utrzymywane w ciasnej pozycji przez długi czas

Techniki rozciągania i relaksacji mogą być również pomocne w tkliwości skóry głowy spowodowanej bólami głowy, bólem mięśni i napięciem.

Zapobieganie kruchości skóry głowy

Przestrzeganie standardowych procedur opieki może zapobiec wielu przypadkom tkliwości skóry głowy. Niektóre rzeczy do uniknięcia to:

 • spędzać zbyt dużo czasu na słońcu
 • szkodliwe dla włosów substancje chemiczne, barwniki lub urządzenia
 • intensywny stres

Aby uniknąć zakaźnych infekcji, takich jak wszy lub grzyby, nie zaleca się dzielenia włosów i szczotek, szczególnie wśród dzieci.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: