Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mięśnie: dlaczego są ważne?

Mięśnie i włókna nerwowe pozwalają nam poruszać naszymi ciałami. Umożliwiają funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Ciało ludzkie ma ponad 600 mięśni, co stanowi około 40 procent naszej masy ciała.

Wszystkie mięśnie są wykonane z elastycznej tkanki.

Każdy mięsień składa się z tysięcy lub dziesiątek tysięcy małych włókien mięśniowych. Każde włókno mięśniowe ma około 40 milimetrów długości. Składa się z maleńkich pasm włókien.

Każde włókno mięśniowe jest sterowane przez nerw, co czyni go kurczącym się. Siła mięśni zależy głównie od tego, ile włókien jest obecnych.

Aby podsycić mięsień, organizm metabolizuje pokarm, tworząc trójfosforan adenozyny (ATP), a komórki mięśni zamieniają ATP w energię mechaniczną.

Rodzaje mięśni

Ludzie i inne kręgowce mają mięśnie szkieletowe, gładkie i mięśnie sercowe.

Mięśnie szkieletowe

[mięśnie umożliwiają ruch i postawę]

Mięśnie szkieletowe poruszają zewnętrznymi częściami ciała i kończynami. Mięśnie szkieletowe przykrywają kości i nadają naszemu ciału kształt.

Dla każdego mięśnia szkieletowego w ludzkim ciele jest identyczny po drugiej stronie.

Istnieje około 320 par identycznych mięśni obustronnych. Kiedy jeden mięsień kurczy się, drugi rozszerza się, a to pozwala na ruch.

Mięśnie są przyczepione do silnych ścięgien, a ścięgna są przymocowane lub bezpośrednio połączone z kościami. Ścięgna rozciągają się nad stawami, co pomaga utrzymać stabilność stawów. Świadomie kontrolujemy mięsień szkieletowy.

Większość ruchów, które widzimy, występuje, gdy mięśnie szkieletowe się kurczą. Obejmują one poruszanie naszymi oczami, głową, rękami, palcami, bieganiem, chodzeniem i mówieniem.

Wyraz twarzy, taki jak uśmiech, marszczenie brwi, usta i ruchy języka są kontrolowane przez mięśnie szkieletowe.

Mięśnie szkieletowe nieustannie dostosowują się do zachowania postawy. Trzymają plecy w pozycji wyprostowanej lub trzymają głowę w jednej pozycji. Kości muszą być utrzymywane we właściwej pozycji, aby stawy nie uległy dyslokacji. Działają na to mięśnie szkieletowe i ścięgna.

Mięśnie szkieletowe również generują ciepło, gdy kurczą się i zwalniają. Pomaga to utrzymać temperaturę ciała. Prawie 85 procent ciepła wytwarzanego przez organizm wynika ze skurczu mięśni.

Rodzaje mięśni szkieletowych

Mięśnie szkieletowe dzielą się na różne typy.

Dwa główne typy to wolno skurczowe lub szybkokurczliwe mięśnie.

Mięśnie typu I, czerwone lub wolno drgające: Są gęste i mają naczynia włosowate. Są bogate w mioglobinę i mitochondria. To daje im ich czerwony kolor. Ten typ mięśni może się kurczyć przez długi czas bez większego wysiłku. Mięśnie typu I mogą podtrzymywać aktywność tlenową, wykorzystując węglowodany i tłuszcze jako paliwo.

Mięśnie szybkokurczliwe typu II: Te mięśnie mogą kurczyć się szybko i z dużą siłą. Skurcz jest silny, ale krótkotrwały. Ten typ mięśni jest odpowiedzialny za większość naszej siły mięśniowej i wzrost masy po okresie treningu siłowego. Jest najmniej gęsty w mioglobinie i mitochondriach.

Zdeptane mięśnie

Mięśnie szkieletowe są mięśniami poprzecznie prążkowanymi. Składają się z tysięcy sarkomerów lub jednostek mięśniowych. Gładkie mięśnie nie są prążkowane.

Mięsień prążkowany wygląda pod mikroskopem, ponieważ każde sarcomere składa się z równoległych pasm różnych materiałów.

Kiedy pasma mięśni rozluźniają się lub kurczą, cały mięsień rozciąga się lub rozluźnia.

Różne zespoły w każdym mięśniu oddziałują, pozwalając mięśniom poruszać się silnie i gładko.

Mięśnie sercowe

Mięśnie serca są odpowiedzialne za bicie serca. One istnieją tylko w sercu.

Mięśnie serca działają bez przerwy, dzień i noc. Działają automatycznie, ale mają podobną strukturę do mięśni szkieletowych. Czasami są klasyfikowane jako mięśnie poprzecznie prążkowane.

Sprawiają, że serce się skurczy, aby serce mogło wycisnąć nam krew i uwolnić, aby serce znów napełniło się krwią.

Mięśnie gładkie

Gładkie mięśnie są odpowiedzialne za ruchy w żołądku, jelitach, sercu, tętnicach i narządach wewnętrznych. Gładkie mięśnie w jelitach są również nazywane mięśniami trzewnymi.

Mięśnie te są aktywowane automatycznie. Nie jesteśmy świadomi, że ich używamy. W przeciwieństwie do mięśni szkieletowych nie zależą od świadomej myśli.

Gładkie mięśnie w ścianach jelit kurczą się i pchają jedzenie do przodu. Podczas porodu, gładkie mięśnie w macicy kobiety umowy. Nasi uczniowie kurczą się i rozszerzają, zależnie od ilości światła. Te ruchy zależą od ruchów mięśni gładkich.

Gładkie mięśnie są również obecne w ściankach pęcherza moczowego, oskrzeli i pilarce w skórze, co sprawia, że ​​włosy stają w górze.

Co może pójść nie tak z mięśniami?

Z mięśniami może powstać wiele problemów.

Niektóre z nich to:

[skurcze mięśni]

Skurcze mięśni lub konie Charleya: mogą one wynikać z odwodnienia, napiętych mięśni łydki, niskiego poziomu potasu lub magnezu, zaburzeń neurologicznych lub zaburzeń metabolicznych lub niektórych leków.

Wrodzone nieprawidłowości mięśni: niektórzy rodzą się z mięśniami lub grupami mięśni, które nie są prawidłowo rozwinięte. Może to być izolowany problem lub część zespołu.

Słabość mięśni: problemy z układem nerwowym mogą oznaczać, że wiadomości nie są skutecznie przekazywane między mózgiem a mięśniami.

Może się to zdarzyć w przypadku dysfunkcji neuronu górnego lub dolnego, lub stanów takich jak myasthenia gravis, które wpływają na obszar, w którym nerwy łączą się z mięśniami. Udar, ucisk na rdzeń kręgowy i stwardnienie rozsiane mogą prowadzić do osłabienia mięśni.

Jeśli pacjent szuka pomocy lekarskiej na osłabienie mięśni, lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i oceni siłę mięśni pacjenta przed podjęciem decyzji, czy potrzebne są dodatkowe badania.

Uniwersalna skala do badania siły mięśni jest następująca:

0: Brak widocznego skurczu mięśni

1: Widoczny skurcz mięśni bez śladu ruchu

2: Ruch kończyn, ale nie przeciw grawitacji

3: Ruch przeciw grawitacji, ale nie opór

4: Ruch przeciwko przynajmniej pewnym opór dostarczony przez egzaminatora

5: Pełna siła

Jeśli lekarz stwierdzi obecność osłabienia mięśni, może zlecić badania, aby ustalić, jaki jest podstawowy problem. Leczenie zależy od przyczyny.

Ból mięśni może być oznaką infekcji lub urazu.

Leczenie urazu mięśni

[ból w mięśniach]

Aby złagodzić objawy uszkodzenia mięśni, zastosuj RICE:

  • Odpoczynek: Zrób sobie przerwę od aktywności fizycznej
  • Lód: Nakładaj lód przez 20 minut kilka razy dziennie
  • Kompresja: Bandaż kompresyjny może zmniejszyć obrzęk
  • Elewacja: Podnieś dotkniętą część, aby zmniejszyć obrzęk.

Jeśli dana osoba doświadcza skrajnego i niewyjaśnionego bólu mięśni lub osłabienia mięśni, zwłaszcza jeśli ma również trudności w oddychaniu, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Rozwijanie mięśni poprzez ćwiczenia

Rozwijanie mięśni poprzez ćwiczenia może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, zdrowie kości i ogólne samopoczucie, a także może zwiększyć siłę i wytrzymałość.

Istnieją różne rodzaje ćwiczeń.

Ćwiczenia aerobowe: sesje trwają długo, a ich wysiłek jest średni do niskiego. Mięśnie są używane znacznie poniżej ich maksymalnej wytrzymałości. Maraton jest przykładem aktywności aerobowej o bardzo długim czasie trwania.

Aktywność aerobowa opiera się głównie na systemie tlenowym lub tlenowym organizmu. Używają większej proporcji włókien mięśniowych typu „wolny ruch” typu 1. Zużycie energii pochodzi z węglowodanów, tłuszczu i białka. Ciało wytwarza duże ilości tlenu i wytwarza bardzo mało kwasu mlekowego.

Ćwiczenia beztlenowe: mięśnie kurczą się intensywnie na poziomie bliższym ich maksymalnej sile. Sportowcy, którzy chcą poprawić swoją siłę, szybkość i siłę, skupią się bardziej na tego typu ćwiczeniach.

Pojedyncza aktywność beztlenowa trwa od kilku sekund do maksymalnie 2 minut.

Przykładami mogą tu być: podnoszenie ciężarów, sprint, wspinaczka i skakanka.

Ćwiczenia beztlenowe wykorzystują więcej szybkokurczliwych włókien mięśniowych typu 2 „. Główne źródła paliwa to ATP lub glukoza. Stosuje się mniej tlenu, tłuszczu i białka. Ten rodzaj aktywności wytwarza duże ilości kwasu mlekowego.

Ćwiczenia beztlenowe wzmocnią ciało, ale ćwiczenia aerobowe sprawią, że będzie sprawniejszy.

Aby utrzymać zdrowe mięśnie, ważne jest regularne ćwiczenia i spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety.

Akademia żywienia i dietetyki zaleca wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie dla najważniejszych grup mięśni – nóg, bioder, klatki piersiowej, brzucha, pleców, ramion i ramion – co najmniej dwa razy w tygodniu.

Może to wynikać z podnoszenia ciężarów, używania oporu lub wykonywania codziennych czynności, takich jak ogrodnictwo lub przewożenie artykułów spożywczych.

Białko, węglowodany i tłuszcz są niezbędne do budowy mięśni. Akademia sugeruje, że 10 do 35 procent wszystkich kalorii powinno być białkiem, ale nie więcej.

Zalecają dobrej jakości węglowodany o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak pełnoziarniste pieczywo i niskotłuszczowe mleko lub jogurt. Chociaż włókno jest ważne, sugerują one unikanie pokarmów o wysokiej zawartości błonnika tuż przed lub w trakcie ćwiczeń.

Like this post? Please share to your friends: