Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mikrofalówka zabija bakterie kuchenne

Amerykańscy naukowcy odkryli, że mikrofalowe gąbki kuchenne, ściereczki i plastikowe płuczki zabijają 99 procent mikrobów kuchennych.

Wyniki badania przedstawiono w Journal of Environmental Health.

Gabriel Bitton, profesor inżynierii środowiska na University of Florida, gdzie przeprowadzono testy, powiedział: „Zasadniczo odkryliśmy, że możemy wyeliminować większość bakterii w ciągu dwóch minut”. Dodał, że ludzie często umieszczają swoje gąbki i patelnie w zmywarce. To je czyści, ale nie odkaże ich, powiedział.

Gąbki kuchenne i ścierki do naczyń stanowią pożywkę dla drobnoustrojów, takich jak Salmonella, E. Coli, Pseudomonas, Staphylococcus i inne zarazki, zwiększając ryzyko potencjalnie chorób przenoszonych przez fatalfoodborne.

Profesor Bitton, który jest ekspertem w dziedzinie mikrobiologii ścieków, oraz jego zespół korzystali ze zwykłej gotowej kuchenki mikrofalowej do „zapakowywania” gąbek i plastrów z tworzywa sztucznego. Mikrofalowano je przez różny czas, wyciskając wodę pomiędzy nimi i mierząc ładunek drobnoustrojów w wodzie dla każdego przetrzymania. Pomiary te porównano z pobranymi wodą z poduszek i gąbek, które nie zostały poddane działaniu mikrofal ani sterylizacji w jakikolwiek sposób.

Nie było żadnych wątpliwości co do wyników testów. Dwie minuty w mikrofalówce przy pełnej mocy wystarczyły, by zabić lub zneutralizować ponad 99 procent patogenów, które żyły na gąbkach i skruberzy. Jedynym patogenem, który potrzebował dłużej (około czterech minut w kuchence mikrofalowej) były zarodniki Bacillus cereus, które powodują biegunkę, ból brzucha i czasami wymioty, z objawami utrzymującymi się przez około 24 godziny.

Profesor Bitton powiedział, że „kuchenka mikrofalowa jest bardzo wydajnym i niedrogim narzędziem do sterylizacji”. Około 90 procent amerykańskich domów ma kuchenkę mikrofalową, dzięki czemu ta prosta, ale skuteczna technologia znajduje się w zasięgu większości populacji.

W ankiecie przeprowadzonej w czerwcu ubiegłego roku brytyjska Federacja Producentów Żywności i Napojów odkryła, że ​​tylko 12 procent osób zmieniło lub dezynfekowało gąbkę kuchenną lub szmatkę raz w miesiącu, a tylko 6 procent częściej.

Choroby przenoszone drogą pokarmową dotykają co najmniej 6 milionów Amerykanów każdego roku i odpowiadają za co najmniej 9 000 zgonów.

OSTRZEŻENIE: Aby uniknąć rozpalenia ognia, jeśli robisz to w domu, upewnij się, że szmatką lub gąbką jest nasiąknięta wodą, że woda nie gotuje się (nie puszczaj mikrofali, dopóki cała para nie zniknie) i zrób to więcej niż 2 minuty. I nigdy nie wkładaj metalu do kuchenki mikrofalowej (niektóre tkaniny, gąbki i panskulaki, nawet plastikowe, mają metalowe włókna, nie wkładaj ich do kuchenki mikrofalowej). I wreszcie, użyj szczypiec, aby usunąć gorącą szmatkę lub poczekaj, aż się schłodzi, zanim ją usuniesz, inaczej poparzysz się.

„Dezaktywacja mikrobiologiczna promieniowaniem mikrofalowym w środowisku domowym.”
Dong-Kyoo Park, Gabriel Bitton, Ph.D., i Richard Melker, M.D.
Journal of Environmental Health tom 69, nr 5, gru 2006.

National Environmental Health Association (US).

Gateway to (US) Government Food Safety Information.

Napisane przez: Catharine Paddock
Writer: Medical News Today

Like this post? Please share to your friends: