Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia jest formą leczenia, w której lekarz wstrzykuje lek do naczyń krwionośnych lub naczyń limfatycznych, co powoduje ich kurczenie się. Jest powszechnie stosowany w leczeniu żylaków lub tzw. Pajączków.

Zabieg nie jest chirurgiczny, wymaga jedynie zastrzyku. Może być również stosowany w leczeniu zaburzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych, które powodują nieprawidłowe tworzenie się tych naczyń.

Skleroterapia wykorzystuje drażniące rozwiązanie zwane stwardniaczem, wstrzykiwane bezpośrednio do żyły lub naczynia limfatycznego. Roztwór podrażnia naczynie, powodując jego pęcznienie. To obrzęk odcina przepływ krwi lub płynu limfatycznego, a naczynie kurczy się.

Od XIX wieku istnieją różne formy skleroterapii, ale w ostatnich dziesięcioleciach techniki uległy poprawie.

W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniom skleroterapii, czego możemy oczekiwać od tego leczenia, a także w okresie rekonwalescencji.

Jakie warunki leczenia leczy skleroterapia?

Skleroterapia wykonywana na żylakach stóp.

Skleroterapia jest najczęściej stosowana w leczeniu żylaków. Żylaki są również znane jako przewlekła niewydolność żylna.

Żylaki pojawiają się, gdy żyły puchną i wybrzuszają się, zwykle w nogach. Jest to spowodowane słabymi ścianami żył, które z kolei osłabiają zastawki żył. W rezultacie krew gromadzi żyły, powodując ich pęcznienie i wyglądanie inaczej.

Żylaki mogą być bolesne i mogą powodować problemy skórne, w tym wysypki. Poprzez skurczenie żył, skleroterapia zmniejsza skutki uszkodzenia żył, sprawiając, że żylaki są mniej widoczne i mniej bolesne.

Skleroterapia stosowana jest również w leczeniu innych schorzeń, w tym:

 • Zniekształcone naczynia limfatyczne. Są to naczynia, które przenoszą płyn limfatyczny lub limfę, co pomaga układowi odpornościowemu zwalczać infekcje.
 • Hemoroidy. Skleroterapia może być stosowana, gdy inne metody leczenia zawodzą. Hemoroidy występują, gdy naczynia krwionośne otaczające odbyt, puchną i stają się podrażnione, powodując ból i utrudniając ruchy jelit.
 • Hydroceles. Hydrożel to niezdrowy rozwój płynu w jamie ciała. Hydrocele są powszechne w jądrach.

Kiedy rozważyć skleroterapię

Nie każdy, kto ma żyły pająka lub inny stan, który można leczyć za pomocą skleroterapii, musi mieć tę procedurę. Ludzie powinni omówić z lekarzem objawy i opcje leczenia, aby zdecydować, czy jest to konieczne.

Inne zabiegi mogą być bardziej przystępne i mniej inwazyjne. Hemoroidy, na przykład, często reagują dobrze na bezpisowe terapie. Może to obejmować zmiany stylu życia, takie jak spożywanie większej ilości błonnika i brak wysiłku przy wypróżnianiu.

Osoby z pajączkami powinny rozważyć skleroterapię, gdy:

 • żyły są bolesne
 • nogi są obolałe lub czują się ciężkie
 • skóra na nogach lub stopach jest nierówna lub sucha
 • w pobliżu żył występuje wysypka

Czego można oczekiwać od skleroterapii

skleroterapia

Skleroterapia wymaga konsultacji z lekarzem w celu oceny problematycznej żyły lub naczynia limfatycznego. Skleroterapia pajączków wykonywana jest zwykle w gabinecie dermatologa lub specjalisty żylnego.

Procedura zwykle nie wymaga znieczulenia ani specjalnego przygotowania. Przed zabiegiem należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ może być konieczne wcześniejsze unikanie płynów lub olejków.

Podczas leczenia osoba leży na plecach z podniesionymi nogami. Lekarz czyści obszar, a następnie wprowadza małą igłę do żyły. Igła może się zacisnąć.

Lekarz wstrzykuje żyłę drażniącym roztworem. Osoba może odczuwać pieczenie, mrowienie lub nic.

Po zakończeniu wstrzyknięcia lekarz masuje obszar, aby zapobiec ponownemu wejściu krwi do żyły. Osoba może potrzebować nosić podkładkę lub pończochy uciskowe w okolicy.

W większości przypadków ktoś będzie potrzebował kontynuacji leczenia, aby całkowicie zniszczyć żyły. Jeśli istnieje kilka żylaków, liczne sposoby leczenia mogą być jedynym sposobem na pozbycie się ich.

Po zakończeniu leczenia ludzie powinni pozostać aktywni, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi. Większość będzie również musiała unikać światła słonecznego, które może powodować ciemne plamy na leczonym obszarze.

Niektórzy ludzie odczuwają tkliwość lub siniaki w miejscu wstrzyknięcia, ale w innym przypadku powrót do zdrowia jest stosunkowo łatwy.

Ryzyko skleroterapii

Skleroterapia to bezpieczna procedura. Jest to mniej inwazyjna i ryzykowna opcja niż operacja, ponieważ nie wymaga znieczulenia.

Badania sugerują, że skutecznie usuwa pajączki w 75-90 procentach przypadków, ale zwykle wymaga wielokrotnego leczenia. Gdy skleroterapia nie działa, mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi, w tym zabieg chirurgiczny.

Najczęstsze negatywne reakcje na skleroterapię obejmują siniaki, zaczerwienienie i ból w pobliżu wstrzykniętej żyły. Około jedna trzecia ludzi rozwija małe gałęzie naczyń krwionośnych otaczających wstrzykniętą żyłę. Te naczynia zwykle znikają same.

Rzadziej może wystąpić reakcja uczuleniowa na roztwór, pieczenie w żyle i zmiany koloru skóry.

Maleńkie pęcherzyki powietrza z igły mogą dostać się do krwioobiegu, powodując zmiany widzenia, ból głowy i nudności.

Bardzo rzadko, w leczonej żyle może tworzyć się skrzep krwi. Skrzepy krwi mogą przenosić się na obszary ciała i zagrażać życiu, jeśli nie zostaną poddane leczeniu. Jeśli skrzep krwi porusza się, może spowodować zator.

W przypadku odczuwania bólu w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu lub zawrotów głowy po skleroterapii, osoby powinny skorzystać z pomocy doraźnej.

Koszty i ochrona ubezpieczeniowa

Ubezpieczenie skleroterapii zależy od tego, czy ubezpieczyciel uzna procedurę za medycznie niezbędną.

Gdy żyły pająka są tylko problemem kosmetycznym, ubezpieczenie może nie obejmować procedury. Niektórzy ubezpieczyciele mogą wymagać od ludzi wypróbowania innych procedur przed próbą skleroterapii, takich jak krioterapia w celu zamrożenia żył.

Gdy stosuje się skleroterapię w innym schorzeniu, takim jak hemoroidy, jest ono objęte, jeśli jest to konieczne z medycznego punktu widzenia. Może to wymagać od lekarza wykazania, że ​​inne metody leczenia zawiodły lub że skleroterapia może być najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym leczeniem.

Alternatywy dla skleroterapii

terapia laserowa na żylaki

Nie wszystkie zniekształcone żyły wymagają leczenia. Kiedy nie ma żadnych innych objawów, można bezpiecznie monitorować żyły, aby zobaczyć, czy pogarszają się, lub zaczynają powodować inne objawy.

Zmiany w stylu życia mogą zapobiec pogorszeniu żył i zapobiec rozwojowi nowych żylaków. Inne strategie leczenia mogą obejmować:

 • krioterapia lub zamrożenie żył
 • laseroterapia, wykorzystująca światło do zaniku żył
 • ablację żył, używając ciepła na źle wykształconej żyle
 • zamknięcie żyły operacją
 • chirurgiczne usunięcie żył w ciężkich przypadkach

Na wynos

Skleroterapia jest zazwyczaj niewielką, nieinwazyjną procedurą w celu usunięcia kłopotliwych żył. Perspektywy dla osób po skleroterapii są dobre, ponieważ poważne działania niepożądane występują rzadko i są skuteczne.

Osoby, które są zaniepokojone ryzykiem i korzyściami skleroterapii, powinny omówić procedurę z lekarzem i rozważyć uzyskanie drugiej opinii. Warto również skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, czy procedura jest objęta ubezpieczeniem.

PLMedBook