Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego sutki stają się trudne?

Kiedy ktoś doświadcza twardych, bolesnych sutków, ich pierwszą troską może być to, czy jest to dowód na poważny problem zdrowotny. Dobrą wiadomością jest to, że ból sutków rzadko jest objawem raka lub innej poważnej choroby.

To normalne, że sutki stają się podrażnione podczas pewnych czynności, takich jak uprawianie sportu. Zazwyczaj można to rozwiązać za pomocą prostych środków zaradczych lub zmian stylu życia.

Tutaj badamy najczęstsze przyczyny bólu sutków, radzenia sobie z objawami oraz kiedy się z lekarzem.

Możliwe przyczyny

Czasami jest rzeczą naturalną, że sutek staje się twardy. W wielu przypadkach można uniknąć bólu związanego z nim lub nim zarządzać. Powody dla twardych sutków to:

1. Ćwiczenia i sport

naga kobieta obejmujące piersi w dłoniach

Ćwiczenia mogą powodować tarcie i ból sutka.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które ćwiczą bez biustonosza sportowego lub ze źle dopasowanym biustonoszem sportowym.

Ten rodzaj tarcia może powodować bolesność, suchość, podrażnienie i krwawienie.

Biegacze długodystansowi, którzy ćwiczą nadmiernie i surferów, którzy nie noszą pochopnej straży, mogą odczuwać podobne objawy.

2. Alergie i wrażliwości

Sutki są jednymi z najbardziej wrażliwych części ciała i inaczej reagują na bodźce. Uczulenia na zmiany pogodowe i niektóre tkaniny, w tym wełna, mogą powodować ból i swędzenie w brodawkach.

Mydła, płyny i detergenty do prania mogą wywoływać reakcje alergiczne i swędzenie. Mogą również spowodować, że brodawki staną się czerwone lub spękane.

3. Aktywność seksualna

Silne i silne tarcie podczas aktywności seksualnej, w tym intensywna stymulacja doustna, może powodować syczenie i ból sutków. Zwykle jest to tymczasowe i prawdopodobnie rozwiąże się samo.

4. Karmienie piersią

Karmienie piersią może powodować stan zwany mastitis, który jest stosunkowo powszechny. Objawy obejmują otarcia i pękanie brodawek, które mogą powodować zakażenie i zapalenie tkanki piersi. Każdy, kto tego doświadcza, powinien skonsultować się z lekarzem w celu oceny i leczenia.

Stosowanie kremu z lanoliną pomiędzy karmieniami może pomóc skórze w zatrzymaniu wilgoci. Dobrym pomysłem jest również utrzymywanie sutków w czystości i suchości.

5. Drozd

Ból w brodawce może być objawem drozda sutków, rodzajem kandydozy wywołanej przez drożdże. Jest to również częste u osób karmiących piersią. Inne objawy to pieczenie, kłucie, pękanie i bolesność.

Grzybica może być przenoszona między rodzicem karmiącym piersią a dzieckiem. Oba powinny być traktowane. Dzieci karmione piersią z drozdem mogą mieć białe usta w ustach.

6. Ciąża

Ból i wrażliwość sutków i piersi są typowe w czasie ciąży. Jest to szczególnie widoczne w pierwszym trymestrze ciąży, chociaż podobne objawy mogą wystąpić w trzecim. Dobrze dopasowany stanik pomaga zminimalizować otarcia, ból i swędzenie.

7. Cykl miesiączkowy

Twardość sutków i bolesność mają tendencję do występowania, gdy wzrasta poziom progesteronu. Poziomy te rosną około tygodnia przed rozpoczęciem okresu. Ból, wrażliwość i inne objawy ustępują, gdy poziom hormonów normalizuje się.

8. Perimenopauza i menopauza

Ponieważ kobiety zaczynają perimenopauza i wchodzą w menopauzę, piersi i sutki mogą stać się bardzo bolesne, wrażliwe lub czułe. Jest to wynikiem zmian w hormonach.

9. Kontrola urodzin

Niektóre działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych są podobne do objawów ciąży. Mają tendencję do rozwiązania, gdy organizm przyzwyczaja się do leku, co zwykle trwa kilka miesięcy. Jeśli te działania niepożądane nie ustępują z czasem, należy zwrócić je do lekarza.

10. Niektóre leki i zioła

Leki przepisane na depresję lub lęk są związane z bólem i innymi objawami w piersiach i sutkach.

Niektóre środki ziołowe, w tym te stosowane do promowania mleka matki, mogą również powodować ból brody, wrażliwość i tkliwość.

11. Ektazja kanałowa

Ektoplazja kanałowa zdarza się najczęściej u kobiet w okresie menopauzy, jak podaje American Cancer Society. Stan ten nie jest związany z rakiem piersi i nie zwiększa ryzyka rozwoju raka u kobiety.

Ektazja kanałowa występuje, gdy przewód mleczny powiększa się i blokuje, powodując zmiany w brodawce, które prowadzą do tkliwości, zaczerwienienia, swędzenia, bólu i gęstego wydzielania.

Choroba może przekształcić się w zapalenie sutka lub inny rodzaj zakażenia piersi. Do zarządzania można stosować antybiotyki. W rzadkich przypadkach zablokowane przewody wymagają operacji.

12. Ropnie piersi

Ropień piersi jest zbiorem ropy w piersi i może być powiązany z karmieniem piersią lub mastitis. Ropnie mogą być również wynikiem kolczyków sutków lub innych pęknięć w skórze, które umożliwiają bakteriom przedostawanie się do tkanki piersi.

Ropnie piersi mogą powodować ból sutków, zaczerwienienie, ciepło, obrzęk i gorączkę. Pracownik służby zdrowia powinien je osuszyć. Małe ropnie można często opróżnić za pomocą igły i strzykawki, podczas gdy większe wymagają nacięcia.

13. Egzema

Egzema może powodować swędzenie i ból w jednym lub obu sutkach. Sutki z wypryskiem wydają się łuszczące, chrupiące i czerwone, a wyładowanie jest możliwe.

Wyprysk można leczyć za pomocą miejscowego hydrokortyzonu, ale zanim spróbujesz leków dostępnych bez recepty, poproś lekarza o diagnozę. Inne stany, w tym rak, mogą naśladować egzemę.

14. Zjawisko Reynauda

Zjawisko Reynauda występuje często u osób karmiących piersią. Jednak nie jest to spowodowane karmieniem piersią i każdy może rozwinąć swoje objawy.

U osób z fenomenem Reynauda tętnice dostarczające krew do skurczu sutków. Ograniczony przepływ krwi powoduje drętwienie, pieczenie i ból, a kolor skóry zmienia się na biały i niebieski. Następnie zmienia kolor na czerwony po przywróceniu przepływu krwi.

15. Choroba Pageta

Obolałe i wrażliwe sutki są również objawem rzadkiego stanu zwanego chorobą Pageta, który występuje u 1 do 4 procent wszystkich nowotworów sutka.

Wczesne objawy dotyczące brodawki obejmują zaczerwienienia i strupy. Mogą być również obecne następujące elementy:

 • swędzenie
 • mrowienie
 • wrażliwość
 • ból
 • palenie
 • zmiana kształtu smoczka
 • krwawe lub żółte zabarwienie

Gdy inne obszary piersi nie ulegają zmianie, najczęściej stosowane leczenie polega na połączeniu chirurgii i promieniowania. Jednak chemioterapia i inne terapie mogą być konieczne, w zależności od stopnia związanego z rakiem.

16. Rak piersi

Ból w brodawce rzadko sygnalizuje raka piersi, ale ten i inne objawy brodawki sutkowej mogą wskazywać na obecność choroby.

Ból, zaczerwienienie, łuszczenie się, zgrubienie i wydzielina z brodawki są możliwymi objawami raka piersi, jak podaje American Cancer Society.

Bolesne lub twarde sutki u mężczyzn

uśmiechnięty mężczyzna i kobieta będzie biegać

Zarówno mężczyźni jak i kobiety odczuwają bóle sutków. Mężczyźni często odczuwają ten ból po urazach, często ze sportu lub wypadków. Po wysiłku mężczyźni mogą również rozwijać podrażnione sutki z powodu tarcia. Mężczyźni są również narażeni na mastitis piersi.

Mężczyźni są mniej zagrożeni zachorowaniem na raka piersi, ale American Cancer Society szacuje, że w 2018 r. Będzie około 2500 nowych przypadków raka piersi u mężczyzn.

Mężczyźni z rakiem piersi mogą odczuwać następujące objawy w brodawce:

 • czerwień
 • łuszcząca się skóra
 • wycofanie

Ważne jest, aby mężczyźni byli poddawani badaniom przesiewowym i utrzymywali zdrowy tryb życia, szczególnie jeśli istnieje wysokie ryzyko rozwoju tego nowotworu. Historia rodziny może być czynnikiem.

Leczenie

dwie zużyte torebki do herbaty

Do łagodzenia bólów i bolesnych sutków stosowano wiele środków do domu. Obejmują one:

 • masaż
 • zimne torebki
 • ciepłe kompresy
 • lód
 • nawilżające

Nie ma dowodów na to, że te środki są stale przydatne, ale niektóre mogą przynieść ulgę, w zależności od przyczyny objawów. W przypadku jakichkolwiek zmian w brodawce należy zasięgnąć właściwej diagnozy i leczenia.

Jeśli objawy wystąpią po ćwiczeniach, osoba może zastosować na skórę produkt do barwienia miejscowego przeznaczony dla sportowców. Zrób to przed następnym treningiem, aby zmniejszyć tarcie.

Jeśli objawy będą następować po zastosowaniu nowego produktu do pielęgnacji skóry, w tym szamponu, należy zaprzestać korzystania z produktu i sprawdzić, czy objawy ustąpiły.

Kiedy iść do lekarza

Podczas gdy ból i inne objawy w brodawce sutkowej mogą być niewygodne, rzadko sygnalizują raka.

Objawy te mogą zostać rozwiązane samodzielnie lub mogą być łatwe do opanowania. Wszelkie pytania dotyczące źródła bólu sutków należy zgłaszać u lekarza.

Kobiety i mężczyźni, którzy nie mogą zidentyfikować przyczyny objawów sutków i są narażeni na ryzyko raka piersi, powinni skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku bólu i wypisu.

Like this post? Please share to your friends: