Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Linzess (Linaclotide) na IBS z zaparciem lub przewlekłą zaparciem idiopatycznym już dostępne, USA

Linzess (linaklotyd), lek na zespół nadwrażliwości jelita grubego (IBS) z zaparciami lub przewlekłymi zaparciami idiopatycznymi, jest obecnie dostępny w amerykańskich aptekach, ogłoszonych przez Ironwood Pharmaceuticals Inc. i Forest Laboratories Inc.

FDA (Food and Drug Administration) niedawno zatwierdziła kapsułkę doustną raz dziennie, Linzess, dla dorosłych obu płci, którzy cierpią na IBS-C (IBS z zaparciami) lub CIC (przewlekłe zaparcie idiopatyczne).

Linaklotyd jest jedynym agonistą GC-C (cyklaza-C) zatwierdzonym przez FDA, który działa lokalnie w jelicie. Ironwood Pharmaceuticals twierdzi, że jest to pierwsza nowa opcja dla dorosłych z tymi zaburzeniami od ponad sześciu lat.

Informacje o Linzess (linaklotyd)

Linzess (linaklotyd) jest „pierwszym i jedynym aganistą guanylanowym-C (GC-C) zatwierdzonym przez FDA do leczenia zespołu nadwrażliwości jelita grubego z zaparciami (IBS-C) i przewlekłego stwardnienia idiopatycznego (CIC) u dorosłych”, do Ironwood Pharmaceuticals.

Linzess przyjmuje się doustnie, w postaci kapsułek, raz dziennie. Pomaga złagodzić ból i zaparcia związane z IBS-C oraz zaparcia i twarde stolce doświadczane przez pacjentów z CIC.

Zalecane dawki to:

  • 290 mcg dla pacjentów z IBS-C
  • 145 mcg dla pacjentów z CIC

Powinieneś zażyć Linzess co najmniej trzydzieści minut przed śniadaniem (lub pierwszym posiłkiem dnia).

Naukowcy są przekonani, że Linzess działa na dwa sposoby: „Linzess wiąże się lokalnie z receptorem GC-C w nabłonku jelitowym. Aktywacja GC-C powoduje zwiększenie wydzielania i tranzytu płynów jelitowych oraz zmniejszenie bólu trzewnego, o którym pośrednio zmniejszona aktywność nerwów wyczuwających ból, Nie ustalono klinicznego znaczenia wpływu na włókna bólowe w badaniach nieklinicznych „.

W randomizowanych, kontrolowanych placebo badaniach III fazy z udziałem ponad 2800 dorosłych, wykazano, że Linzess łagodzi bóle brzucha u pacjentów z IBS-C, a także zwiększa częstotliwość ruchów jelit u osób z CIC i IBS-C.

Uśmierzenie bólu brzucha zgłoszono podczas pierwszego tygodnia leczenia i utrzymywało się przez cały 12-tygodniowy okres leczenia. Maksymalny wpływ na zaparcia zaobserwowano w drugim tygodniu, a na bóle brzucha w tygodniach 6 do 9.

Część pacjentów, którzy byli na linii Linzess, została przerzucona na placebo podczas próby. Poinformowali, że ich objawy wróciły do ​​poziomu sprzed leczenia w ciągu siedmiu dni. Niektórzy pacjenci otrzymujący placebo zostali przerzuceni na Linzess i zgłosili poprawę wkrótce po zażyciu leku.

Linzess nie powinien być przyjmowany przez pacjentów w wieku do sześciu lat. Lek należy unikać u pacjentów w wieku od 6 do 17 lat. Badania na zwierzętach wykazały, że klinicznie istotna dawka linaklotydu u dorosłych powodowała zgony u młodych myszy. Nie przeprowadzono badań na dzieciach. Najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym związanym z leczeniem Linzess była biegunka.

Linzess jest promowany przez Ironwood and Forest w USA. Linaklotyd, który został również zatwierdzony w Unii Europejskiej, będzie sprzedawany pod nazwą Constella w ramach umowy licencyjnej między Ironwood i Almirall SA Rozwój i komercjalizacja w Japonii i na innych rynkach azjatyckich nastąpi poprzez umowy między Ironwood i Astellas Pharma Inc. i AstraZeneca.

Zespół jelita drażliwego z zaparciem

Uważa się, że do 13 milionów ludzi cierpi na zespół jelita drażliwego z zaparciami (IBS-C) w USA. Jest to przewlekłe funkcjonalne zaburzenie żołądkowo-jelitowe. Objawy IBS-C mogą być na tyle poważne, że poważnie podważają zdolność pacjenta do prawidłowego wykonywania obowiązków codziennego życia.

Pacjenci zwykle cierpią na nawracające dolegliwości lub bóle brzucha, zaparcia, twarde lub grudkowate stolce w ponad 25% ich wypróżnień i miękkie / wodniste stolce w mniej niż 25%.

Ironwood mówi, że obecnie dostępnych jest niewiele zatwierdzonych terapii dla IBS-C.

Przewlekłe zaparcie idiopatyczne

Uważa się, że CIC (przewlekłe zaparcie idiopatyczne) dotyka obecnie do 35 milionów Amerykanów. Jest to funkcjonalne zaburzenie żołądkowo-jelitowe, w którym chory ma mniej niż trzy wypróżnienia co tydzień przez co najmniej trzy miesiące.

Pacjenci z CIC mogą również odczuwać niepełną ewakuację po przejściu do toalety, a także twarde stolce.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: