Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Udar niedokrwienny: przyczyny, objawy i czynniki ryzyka

Udar mózgu lub „atak mózgu” ma miejsce, gdy odcięty zostaje przepływ krwi do mózgu.

Uderzenia są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, według American Stroke Association. Większość udarów spowodowana jest zakrzepem krwi, nagromadzeniem płytki nazębnej lub kombinacją tych dwóch rzeczy i są one znane jako udar niedokrwienny.

Około 87 procent wszystkich udarów to udary niedokrwienne. Inny rodzaj udaru, znany jako udar krwotoczny, ma miejsce, gdy naczynie krwionośne w mózgu lub wokół niego staje się słabe i pęka.

Co powoduje udar niedokrwienny?

skrzepy krwi powodujące udar

Udar niedokrwienny powstaje w wyniku miażdżycy, która jest stanem, w którym gromadzą się złogi tłuszczowe lub płytka nazębna w naczyniach krwionośnych organizmu.

Kiedy wystarczająca ilość płytki gromadzi się w jednym miejscu, może zapobiec przedostawaniu się krwi do ważnych narządów.

Czasami skrzep krwi może przemieszczać się przez naczynia krwionośne i przyklejać się do nagromadzenia płytki nazębnej, co również powoduje blokadę.

Szyja zawiera tętnice znane jako tętnice szyjne, które dostarczają krew do mózgu. Jeśli jedna z tętnic szyjnych zostanie zablokowana płytką nazębną, może to spowodować udar.

Gdy tętnice szyjne zawierają nagromadzenie płytki nazębnej, jest to znane jako choroba tętnic szyjnych i jest głównym czynnikiem ryzyka udaru.

Miażdżyca może wystąpić w innych tętnicach, takich jak te, które prowadzą do serca. Są one znane jako tętnice wieńcowe. W przypadku wystąpienia blokady w tętnicy wieńcowej może wystąpić zawał serca.

Miażdżyca tętnic nie ma żadnych objawów, więc wiele osób nie wie, że mają ją, dopóki nie doznają zawału lub ataku serca.

Czynniki ryzyka

Główne czynniki ryzyka udaru niedokrwiennego i choroby tętnic szyjnych są takie same. Zawierają:

 • Wysokie ciśnienie krwi: wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną udaru mózgu.
 • Cukrzyca: U osób chorych na cukrzycę cztery razy częściej występuje choroba tętnic szyjnych.
 • Miażdżyca tętnic lub choroba tętnic szyjnych lub historia rodzinna tych schorzeń.
 • Migotanie przedsionków (Afib): 15 procent udarów zatorowych przytrafia się ludziom, którzy mają Afib.
 • Poziom cholesterolu: Może to obejmować wysoki „zły” cholesterol LDL lub niski „dobry” cholesterol HDL.
 • Bezczynność: Brak ćwiczeń fizycznych może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i nadwagi, co powoduje, że osoba ma większą skłonność do gromadzenia się płytki nazębnej w tętnicach.
 • Nadwaga lub otyłość.
 • Niezdrowa dieta: spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów nasyconych lub tłuszczowych, cholesterolu, sodu i cukru może prowadzić do cukrzycy, nagromadzenia płytki nazębnej, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu.
 • Powyżej 55 roku życia: ryzyko udaru wzrasta po 55 roku życia i zwiększa się wraz z kolejną dekadą ycia.

Innym czynnikiem ryzyka jest wcześniejszy przejściowy atak niedokrwienny (TIA). TIA lub „mini-udar” jest tymczasowym zablokowaniem krwi w mózgu.

Objawy TIA są takie same jak udar niedokrwienny, ale zwykle trwają mniej niż 5 minut i nie powodują trwałych uszkodzeń. Około jedna trzecia osób, które mają TIA, będzie miała cięższy udar w ciągu 1 roku.

Palenie może zwiększać gromadzenie się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych, zwiększać skłonność krwi do krzepnięcia, powodować niezdrowy poziom cholesterolu, zmniejszać naczynia krwionośne i uszkadzać wyściółkę naczyń krwionośnych. Wszystkie te czynniki również narażają na większe ryzyko udaru.

Rodzaje udaru niedokrwiennego

Wszystkie udary niedokrwienne są spowodowane przerwaniem dopływu krwi do mózgu. Ale udary niedokrwienne mogą rozpoczynać się w różnych obszarach ciała i mogą być spowodowane różnymi rodzajami blokad:

 • Udar zatorowy występuje wtedy, gdy zator, który jest zakrzepem krwi, kawałkiem płytki nazębnej lub innym przedmiotem, tworzy się gdzie indziej w ciele i przemieszcza się do naczyń krwionośnych mózgu.
 • Udar zakrzepowy pojawia się, gdy skrzeplina lub skrzep tworzy się wewnątrz jednego z naczyń krwionośnych w mózgu.

Objawy

starsza kobieta wyglądająca na zmartwioną

Uderzenia mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem w przypadku pojawienia się znaków ostrzegawczych.

Objawy niedokrwiennego udaru często dotykają tylko jednej strony ciała i szybko się rozwijają.

American Stroke Association zaleca, aby ludzie pamiętali F.A.S.T. To oznacza:

F = Opadanie twarzy, szczególnie po jednej stronie twarzy opadającej lub odrętwiałej. Ludzie mogą to sprawdzić, prosząc osobę, aby się uśmiechnęła lub pokazała język; jeśli ich uśmiech jest nierównomierny lub ich język przechodzi na bok zamiast na środek, może to być znak ostrzegawczy.

A = osłabienie ramienia, niezdolność do uniesienia jednej ręki lub osłabienia lub drętwienia w jednym ramieniu.

S = Problemy z mową, takie jak niezdolność do mówienia lub wyraźne powtórzenie zdania.

T = Czas zadzwonić 9-1-1.

Poza F.A.S.T., udar może również powodować następujące objawy, które pojawiają się bardzo szybko i pojawiają się nagle:

 • będąc niezdolnym do poruszania się po jednej stronie ciała
 • kłopoty z chodzeniem lub zawroty głowy, upadki bez przyczyny
 • zamieszanie, niezdolność rozumienia mowy
 • problemy ze wzrokiem lub kłopoty z widzeniem
 • silny ból głowy bez widocznej przyczyny

Leczenie

Z udarem każda minuta się liczy. Mózg polega na stałym zaopatrzeniu krwi bogatej w tlen, więc blokada trwająca zaledwie kilka minut może zacząć uszkadzać i zabijać komórki mózgowe.

Jeśli dana osoba ma objawy udaru mózgu, należy zadzwonić pod numer 9-1-1. Leczenie udaru niedokrwiennego obejmuje:

 • Leki: Preparat powodujący krzepnięcie krwi zwany tkankowym aktywatorem plazminogenu (tPA) podawany jest przez żyłę na ramieniu. To musi być podane w ciągu 4 godzin od początku objawów udaru mózgu, aby zadziałało. Im szybciej zostanie podane tPA, tym lepszy wynik.
 • Operacja usunięcia skrzepu: Po otrzymaniu tPA pacjent może przejść procedurę zwaną mechaniczną trombektomią, która polega na usunięciu skrzepu za pomocą cewnika.Ta procedura musi być wykonana w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów.

Zapobieganie udarowi niedokrwiennemu

W przypadku udaru zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Nawet ludzie z czynnikami ryzyka lub historią udaru mogą podjąć kroki, aby stać się zdrowsi.

lekarz udzielający pacjentowi porady

Poniższe środki mogą pomóc w zapobieganiu udarowi i poprawić ogólny stan zdrowia:

 • Uzyskanie regularnych badań medycznych: wysokie ciśnienie krwi i cholesterol nie mają widocznych objawów; więc uzyskanie regularnych testów zdrowotnych jest jedynym sposobem na sprawdzenie, czy dana osoba je posiada. Badania krwi i kontrole stanu zdrowia mogą pomóc wykryć te problemy wcześnie, aby można było je leczyć.
 • Regularne ćwiczenia: Aktywność zmniejsza ryzyko cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i innych chorób związanych z udarem niedokrwiennym.
 • Po diecie zdrowej dla serca: dieta powinna zawierać mało „złych” tłuszczów, takich jak nasycone i trans tłuszcze oraz sód. Jedzenie większej ilości owoców, warzyw, pełnych ziaren, zdrowych tłuszczów i chudego białka pomaga utrzymać zdrowe naczynia krwionośne.
 • Utrata wagi w razie potrzeby: Zdrowa waga obniża czynniki ryzyka udaru.
 • Unikanie palenia lub przebywania w pobliżu dymu: Palenie i wdychanie dymu od innych uszkadza naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych związanych z udarem.
 • Świadomość historii rodziny: Zawsze omawiaj historię udaru mózgu lub TIA z lekarzem.
 • Dyskusja na temat codziennej profilaktyki aspiryny: Ludzie powinni pytać swoich lekarzy o przyjmowanie małej dawki aspiryny, aby zapobiec udarowi. To traktowanie nie jest odpowiednie dla wszystkich.
 • Zapewnienie wystarczającej ilości snu i radzenie sobie ze stresem: od 7 do 8 godzin snu i próby obniżenia stresu mogą pomóc w ryzyku udaru mózgu i ogólnym zdrowiu.

Udar może być przerażający i może wystąpić u kogoś, kto wydaje się być w inny sposób zdrowy.

Znajomość znaków ostrzegawczych i uzyskanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach jest najważniejszą czynnością, jeśli podejrzewa się udar.

Ludzie nie powinni prowadzić chorego do szpitala. Zamiast tego powinni wezwać karetkę pogotowia, aby ratownicy mogli zapewnić opiekę medyczną tak szybko, jak to możliwe. Mogą również zabrać tę osobę do szpitala, która może zapewnić najlepszą opiekę udarową, która nie zawsze jest najbliższą placówką.

Like this post? Please share to your friends: