Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne związane z różową solą himalajską

Różowa sól himalajska jest rodzajem soli kamiennej wydobywanej z pakistańskiego regionu Pendżab, u podnóża Himalajów.

Jest regularnie reklamowany jako jedna z najczystszych dostępnych soli i ma wiele zalet zdrowotnych. Ale czy sól ta zasługuje na swoją reputację wśród „zdrowszych” soli?

Czym jest różowa sól himalajska?

Himalajska różowa sól

Różowa sól himalajska jest chemicznie podobna do soli kuchennej. Zawiera do 98 procent chlorku sodu. Pozostała część soli składa się z minerałów śladowych, takich jak potas, magnez i wapń, które nadają soli jej różowy odcień.

Obecność tych minerałów wyjaśnia również, dlaczego sól himalajska ma inny smak niż zwykła sól kuchenna.

Jak to jest używane?

Ten rodzaj soli używany jest w taki sam sposób, jak zwykła sól kuchenna – w gotowaniu, do przyprawiania posiłków i do przechowywania żywności.

Bloki różowej soli są używane jako naczynia do serwowania, powierzchnie do gotowania i deski do krojenia. Jest również stosowany zamiast soli do kąpieli, a dostępne są lampy i świeczniki wykonane z różowej soli.

Dlaczego organizm potrzebuje soli?

Sód jest niezbędnym minerałem śladowym znajdującym się w soli. Ciało potrzebuje soli do różnych funkcji. Pomaga:

  • Umów się i zrelaksuj mięśnie
  • Utrzymuj prawidłową równowagę płynów i zapobiegaj odwodnieniu
  • Wyślij impulsy systemu nerwowego
  • Zapobiegaj obniżeniu ciśnienia krwi

Ostatnie badania sugerują, że spożywanie soli może zmniejszyć ryzyko infekcji i zabić szkodliwe bakterie. Jedno z badań na zwierzętach doprowadziło również naukowców do wnioskowania, że ​​sól może działać jako środek przeciwdepresyjny.

Możliwe korzyści zdrowotne

Zgłoszono szereg zastrzeżeń dotyczących korzyści zdrowotnych związanych ze spożyciem soli różowej. Obejmują one:

Bogata zawartość minerałów

Niektóre źródła podają, że różowa sól himalajska zawiera do 84 różnych minerałów śladowych.

Ponieważ zawiera do 98 procent chlorku sodu, oznacza to, że około 2 procent składa się z różnych minerałów śladowych. Biorąc pod uwagę stosunkowo ograniczone ilości soli i niewielkie ilości tych minerałów w soli, jest mało prawdopodobne, aby zapewniły wymierne korzyści dla zdrowia.

Niższy sód

wstępnie zapakowane przetworzone jedzenie

Wielu ludzi faworyzuje sól himalajską nad solą stołową, ponieważ uważają, że jest ona niższa w sodzie. Jednak obie sole są porównywalne pod względem zawartości chlorku sodu, w przybliżeniu 98 procent.

Ponieważ różowa sól często występuje w większych rozmiarach kryształów niż sól kuchenna, zawiera mniej sodu na łyżeczkę. Ma również bardziej słony smak niż sól kuchenna, co oznacza, że ​​do uzyskania tego samego smaku może być wymagana mniejsza ilość soli.

Jednak sól różowa jest również dostępna w mniejszych granulkach, porównywalnych ze standardową solą stołową, więc należy wziąć to pod uwagę podczas przyprawiania jedzenia i szacowania spożycia sodu.

Ważne jest, aby pamiętać, że American Heart Association twierdzi, że ponad 75 procent spożycia sodu pochodzi z soli już obecnych w przetworzonej i przygotowanej żywności, a nie tego, co dodaje się przy stole.

Bardziej naturalna sól

Inna domniemana korzyść z różowej soli himalajskiej jest taka, że ​​jest bardziej naturalna niż sól kuchenna, twierdzenie, które wydaje się mieć wartość.

Sól kuchenna jest zwykle silnie rafinowana i mieszana ze środkami przeciw zbrylaniu, takimi jak glinokrzemian sodu lub węglan magnezu, aby zapobiec zbrylaniu się. Sól himalajska jest mniej przetworzona i zazwyczaj nie zawiera żadnych dodatków.

Pomoc dla nawodnienia

Uważa się, że dodanie szczypty różowej soli do posiłków lub napojów pomaga ciału osiągnąć optymalną równowagę płynów, zapobiegając w ten sposób odwodnieniu.

Prawdą jest, że sód jest niezbędny do utrzymania właściwej równowagi płynów, chociaż dotyczy to sodu z innych źródeł, a nie tylko z różowej soli himalajskiej.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Podczas używania różowej soli himalajskiej należy pamiętać o następujących kwestiach:

Spożycie jodu

Jod jest minerałem, którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i metabolizmu komórkowego. Występuje w rybach, warzywach morskich, nabiałach i jajach oraz w innych produktach spożywczych.

Sól jodowana jest kolejnym powszechnym źródłem tego minerału śladowego. Około 75 procent gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych używa soli jodowanej, która została po raz pierwszy wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 1924 roku w celu zmniejszenia częstości występowania wole, co jest oznaką niedoboru jodu.

Chociaż różowa sól himalajska może naturalnie zawierać trochę jodu, najprawdopodobniej zawiera mniej jodu niż jodowana. Dlatego osoby z niedoborem jodu lub zagrożone niedoborem mogą potrzebować szukać innych źródeł jodu, jeśli zamiast soli jodowanej użyć soli różowej.

Wsad sodu

Chociaż sód jest niezbędny do życia, zbyt dużo sodu może mieć negatywny wpływ na zdrowie, dlatego ważne jest monitorowanie spożycia każdego rodzaju soli. O ile sód jest niezbędny w małych ilościach, zbyt dużo może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek, serca lub wątroby lub osoby stosujące dietę o ograniczonej zawartości sodu powinny monitorować spożycie sodu i ograniczać stosowanie wszystkich soli, w tym różowej soli himalajskiej.

Nawet ludzie, którzy ogólnie są zdrowi powinni monitorować spożycie sodu. W raporcie z 2016 r. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) stwierdza, że ​​ponad 90 procent dzieci i 89 procent dorosłych spożywa więcej sodu niż jest to zalecane.

Za dużo sodu

Wytyczne żywieniowe dla Amerykanów na lata 2015-2020 zalecają codzienne spożywanie mniej niż 2300 miligramów sodu dziennie. Odpowiada to około 1 łyżeczce zwykłej soli kuchennej.

Zostaje podjęte ciśnienie krwi

Większość ludzi spożywa o wiele więcej.

Kiedy ludzie przyjmują więcej sodu niż potrzebują, ich nerki próbują usunąć nadmiar, wydalając go przez mocz. Jeśli nerki nie są w stanie usunąć wystarczającej ilości sodu, zaczynają gromadzić się w płynie między komórkami, znanym jako płyn śródmiąższowy.

Powoduje to zwiększenie zarówno objętości wody, jak i objętości krwi, co dodatkowo obciąża serce i naczynia krwionośne.

Wiele poważnych problemów zdrowotnych wiąże się z wysokim spożyciem sodu, w tym:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Choroba serca
  • Uderzenie
  • Uszkodzenie wątroby
  • Osteoporoza
  • Choroba nerek

Sól w nadmiarze może nawet przyczyniać się do chorób autoimmunologicznych, ponieważ nadmiernie stymuluje układ odpornościowy. Przykłady chorób autoimmunologicznych obejmują stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i łuszczycę.

Badania opublikowane w 2015 r. Sugerują bezpośredni związek między spożyciem soli a otyłością, ze wzrostem spożycia soli o 1 gram na dzień, związanym z większym niż 25% wzrostem ryzyka otyłości u dorosłych i dzieci.

Ten wzrost ryzyka jest niezależny od ilości spożywanych słodkich napojów lub całkowitego spożycia kalorii.

Dolna linia

Obecnie nie ma naukowych dowodów na to, że różowa sól himalajska zapewnia więcej korzyści zdrowotnych niż zwykła sól kuchenna.

Chociaż różowa sól zawiera kilka minerałów, są one obecne w tak małych ilościach, że prawdopodobnie nie przyniosą godnych uwagi korzyści zdrowotnych. Jest również niższy w jodach niż jodowane sole stołowe, które mogą powodować problemy zdrowotne dla tych, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości jodu z innych źródeł.

Zastąpienie soli stołowej drobnoziarnistej kryształami różowej soli himalajskiej może pomóc w zmniejszeniu spożycia sodu, ale, podobnie jak w przypadku każdej innej soli, powinno być spożywane z umiarem.

Like this post? Please share to your friends: