Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak: 40 procent wszystkich przypadków związanych z otyłością, nadwagą

Nowy raport ostrzega o roli otyłości w chorobie nowotworowej. Według nowych badań aż 40 procent wszystkich nowotworów wiąże się z otyłością, co sugeruje, że nowotworom można zapobiec, jeśli utrzyma się kontrolę wagi.

starszy mężczyzna sprawdzanie obwodu talii

Raport zatytułowany Vital Signs został opracowany przez naukowców z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) we współpracy z naukowcami z National Cancer Institute.

C. Brooke Steele, z CDC Division of Cancer Prevention and Control, jest pierwszym i korespondującym autorem raportu.

Odkrycia są szczególnie ważne, biorąc pod uwagę alarmujące statystyki dotyczące otyłości w Stanach Zjednoczonych. W okresie od 2013 do 2014 r. Nota CDC, aż 2 na 3 osoby dorosłe uznano za osoby z nadwagą lub otyłymi.

Nadwagę definiuje się jako wskaźnik masy ciała (BMI) od 25 do 29,9 kilograma na metr kwadratowy, a otyłość jest definiowana jako mająca BMI 30 kilogramów na metr kwadratowy i więcej.

Badanie diagnozy otyłości i raka

Steele i współpracownicy zbadali współczynniki zachorowalności na raka, korzystając z danych z amerykańskich badań nad rakiem 2014, a także analizując trendy między 2005 a 2014 rokiem.

Dokładniej rzecz biorąc, badacze przyjrzeli się 13 rodzajom raka, które tradycyjnie wiązały się z nadwagą i otyłością. Należą do nich: rak przełyku, gruczolakorak przełyku, postmenopauzalny rak piersi, rak jelita grubego, rak endometrium, rak pęcherzyka żółciowego i rak żołądka.

Ponadto badacze przyjrzeli się rakowi nerek, wątroby i tarczycy, a także rakowi jajnika i trzustki. W raporcie zbadano także oponiak, który jest wolno postępującym typem guza mózgu i szpiczakiem mnogim.

Steele i zespół pogrupowali i przeanalizowali dane według płci, wieku, pochodzenia etnicznego, obszaru geograficznego i miejsca, w którym pojawił się rak.

Naukowcy przeanalizowali trendy zarówno z częstością występowania raka okrężnicy, jak i bez niego. Jak wyjaśniają, wynika to z faktu, że badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy i odbytnicy mogą zmniejszyć częstość występowania, ponieważ procedura często wykrywa polipy jelita grubego, zanim staną się złośliwe.

Około 630 000 nowotworów związanych z otyłością

Ogółem w 2014 r. Około 630 000 osób w USA otrzymało diagnozę jednego z wyżej wymienionych nowotworów, co stanowi oszałamiające 40 procent wszystkich zdiagnozowanych nowotworów.

Częstość występowania była szczególnie wysoka wśród dorosłych w wieku 50 lat i starszych. W rzeczywistości 2 na 3 z tych nowotworów wystąpiło u osób w wieku od 50 do 74 lat.

Pod względem płci więcej nowotworów było związanych z otyłością u kobiet niż u mężczyzn. A dokładniej, 55 procent nowotworów dotykających kobiety i 24 procent osób cierpiących na mężczyzn było związanych z otyłością.

W odniesieniu do nowotworów związanych z otyłością wzrosły one o 7 procent w latach 2005-2014. Dla porównania, częstość występowania nowotworów niezwiązanych z otyłością zmniejszyła się o 13 procent w tym czasie. Rak jelita grubego zmniejszył się również o 23 procent, najprawdopodobniej z powodu badań przesiewowych.

„Obciążenie związane z nadwagą i otyłością jest wysokie w Stanach Zjednoczonych” – mówią autorzy.

Dodają, że „może zostać zmniejszone poprzez wysiłki mające na celu zapobieganie i kontrolę nadwagi i otyłości”, i doszli do wniosku, że „kompleksowe strategie zwalczania raka, w tym stosowanie interwencji opartych na dowodach w celu promowania zdrowej wagi, mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania te nowotwory w Stanach Zjednoczonych. „

Dr Brenda Fitzgerald, która jest dyrektorem CDC, komentuje wyniki.

„Większość dorosłych Amerykanów waży więcej niż zalecane – a nadwaga lub otyłość stawia ludzi na zwiększone ryzyko wielu nowotworów – więc te odkrycia są powodem do zmartwień […] Dostając się i utrzymując zdrową wagę, wszyscy mogą odgrywać rolę w zapobieganiu rakowi. „

Dr. Brenda Fitzgerald

CDC wydało również wideo do publicznej wiadomości, które można obejrzeć poniżej.

Like this post? Please share to your friends: