Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak gry wideo wpływają na mózg

Gry wideo są oczywiście popularną formą rozrywki, a gracze wideo wspólnie spędzają 3 miliardy godzin tygodniowo przed swoimi ekranami. Ze względu na powszechne zastosowanie naukowcy badali, w jaki sposób gry wideo wpływają na mózg i zachowanie. Czy te efekty są pozytywne czy negatywne? Sprawdzamy dowody.

człowiek grający w gry na komputerze

W skrócie, ponad 150 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych regularnie gra w gry wideo lub co najmniej 3 godziny w tygodniu. Przeciętny amerykański gracz to 35-letni dorosły, z 72% graczy w wieku 18 lat lub starszych. W przypadku korzystania z gier wideo przez dzieci większość rodziców – 71 procent – wskazuje, że gry wideo mają pozytywny wpływ na życie ich dzieci.

Sprzedaż gier wideo nadal rośnie z roku na rok. W 2016 roku branża gier wideo sprzedała ponad 24,5 miliarda gier – z 23,2 miliarda w 2015 roku i 21,4 miliarda w 2014 roku.

Trzy najlepsze najlepiej sprzedające się gry wideo w 2016 roku to:,, i. Te gry zaliczają się do gatunku strzelanek z perspektywy pierwszej osoby lub akcji przygodowych – dwóch pierwszych gatunków, stanowiących odpowiednio 27,5% i 22,5% sprzedaży. Strzelanki z pierwszej ręki i gatunki akcji często oskarżane są o mieszanie agresji i wywoływanie przemocy i uzależnień.

Dziesięciolecia badań nad grami wideo i przemocą nie osiągnęły porozumienia wśród naukowców. Naukowcy nie byli w stanie znaleźć związku przyczynowego między graniem w gry wideo a aktami przemocy w prawdziwym świecie.

Gry wideo i zmiany w mózgu

Coraz więcej dowodów pokazuje jednak, że gry wideo mogą wpływać na mózg, a ponadto powodować zmiany w wielu regionach mózgu.

uzależniony od gry leżący na podłodze

Naukowcy zebrali i podsumowali ostatnio wyniki 116 badań naukowych, aby określić, w jaki sposób gry wideo mogą wpływać na nasze mózgi i zachowania. Wyniki ich przeglądu zostały opublikowane w.

„Gry czasami były chwalone lub demonizowane, często bez prawdziwych danych, wspierających te twierdzenia. Co więcej, gry są popularną działalnością, więc każdy wydaje się mieć mocne opinie na ten temat” – mówi Marc Palaus, pierwszy autor recenzji.

Patrząc na wszystkie dotychczasowe badania, Palaus i zespół dążyli do zaobserwowania, czy pojawiły się jakiekolwiek trendy w odniesieniu do wpływu gier wideo na strukturę i aktywność mózgu. Łącznie 22 z badanych badań analizowało zmiany strukturalne w mózgu, a 100 badań analizowało zmiany w funkcjonalności i zachowaniu mózgu.

Wyniki badań wskazują, że granie w gry wideo nie tylko zmienia sposób, w jaki funkcjonują nasze mózgi, ale także ich strukturę.

Na przykład korzystanie z gier wideo wpływa na uwagę. Badania zawarte w przeglądzie pokazują, że gracze w gry wideo wykazują ulepszenia w kilku rodzajach uwagi, w tym ciągłą uwagę i selektywną uwagę. Co więcej, regiony mózgu, które odgrywają istotną rolę, są bardziej skuteczne w grach niż osoby nie będące graczami i wymagają mniej aktywacji, aby skupić się na wymagających zadaniach.

Dowody pokazują również, że granie w gry wideo zwiększa rozmiar i kompetencje części mózgu odpowiedzialnych za umiejętności wzrokowo-przestrzenne – zdolność osoby do identyfikowania wizualnych i przestrzennych relacji między obiektami. W długoterminowych grach i osobach, które zgłosiły się na ochotnika do wypełnienia planu treningu gier wideo, prawy hipokamp został powiększony.

Naukowcy odkryli, że gry wideo mogą uzależniać – zjawisko znane jako „internetowe zaburzenie gry”.

W przypadku osób uzależnionych od gier istnieją zmiany funkcjonalne i strukturalne w systemie nagród nerwowych – grupa struktur związanych z odczuwaniem przyjemności, uczenia się i motywacji. Narażenie uzależnionych od gier na sygnały związane z grami, które wywołują apetyt i monitorowanie reakcji mózgu, uwypukliło te zmiany – zmiany widoczne również w innych uzależniających zaburzeniach.

„Skupiliśmy się na tym, jak mózg reaguje na ekspozycję gier wideo, ale efekty te nie zawsze przekładają się na rzeczywiste zmiany” – zauważa Palaus. Badania nad skutkami gier wideo są wciąż w powijakach, a naukowcy wciąż badają, jakie aspekty gier wpływają na to, w jakich regionach mózgu iw jaki sposób.

„Jest prawdopodobne, że gry wideo mają zarówno pozytywne (na uwadze, wzrokowe i motoryczne), jak i negatywne aspekty (ryzyko uzależnienia), i niezbędne jest, abyśmy przyjęli tę złożoność” – kontynuuje Palaus.

Czy gry treningowe mózgu są korzystne?

Zespół naukowców z Florida State University stwierdził, że ludzie powinni być sceptyczni wobec reklam, które promują wzrost wydajności mózgu wynikający z gier treningowych mózgu. Powiedzieli, że nauka nie popiera tych twierdzeń.

starsze osoby dorosłe grające w gry wideo

„Nasze odkrycia i wcześniejsze badania potwierdzają, że istnieje niewiele dowodów na to, że tego typu gry mogą znacząco poprawić twoje życie” – mówi Wally Boot, profesor psychologii, ekspert od schyłkowego poznania związanego z wiekiem.

Ludzie coraz częściej odnoszą wrażenie, że aplikacje do treningu mózgu chronią ich przed utratą pamięci lub zaburzeniami kognitywnymi.

Naukowcy przetestowali, czy granie w gry treningowe w mózgu poprawiło pamięć roboczą graczy, a tym samym poprawiło inne zdolności poznawcze, w tym rozumowanie, pamięć i szybkość przetwarzania – naukowcy nazywają „daleko transfer”. Tak jednak nie było.

„Można wyszkolić ludzi, aby stali się bardzo dobrzy w zadaniach, które normalnie rozważalibyście podczas ogólnych zadań pamięci operacyjnej: zapamiętywania 70, 80, a nawet 100 cyfr” – wyjaśnia Neil Charness, profesor psychologii i wiodący autorytet w zakresie starzenia się i poznawania.

„Ale te umiejętności są bardzo specyficzne i nie pokazują dużego transferu.Rzeczą, na którą szczególnie powinni się martwić seniorzy, jest to, że jeśli uda mi się bardzo dobrze rozwiązywać krzyżówki, czy to pomoże mi zapamiętać, gdzie są moje klucze? Odpowiedź brzmi: nie „- dodaje.

Charness wskazuje, że jeśli twoim celem jest poprawa funkcji poznawczych, może pomóc ćwiczenie aerobowe. Niektóre badania wykazały, że aktywność aerobowa, a nie aktywność umysłowa, wzmacnia mózg.

Gry wideo zwiększają pamięć

W przeciwieństwie do tego, opublikowane badanie wykazało, że dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanej gry wideo 3D, wydajność poznawcza może zostać poprawiona u starszych osób dorosłych, a niektóre negatywne skutki dla mózgu związane ze starzeniem się, odwrócą.

seniorzy grający w gry wideo

Naukowcy z University of California-San Francisco (UCSF) wyjaśniają, że zapewnia to wsparcie naukowe w dziedzinie fitness mózgu – krytykowane za brak dowodów – że trening mózgu może stymulować znaczące i trwałe zmiany.

Po 12 godzinach treningów w ciągu miesiąca, uczestnicy badania w wieku od 60 do 85 lat poprawili wydajność gry, która przewyższyła liczbę osób w wieku 20 lat grających w tę grę po raz pierwszy. Ponadto poprawiono dwa inne znaczące obszary poznawcze: pamięć operacyjną i ciągłą uwagę. Umiejętności te były utrzymywane 6 miesięcy po ukończeniu szkolenia.

„To odkrycie jest mocnym przykładem tego, jak plastyczny jest starszy mózg” – mówi dr Adam Gazzaley, doktor habilitowany neurologii, fizjologii i psychiatrii oraz dyrektor Centrum Neuroscience Imaging Center. Dr Gazzaley zauważa, że ​​to zachęcające, że nawet niewielki trening mózgu może odwrócić część spadku mózgu, który występuje wraz z wiekiem.

Niedawne badania przeprowadzone przez neurobiologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI) wykazały, że granie w gry 3D może również wzmocnić tworzenie wspomnień. Uczestnicy zostali przydzieleni do grupy, która grała w gry wideo ze środowiskiem 2D lub środowiskiem trójwymiarowym. Po graniu w gry przez 30 minut dziennie przez 2 tygodnie, uczniowie otrzymywali testy pamięci angażujące mózgowy hipokamp.

Uczestnicy grupy 3-D znacząco poprawili wyniki testów pamięci w porównaniu z grupą 2-D. Wydajność pamięci trójwymiarowej grupy wzrosła o 12 procent – tyle samo, co wydajność pamięci zazwyczaj spada w wieku od 45 do 70 lat.

„Po pierwsze, gry 3D mają kilka rzeczy, których nie mają te 2-D” – mówi Craig Stark z Centrum Neurobiologii Uczenia się i Pamięci UCI. „Mają o wiele więcej informacji przestrzennych do odkrycia, po drugie, są znacznie bardziej złożone, z dużo większą ilością informacji do nauczenia. Tak czy inaczej, wiemy, że ten rodzaj nauki i pamięci nie tylko stymuluje, ale wymaga hipokampa. . „

Strategiczne gry wideo okazały się obiecujące w poprawie funkcji mózgu u starszych osób dorosłych i mogą zapewnić ochronę przed demencją i chorobą Alzheimera.

„Jeśli celem jest poprawa poznawczej kontroli, rozumowania i umiejętności kognitywnych wyższego rzędu i odsuwanie od demencji i choroby Alzheimera tak długo, jak to możliwe, to być może strategie są do zrobienia”, informuje Chandramallika Basak, asystentka profesor w Centre for Vital Longevity oraz School of Behavioral and Brain Sciences na University of Texas w Dallas.

Basak, podobnie jak Charness, zgadza się, że trening kognitywny powinien zajmować drugie miejsce w programach aktywności fizycznej, jeśli chodzi o poprawę funkcji poznawczych. Programy sprawności fizycznej powiązano z pozytywnym wpływem na funkcje poznawcze oraz funkcje i strukturę mózgu.

Istnieją dowody sugerujące, że gry wideo mogą być skutecznym sposobem leczenia depresji i poprawiają pamięć i nastrój u osób dorosłych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Wpływ gier wideo na mózg jest nowym obszarem badań, które będą nadal badane. Możemy po prostu skrobać powierzchnię potencjału, który gry wideo mogą przedstawiać w zwiększaniu zdolności poznawczych i zapobieganiu zaburzeniom poznawczym.

Like this post? Please share to your friends: