Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne wynikające z orzechów kola

Nakrętka kola służy do aromatyzowania napojów gazowanych i jako dodatek do zwiększenia energii lub poprawy zdrowia. Ale jakie są korzyści zdrowotne z orzecha kola?

Orzech pochodzi z wiecznie zielonego drzewa kola, które występuje w lasach tropikalnych Afryki. Wewnątrz owoców drzewa w kształcie gwiazdy są białe muszle, które zawierają nasiona lub orzechy kola.

W Nigerii jest to ważny symbol kulturowy dla wielu grup etnicznych. Jest on podawany gościom na weselach, pogrzebach i ceremoniach nazywania i jest stosowany w medycynie. Uroczyste przełamanie orzecha kola jest ważne, aby ludzie czuli się mile widziani w wiosce lub na zgromadzeniu.

Orzech kola ma pewne korzyści dla zdrowia. Tutaj badamy te zalety i inne informacje na temat tego tropikalnego orzecha.

Szybkie fakty na temat orzechów kola:

 • Orzech jest stosunkowo duży, mniej więcej wielkości kasztana.
 • Orzech kola ma gorzki smak, ale staje się słodszy, ponieważ jest żuty.
 • Orzech kola może być korzystny dla pewnych chorób.
 • Niezależnie od tego, czy przyjmowane w formie suplementu, czy przeżuwane, orzechy kola mogą mieć pewne skutki uboczne.

Korzyści zdrowotne

kawa wlewa się do kubka

Korzyści zdrowotne wynikające z orzechów kola są zgodne z zaletami kawy.

Kilka możliwych korzyści orzecha kola i jego produktów to:

 • Zwiększenie metabolizmu: produkty z orzechów Kola zawierają kofeinę, która może zwiększyć metabolizm danej osoby.
 • Pomoc w trawieniu: proszek i ekstrakt z orzechów kola może pomóc w trawieniu. Uważa się, że promują produkcję kwasu żołądkowego, który zwiększa skuteczność enzymów trawiennych w żołądku.
 • Zwiększenie cyrkulacji: Kofeina i teobromina w orzechach kola mogą przyspieszyć tętno, co zwiększa krążenie.
 • Zwiększenie poziomu energii: orzech kola naturalnie stymuluje centralny układ nerwowy, co może zwiększyć czujność i zwiększyć poziom energii.
 • Korzyści antybakteryjne: Jedno z badań wykazało, że stosowanie wyciągu z orzechów kola może powstrzymać rozwój szkodliwych bakterii.

Istnieje kilka warunków zdrowotnych, które można poprawić poprzez spożywanie orzechów kola.

Rak prostaty

Chociaż nie przeprowadzono obszernych badań, wczesne badania wskazują, że pewne związki występujące w orzechach kola mogą zmniejszać ryzyko raka prostaty.

Badania są nadal przedmiotem dyskusji, ale uważa się, że fitoestrogeny w orzechach kola mogą zabijać komórki rakowe i powstrzymywać rozwój nowotworów.

Powolny metabolizm

Osoby z powolnym metabolizmem mogą odnieść korzyści z używania produktów zawierających orzechy kola.

Stany, które mogą wpływać na metabolizm osoby, obejmują niski poziom testosteronu, chorobę Gravesa i zespół Cushinga.

Migreny

Orzech kola może być pomocny dla osób z migrenowymi bólami głowy. Migreny często wpływają na naczynia krwionośne w głowie, a kofeina była stosowana w bólach głowy.

Teobromina i kofeina zawarte w orzechach kola mogą rozszerzać lub rozszerzać naczynia krwionośne w mózgu, co może zmniejszać ból migrenowy.

Astma

Chociaż może nie być zalecany jako leczenie chorób układu oddechowego, orzechy kola mogą być przydatne dla osób z pewnymi problemami z oddychaniem, takich jak astma.

Kofeina w orzechach kola może działać jako lek rozszerzający oskrzela, co oznacza, że ​​otwiera drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie.

Używa

W niektórych krajach afrykańskich orzechy kola są przeżuwane podczas ceremonii i rytuałów. Jest również stosowany do osłodzenia oddechu. Innym zastosowaniem orzecha kola w zachodnim świecie jest jako środek aromatyzujący do napojów gazowanych.

Nakrętka kola jest również stosowana jako dodatek do napojów energetycznych i wzmacniaczy wydajności. W niektórych przypadkach stosuje się go w postaci ekstraktu lub proszku.

Nakrętka gotuje się, aby wyodrębnić kola lub może być zmielony na proszek. W niektórych częściach świata orzech jest używany jako rodzaj medycyny alternatywnej.

Odżywianie

orzechy kola na drewnianą łyżką

Orzech kola zawiera około 2 do 3 procent kofeiny i 1 do 2 procent teobrominy, z których oba działają jako środki pobudzające, gdy są spożywane.

Kofeina jest stymulantem często spotykanym w napojach typu coffee and cola.

Teobromina występuje również w zielonej herbacie i czekoladzie.

Orzech kola zawiera również mikroelementy, w tym potas, magnez i wapń.

Ryzyka

Orzechy kola i produkty zawierające orzechy kola mogą nie pasować do wszystkich.

Każdy, kto ma alergię na orzechy, powinien także unikać orzechów kola. Reakcja alergiczna na orzechy kola może obejmować objawy, takie jak:

 • pokrzywka
 • rozstrój żołądka
 • trudności w oddychaniu

Osoby z określonymi schorzeniami mogą również nie używać produktów zawierających orzechy kola. Na przykład, orzechy kola mogą nie być dobre dla osób z wysokim ciśnieniem krwi lub pewnych chorób serca ze względu na ich działanie pobudzające.

Każdy, kto ma trudności z zasypianiem lub zasypianiem, może również chcieć uniknąć orzecha kola. Wysoki poziom kofeiny znajdujący się w orzechach i suplementach z nią może stymulować centralny układ nerwowy i utrudniać sen, szczególnie dla osób wrażliwych na kofeinę.

Skutki uboczne

pomiar poziomu ciśnienia krwi

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może się różnić i wzrastać, w zależności od tego, ile zjedzonego orzecha. Możliwe działania niepożądane orzechów kola obejmują:

 • Zwiększone ciśnienie krwi: Ponieważ składniki aktywne w orzechu kola są stymulantem dla organizmu, orzech może podnieść ciśnienie krwi. Osoby, które już mają wysokie ciśnienie krwi lub przyjmują leki na ciśnienie krwi, powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek produktu zawierającego orzechy kola.
 • Problemy ze snem: używanie produktów zawierających orzechy kola może prowadzić do bezsenności lub problemów z zasypianiem lub spaniem. Osobom z zaburzeniami snu można zalecić unikanie środków pobudzających zawierających kofeinę, w tym orzechy kola.
 • Shakiness: Ponieważ orzechy kola mogą wpływać na centralny układ nerwowy, mogą prowadzić do drżenia, drżenia i lęku.Ludzie z lękiem mogą być szczególnie podatni na drżenie z orzechów kola.
 • Nudności: Przejadanie się orzechami kola może doprowadzić do rozstroju żołądka. Niektóre osoby mogą również odczuwać bóle żołądka z powodu zwiększonej produkcji kwasów żołądkowych, które mogą powodować orzechy kola.

Na wynos

Orzechy kola mogą być przydatnym naturalnym lekarstwem na niektóre częste schorzenia. Jednakże, ponieważ zawierają substancje działające jako środki pobudzające na organizm, orzechy kola mogą nie być odpowiednie dla wszystkich.

Jeśli produkty zawierające orzechy kola są przeznaczone do leczenia chorób, przed skonsumowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Orzechy kola mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i dlatego mogą nie być zalecane.

Ktoś powinien pamiętać, że zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek suplementów, w tym zawierających orzech kola.

Like this post? Please share to your friends: