Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kofeina może zwiększyć pamięć długotrwałą

Liczne badania sugerują, że kofeina ma wiele korzyści zdrowotnych. Teraz badania sugerują, że dawka kofeiny po sesji uczenia się może pomóc zwiększyć pamięć długoterminową. Jest to zgodne z badaniem opublikowanym w czasopiśmie.

Zespół badawczy, kierowany przez Daniela Borotę z Johns Hopkins University w Baltimore, zauważa, że ​​chociaż poprzednie badania analizują wpływ kofeiny jako kognitywnego wzmacniacza, to czy kofeina może wpływać na pamięć długoterminową, nie zbadano szczegółowo.

Aby się tego dowiedzieć, badacze przeanalizowali 160 uczestników w wieku od 18 do 30 lat.

Pierwszego dnia badania uczestnikom pokazano zdjęcia różnych przedmiotów i poproszono ich o zidentyfikowanie ich jako przedmiotów „wewnętrznych” lub „plenerowych”.

Wkrótce po tym zadaniu zostali losowo przydzieleni do otrzymania 200 mg kofeiny w postaci tabletki lub tabletki placebo.

Następnego dnia pokazano uczestnikom te same zdjęcia, a także kilka nowych. Naukowcy poprosili ich o sprawdzenie, czy zdjęcia były „nowe”, „stare” czy „podobne do oryginalnych zdjęć”.

200 mg „ulepszonej pamięci kofeiny”

Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że osoby, które zażywały kofeinę, były lepsze w rozpoznawaniu podobnych zdjęć w porównaniu z uczestnikami, którzy zażyli placebo.

Jednakże naukowcy zauważają, że obie grupy były w stanie dokładnie odróżnić, czy zdjęcia były stare czy nowe.

Kawa jest wylana na filiżankę, która siedzi na łóżku ziaren kawy

Zespół przeprowadził dalsze eksperymenty, stosując dawki 100 mg i 300 mg kofeiny. Okazało się, że wydajność była lepsza po dawce 200 mg, w porównaniu z dawką 100 mg, ale nie nastąpiła poprawa po 300 mg kofeiny, w porównaniu z 200 mg.

„W związku z tym dochodzimy do wniosku, że potrzebna jest dawka co najmniej 200 mg, aby zaobserwować wzmacniający wpływ kofeiny na utrwalanie pamięci” – napisali autorzy badania.

Zespół odkrył również, że wydajność pamięci nie uległa poprawie, jeśli pacjentom podano kofeinę na 1 godzinę przed przeprowadzeniem testu identyfikacji obrazu.

Badacze twierdzą, że istnieje wiele możliwości, dzięki którym kofeina może poprawić pamięć długotrwałą.

Na przykład, mówią, że może blokować cząsteczkę zwaną adenozyną, co uniemożliwia jej zatrzymanie działania noradrenaliny – hormonu, który, jak wykazano, ma pozytywny wpływ na pamięć.

Zauważają, że należy przeprowadzić dalsze badania w celu lepszego zrozumienia mechanizmów, dzięki którym kofeina wpływa na pamięć długotrwałą.

Dodają:

„Biorąc pod uwagę powszechne stosowanie kofeiny i rosnące zainteresowanie jej efektami zarówno jako wzmacniacza kognitywnego, jak i środka neuroprotekcyjnego, pytania te mają kluczowe znaczenie.”

Potencjalne korzyści i zagrożenia związane ze spożywaniem kofeiny

Według najnowszych danych Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) przeciętny Amerykanin spożywa 300 mg kofeiny dziennie. Głównymi źródłami tego związku są kawa, herbata i napoje bezalkoholowe.

Wiele badań sugeruje, że kofeina oferuje korzyści zdrowotne. W zeszłym roku doniesiono o badaniu sugerującym, że napoje zawierające kofeinę mogą zmniejszać ryzyko chorób wątroby, podczas gdy inne badanie mówi, że picie 2-4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko samobójstwa.

Ale to nie jest dobra wiadomość. Jedno z badań sugeruje, że stymulant jest zdolny do zakłócania snu w kilka godzin po spożyciu, podczas gdy inny proponuje, że kofeina z napojów energetycznych może zmieniać funkcje serca.

Następny artykuł: Kofeina: jak wpływa ona na nasze zdrowie?

Like this post? Please share to your friends: