Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kofeina: jak wpływa ona na nasze zdrowie?

Kiedy budzimy się rano, wielu z nas sięgnęło po kawę, aby rozpocząć dzień. Według Międzynarodowej Organizacji Kawy na całym świecie konsumuje się około 1,6 miliarda filiżanek kawy.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) twierdzi, że przeciętna ilość kofeiny spożywanej w USA wynosi w przybliżeniu 300 mg na osobę na dzień – co odpowiada 2 do 4 filiżankom kawy. Jest to uważane za umiarkowane spożycie kofeiny, które zgodnie z wieloma badaniami może promować szereg korzyści zdrowotnych.

Ale niektóre badania twierdzą inaczej, nawet sugerując, że jedna lub dwie filiżanki kawy dziennie mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Więc w co wierzymy?

Analizujemy potencjalne korzyści zdrowotne, a także negatywne skutki uboczne spożycia kofeiny.

Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym

Głównym składnikiem kawy jest kofeina – związek, który naturalnie pochodzi z ponad 60 różnych źródeł roślin, w tym ziaren kawy, liści herbaty, nasion kakaowca i nasion orzecha coli.

Kofeina działa pobudzająco poprzez aktywację ośrodkowego układu nerwowego. Może zwalczyć zmęczenie i poprawić koncentrację i koncentrację.

Według University of Michigan Health Service stymulujące działanie kofeiny może rozpocząć się już po 15 minutach od spożycia i trwać do 6 godzin.

Oprócz kawy kofeina jest powszechnie spożywana przez herbatę, napoje bezalkoholowe – w szczególności napoje energetyczne – i czekoladę. Występuje również w niektórych lekach na receptę i bez recepty, takich jak leki na przeziębienie, alergie i leki przeciwbólowe.

Potencjalne korzyści zdrowotne kofeiny

Oprócz stymulujących efektów, kofeina została zapowiedziana za zapewnienie szeregu korzyści zdrowotnych.

Filiżanka kawy w otoczeniu ziaren kawy

W zeszłym roku doniesiono o badaniu sugerującym, że spożywanie trzech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko raka wątroby o 50%, podczas gdy inne badanie sugeruje, że picie czterech filiżanek dziennie może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej i gardła.

Zużycie kofeiny wiąże się również z pozytywnym wpływem na mózg.

W ubiegłym roku badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health sugerowało, że picie od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko samobójstwa u dorosłych, podczas gdy najnowsze badania wykazały, że spożywanie 200 mg kofeiny każdego dnia może zwiększyć pamięć długotrwałą .

Inne badania sugerują również, że spożycie kofeiny może chronić przed cukrzycą typu 2, chorobą Parkinsona, chorobami układu krążenia i udarem.

Kofeina: „społecznie akceptowany lek psychoaktywny”

Przy tak wielu badaniach, w których twierdzi się, że spożycie kofeiny może korzystnie wpływać na nasze zdrowie, a biorąc pod uwagę liczbę produktów zawierających stymulant, nie ma się co dziwić, że spożycie kofeiny jest tak rozpowszechnione.

Ale Steven E. Meredith, pracownik naukowy doktora habilitowanego z The Johns Hopkins University School of Medicine, powiedział, że być może z powodu powszechnej konsumpcji wielu z nas zapomina, że ​​kofeina jest substancją psychoaktywną – lekiem, który przekracza barierę krew-mózg, aby stymulować ośrodkowy układ nerwowy.

Powiedział:

„W przeciwieństwie do większości innych substancji psychoaktywnych, stosowanie kofeiny jest społecznie akceptowalne, a lek jest szeroko stosowany, a kofeina jest najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną na świecie.

Co więcej, zdecydowana większość konsumentów kofeiny regularnie używa substancji bez widocznej szkody. Czynniki te prawdopodobnie przyczyniają się do tego, że kofeina jest substancją nieszkodliwą, z której każdy może korzystać bez żadnych negatywnych konsekwencji. „

Negatywne skutki spożycia kofeiny

Ale oczywiście mogą wystąpić negatywne skutki spożycia kofeiny, szczególnie w przypadku przyjmowania dużych dawek.

Klinika Mayo twierdzi, że spożywanie ponad 500-600 mg kofeiny dziennie może powodować bezsenność, nerwowość, niepokój, drażliwość, rozstrój żołądka, szybkie bicie serca, a nawet drżenie mięśni.

Jednak poprzednie badania powiązały nawet umiarkowane ilości kofeiny z negatywnymi skutkami dla zdrowia.

W zeszłym roku odnotowano badanie sugerujące, że spożywanie 300 mg kofeiny dziennie podczas ciąży może zwiększać ryzyko urodzeń niemowląt o niskiej masie urodzeniowej, podczas gdy inne badania sugerują, że picie czterech filiżanek kawy dziennie może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Efekty kofeiny różnią się w zależności od osoby

Ale Meredith powiedziała nam, że wpływ kofeiny może być różny u każdej osoby, co może wyjaśniać, dlaczego istnieją mieszane przesłania dotyczące tego, czy kofeina jest dla nas dobra czy zła.

Na przykład powiedział, że osoby z zaburzeniami lękowymi są bardziej podatne na działanie wywołujące lęki.

Sylwetka osoba dymi papieros i trzyma filiżankę kawy.

„Kofeina może także metabolizować w różnym tempie u różnych osób, z różnych powodów, na przykład palacze papierosów metabolizują kofeinę dwa razy szybciej niż osoby niepalące” – dodał.

„Jednak metabolizm kofeiny jest wolniejszy u niemowląt, kobiet w ciąży i osób z chorobą wątroby, a niektóre leki spowalniają metabolizm kofeiny, co może zwiększać ryzyko zatrucia kofeiną, ale wpływ kofeiny również jest różny, ponieważ wszyscy jesteśmy różni . „

Rob M. Van Dam, adiunkt w Departamencie Żywienia w Harvard School of Public Health, powiedział, że wpływ kofeiny zależy od cech genetycznych każdej osoby i czynników stylu życia.

„Tak więc, niektórzy ludzie mogą mieć trudności z zasypianiem lub doświadczać wstrząsów lub stresu przy stosunkowo niskim spożyciu kofeiny i dobrze jest mieć świadomość tych objawów i zmniejszyć spożycie kofeiny, jeśli takie wystąpią” – dodał.

Uzależnienie i wycofanie kofeiny

Biorąc pod uwagę pozytywne działanie kofeiny jako środka pobudzającego, Meredith powiedziała, że ​​u niektórych osób może to prowadzić do uzależnienia od kofeiny:

„Kofeina aktywuje wiele takich samych mechanizmów behawioralnych i neurofarmakologicznych, które są aktywowane przez inne wzmacniacze, w tym inne leki nadużywania.

I podobnie jak wiele innych wzmacniaczy, kofeina wiąże się z różnymi pozytywnymi efektami subiektywnymi, takimi jak zwiększone samopoczucie, towarzyskość i uczucie energii i czujności. Z tego powodu i innych, niewielki procent populacji rozwija zaburzenia związane z używaniem kofeiny. „

Powiedział, że niektórzy ludzie mogą stać się fizycznie uzależnieni od kofeiny, z brakiem lub zmniejszeniem spożycia kawy u tych osób, powodując wycofanie kofeiny.

Może to powodować objawy, takie jak ból głowy, zmęczenie, senność, depresja, drażliwość, trudności z koncentracją, nudności i wymioty.

„Uzależnienie może stać się tak silne dla niektórych osób, że nie są w stanie zmniejszyć konsumpcji pomimo wiedzy o powtarzających się fizycznych lub psychologicznych problemach związanych z dalszym używaniem” – dodaje Meredith.

Dzieci i młodzież „powinni unikać spożywania kofeiny”

Meredith powiedziała, że ​​w oparciu o negatywne skutki uboczne, jakie może mieć spożycie kofeiny, lekarze powinni omówić stosowanie kofeiny z pacjentami, aby ustalić, czy przyjmują bezpieczne poziomy stymulanta.

Ponadto ostrzegł, że jest to szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży.

Butelki różnych napojów bezalkoholowych.

Większość pediatrów zaleca, aby ta populacja unikała spożycia kofeiny, zwłaszcza, że ​​nie wiadomo, w jaki sposób nadmierne spożycie kofeiny wpływa na rozwijający się mózg.

„Kofeina w szczególności przeszkadza w śnie, a sen odgrywa kluczową rolę w uczeniu się.W niektórych badaniach laboratoryjnych sugeruje się, że kofeina zakłóca sen i uczenie się u młodych gryzoni, co z kolei utrudnia normalny rozwój neurologiczny, który jest zauważalny w wieku dorosłym”, powiedział Meredith .

„Niektórzy psychologowie obawiają się również, że stosowanie kofeiny przez młodych ludzi może prowadzić do późniejszego problematycznego używania narkotyków i alkoholu”.

FDA ma wyraźnie podobny pogląd do pediatrów. W maju ubiegłego roku organizacja ogłosiła, że ​​zbada bezpieczeństwo kofeiny w produktach spożywczych, w szczególności produktów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

FDA obawia się, że wiele produktów spożywczych i napojów, takich jak żelki, gofry, syropy i guma do żucia, ma teraz dodaną kofeinę, aby wzmocnić ich działanie stymulujące.

Michael R. Taylor, zastępca komisarza ds. Żywności i weterynarii w FDA, powiedział:

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni dziećmi i nastolatkami, a odpowiedzialność FDA i przemysłu spożywczego musi chronić zdrowie publiczne i przestrzegać norm społecznych, które sugerują, że nie powinniśmy wprowadzać do naszych dzieci środków stymulujących, takich jak kofeina”.

Meredith powiedziała nam, że badania wykazały, że wysokie spożycie kofeiny może również wywoływać negatywne skutki uboczne u kobiet w ciąży i osób z chorobami serca lub zaburzeniami lękowymi.

Dodał jednak, że większość z nas spożywa kofeinę w umiarkowanych ilościach bez żadnych szkodliwych skutków ubocznych, więc zdrowi dorośli nie powinni się nadmiernie martwić.

„Ale powinniśmy pamiętać, że kiedy spożywamy kofeinę, konsumujemy substancję psychoaktywną, która może powodować lub nasilać niektóre problemy zdrowotne” – ostrzegł.

Like this post? Please share to your friends: