Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kieliszek wina dziennie może utrzymywać depresję z dala

Wszyscy słyszeliśmy, że picie czerwonego wina z umiarem może być korzystne dla naszego zdrowia. Ale teraz naukowcy odkryli, że picie wina może również zmniejszyć ryzyko depresji, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie.

Badacze z Hiszpanii przeanalizowali 2,683 mężczyzn i 2 822 kobiety w ciągu 7 lat od PREDIMED Trial – badania, które prowadzi badania dotyczące odżywiania i ryzyka sercowo-naczyniowego.

Wszyscy uczestnicy byli między 55 a 80 rokiem życia, bez problemów z depresją i problemami związanymi z alkoholem, kiedy rozpoczęto badanie.

Od nich wymagano corocznego wypełniania zatwierdzonego kwestionariusza zawierającego 137 pozycji w celu oceny spożycia alkoholu, a jego zdrowie psychiczne i styl życia analizowano przez cały okres badania.

Dwie do siedmiu kieliszków wina tygodniowo „może zmniejszyć depresję”

Wyniki badania ujawniły, że osoby, które pili umiarkowane ilości alkoholu (od 5 do 15 g dziennie), rzadziej cierpią na depresję.

Pani pijąca wino
Naukowcy twierdzą, że picie od 2 do 7 kieliszków wina tygodniowo może zmniejszyć ryzyko depresji.

Dodatkowo, ci, którzy pili umiarkowaną ilość wina tygodniowo (od dwóch do siedmiu małych szklanek na tydzień), okazali się mieć jeszcze mniejsze ryzyko depresji.

Naukowcy twierdzą, że wyniki te pozostają takie same, nawet przy uwzględnieniu stylu życia i czynników społecznych, takich jak stan cywilny, palenie tytoniu i dieta.

Jednak dalsze odkrycia sugerują, że konsumpcja wina przekraczająca siedem szklanek tygodniowo może zwiększać ryzyko depresji. Autorzy badania dodają, że większe spożycie alkoholu było częściej przypisywane mężczyznom, a 88% pije więcej niż 15 g alkoholu dziennie.

Wcześniejsze badania z badania PREDIMED sugerowały, że niskokaloryczne ilości alkoholu mogą chronić przed chorobami serca, a autorzy badania twierdzą, że proces ten może być powiązany:

„Depresja jednobiegunowa i choroby sercowo-naczyniowe mogą mieć pewne wspólne mechanizmy patofizjologiczne.

Umiarkowane spożycie alkoholu, zwłaszcza alkoholu z wina, było wielokrotnie zgłaszane jako odwrotnie powiązane z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych. Niektóre z odpowiedzialnych mechanizmów tego odwrotnego powiązania prawdopodobnie będą również wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem depresji. „

Częstość występowania depresji może być „zaniżona” u osób pijących intensywnie

Chociaż autorzy badania twierdzą, że istnieje wiele mocnych stron tego badania, w tym duża wielkość próby, ostrzegają o pewnych ograniczeniach.

„Nie stosujemy wyłącznie klinicznej diagnozy depresji, prawdopodobnie osiągamy wysoką swoistość kosztem utraty wrażliwości” – mówią naukowcy.

„Co więcej, istnieje możliwość, że wzorce spożywania alkoholu mogą wiązać się z decyzjami o potrzebie opieki, a jeśli osoby pijące zbyt często nie będą miały dostępu do opieki medycznej, może to spowodować zaniżenie wskaźników depresji wśród osób pijących intensywnie”.

Poprzednie badania sugerowały, że spożycie wina może promować wiele innych korzyści zdrowotnych. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Leicester w ubiegłym roku wykazały, że substancja chemiczna w czerwonym winie, zwana resweratolem, może pomóc w zapobieganiu nowotworom.

Inne badania z Uniwersytetu w Barcelonie sugerują, że związki występujące w winie mogą nawet chronić przed silnym oparzeniem słonecznym.

Like this post? Please share to your friends: