Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o wbijaniu gwoździ

Wżery gwinciarskie występują wtedy, gdy na powierzchni paznokci pojawiają się małe zagłębienia. Wżery mogą być płytkie lub głębokie, w zależności od indywidualnego przypadku.

Depresje paznokci są często spotykane u osób z łuszczycą, ale mogą być oznaką kilku innych chorób. Osoby z zagłębieniem w jamie ustnej mogą chcieć zobaczyć się z lekarzem, aby odkryć przyczynę leżącą u podłoża tego problemu.

W tym artykule przyglądamy się oznakom wżerania gwoździ, potencjalnym przyczynom i rodzajom leczenia.

Symptomy i objawy

Pielęgniarka kontroli ręki pacjenta.

Osoby z zadem w jamie ustnej zauważą małe zagłębienia rozwijające się na powierzchni paznokcia na palcach lub palcach. Paznokcie są częściej dotknięte niż paznokcie, choć nie jest jasne, dlaczego.

Może być jeden pit lub wiele dołów. Paznokieć z wieloma wgłębieniami może wyglądać jak powierzchnia naparstka.

Paznokieć jest częścią skóry i wyrasta z korzenia paznokcia, który znajduje się tuż pod skórką. Przyczyną tego jest to, dlaczego wżeranie się gwoździ jest często związane ze stanem skóry.

Przyczyny i związane z nimi warunki

Wżeranie się gwoździ jest często oznaką innego stanu, który może obejmować:

 • łuszczyca, która powoduje stan zapalny skóry
 • wyprysk, długotrwały stan skóry, który powoduje, że skóra zaczerwieniona, swędząca i popękana
 • reaktywne zapalenie stawów lub zapalenie wywołane infekcją w innym miejscu
 • łysienie plackowate, które powoduje tymczasowe łysiny na skórze głowy

Łuszczyca

Łuszczyca jest powszechną chorobą skóry, która powoduje stany zapalne skóry i często prowadzi do plam na czerwonej, łuszczącej się skórze.

Ludzie, u których rozwinęła się łuszczyca, mają tendencję do występowania zaostrzeń przez całe życie. Częstotliwość tych zaostrzeń różni się w zależności od osoby.

Nasilenie łuszczycy może się również znacznie różnić, od małych łatek, które są ledwo zauważalne, do większych plastrów w całym ciele.

Łuszczyca nie jest spowodowana infekcją, nie może być przenoszona na inne osoby i nie rozwija się w raka.

National Psoriasis Foundation twierdzi, że choć może rozwinąć się w dowolnym momencie, łuszczyca najczęściej pojawia się u osób w wieku od 15 do 35 lat. Około 1,5 procent Afroamerykanów ma łuszczycę, w porównaniu z 3,6 procent kaukaskich Amerykanów.

Około połowa osób z łuszczycą zauważy również zmiany w paznokciach.

Łuszczycowa choroba paznokci

Istnieje kilka zmian paznokci, które mogą wystąpić w przypadku łuszczycy, w tym:

 • Pitting, gdy na powierzchni gwoździa pojawia się jedna pestka lub wiele pestek.
 • Onycholysis, gdy paznokieć oddziela się od skóry. Zaczyna się od białej lub żółtej łatki na górze gwoździa, która przesuwa się w dół do podstawy. W rezultacie skóra pod nią może zostać zainfekowana.
 • Subungual hyperkeratosis, gdy pod paznokciem gromadzi się kredowy materiał, który często podnosi i podnosi paznokieć.
 • Zmiany koloru, gdy paznokcie stają się żółte lub brązowe.
 • Infekcja paznokciami grzybiczymi, które mogą sprawić, że paznokieć będzie grubszy.

Około 4 na 5 osób z łuszczycowym zapaleniem stawów zauważy również zmiany w paznokciach.

Diagnoza i termin wizyty u lekarza

Mikroskop ze szkiełkiem.

Każdy, kto zajmuje się jamkami na paznokciach, powinien zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaką zrobi lekarz, jest badanie fizykalne.

Pomocne może być również spojrzenie na historię choroby u pacjenta, szczególnie jeśli pacjent ma łuszczycę lub inne schorzenia związane z wwierceniem paznokci.

Samo pojawienie się czyichś paznokci często wystarczy, aby lekarz zdiagnozował problem, szczególnie jeśli chodzi o łuszczycowe zapalenie paznokci.

Czasami lekarz wysyła próbkę gwoździa w celu wykonania biopsji, aby potwierdzić diagnozę. Biopsja jest procedurą medyczną, która bada tkankę pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości w komórce.

Przypadki łuszczycy paznokci mogą być trudne do zdiagnozowania, chyba że osoba prezentuje również łuszczycowe zmiany skórne. Tylko około 5 do 10 procent osób z łuszczycą paznokci nie będzie miało również łuszczycy ani łuszczycowego zapalenia stawów.

Możliwości leczenia

Wżeranie gwoździ może być łagodne. Jeśli wżery nie powodują żadnego dyskomfortu, nie będzie wymagać żadnego leczenia. Cięższe przypadki mogą jednak powodować dyskomfort i stres.

Wżeranie gwoździ jest dość trudne do leczenia, chociaż niektóre nowoczesne metody okazały się skuteczne.

Leczenie, które można zastosować do paznokci, obejmuje sterydy, kwas salicylowy, kalcypotriol i tazaroten, chociaż często nie są one bardzo skuteczne. Ważne jest, aby pamiętać, że paznokcie rosną powoli, a tego typu lekarstwo leczy jedynie nowy paznokieć, a nie istniejący.

Specjalista od skóry może również zaproponować jedną z następujących czynności:

 • Leczenie przeciwgrzybicze: Może to być konieczne, jeśli występuje również zakażenie grzybicze.
 • Steroid wstrzyknięty do paznokci: To leczenie może być bolesne.
 • Usunięcie paznokcia: Gwoździe można usunąć za pomocą maści, która zajmuje 7 dni do pracy lub chirurgicznie z miejscowym znieczuleniem.

W ciężkich przypadkach, na przykład gdy dana osoba nie jest w stanie używać rąk lub chodzić w prawidłowy sposób, jeśli wbicie jest na palcach, silniejsze leki mogą być stosowane w celu powstrzymania zapalenia. Te mogą być przepisywane tylko przez lekarza.

Wskazówki dotyczące zarządzania

Noszenie rękawic podczas wykonywania pracy fizycznej chroni dłonie i paznokcie.

Przed poddaniem się zabiegowi osoby z jamą goleniową powinny najpierw rozważyć kroki samodzielnego zarządzania, które mogą podjąć, aby zadbać o swoje paznokcie, takie jak:

 • utrzymywanie krótkich paznokci u rąk i nóg
 • utrzymywanie paznokci w suchości
 • ochrona paznokci przed zniszczeniem przez noszenie rękawic podczas pracy ręcznej, na przykład
 • unikanie manikiur u podstawy paznokcia, ponieważ mogą powodować infekcję
 • unikanie noszenia fałszywych paznokci
 • unikanie stosowania lakieru do paznokci zawierającego aceton, ponieważ może to uszkodzić paznokieć
 • noszenie wygodnych butów, które zapewniają miejsce na palce

Ludzie powinni również unikać czyszczenia paznokci ostrym przedmiotem lub szczotką. Lepiej zanurzyć paznokcie w ciepłej wodzie, aby usunąć zanieczyszczenia.

Perspektywy

Wżeranie gwoździ może być trudne w leczeniu. Jeśli jednak stan jest łagodny i nie powoduje dyskomfortu, ludzie mogą prowadzić normalne życie.

Jeśli ktoś martwi się o wygląd pestek na ich paznokciach, może być w stanie pokryć je lakierem do paznokci, który nie zawiera acetonu.

W cięższych przypadkach wżery mogą nadal powodować dyskomfort, a pojawienie się paznokci może powodować stres. Może również wpływać na funkcjonalność rąk i stóp.

W przypadku łuszczycy paznokci, wżery są oznaką poważniejszych objawów skórnych i zajęcia stawów. Jeśli się to rozwinie, należy poszukiwać diagnozy i leczenia.

Gdy zmiany skórne nie występują, łuszczyca paznokci może również pomóc w rozpoznaniu łuszczycowego zapalenia stawów.

Chociaż leczenie łuszczycy paznokci jest długotrwałe i często nieskuteczne, z czasem znacznie się poprawia. Podążając za prostymi wskazówkami dotyczącymi zarządzania, możesz również pomóc w zagłębieniu się w gwoździe i poprawić jakość życia danej osoby.

PLMedBook