Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wskazówki dotyczące pielęgnacji tatuażu

Tatuaż jest osobistym i stałym dziełem sztuki. Jest to również rodzaj rany, ponieważ pistolet do tatuażu używa szybko poruszającej się igły, aby wstrzyknąć tusz głęboko w skórę. Tak jak odpowiednia pielęgnacja zapewnia, że ​​obraz może wisieć w galerii nieuszkodzony od lat, opieka nad tatuażami jest ważną częścią zachowania tatuażu.

Opieka tatuaż może być myląca, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy tatuaż osoby. Ten przewodnik zawiera szczegółowe instrukcje, jak dbać o nowy tatuaż i wskazówki dotyczące utrzymywania wytatuowanej skóry, wyglądającej młodziej i zdrowo.

Instrukcje krok po kroku

Właściwa opieka w ciągu pierwszych kilku tygodni po otrzymaniu tatuażu może pomóc w zapobieganiu infekcji i utrzymaniu dobrego wyglądu tatuażu.

Początkowy bandaż

Artysta tatuażu owija ramię klienta plastikową folią, aby zachęcić do gojenia się tatuażu.

Opieka tatuaż zaczyna się w sklepie tatuażu. Po zakończeniu tatuażu artysta nakłada cienką warstwę galaretki tatuażowej lub balsamu na cały wytatuowany obszar. Następnie pokryją obszar całkowicie folią lub bandażem.

Jakkolwiek kuszące jest zdjąć osłonę, aby spojrzeć na tatuaż, bandaż lub plastikowa folia powinna pozostać włączona przez co najmniej kilka godzin po procesie. Czas trwania zależy od wielkości i lokalizacji tatuażu.

To pokrycie chroni otwartą skórę przed bakteriami, światłem słonecznym i przed otarciami o ubranie.

Pierwsze pranie

Zwykle po nie mniej niż 5 godzinach można bezpiecznie usunąć bandaż i umyć tatuaż.

Po dokładnym umyciu rąk można delikatnie umyć tatuaż hipoalergicznym mydłem i ciepłą wodą za pomocą palców.

Balsam na skórze zejdzie, a tatuaż może wyglądać tak, jakby był atramentem lub grubą, lepką substancją. Ta reakcja nie jest zwykle powodem do niepokoju, ponieważ jest to po prostu nadmiar płynu i tuszu z procesu tatuowania.

Po umyciu osoba powinna gładzić skórę czystym papierowym ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu do godziny. Gdy obszar jest całkowicie suchy, mogą nałożyć na tatuaż cienką warstwę balsamu, ale pozostawić go bez osłony, aby skóra mogła oddychać.

Pierwszy tydzień

Przez pierwsze kilka dni wytatuowana skóra może być ciepła w dotyku i mieć czerwonawy wygląd. Kolory mogą również wydawać się bardzo jasne w stosunku do reszty skóry. Tatuaż stanie się mniej żywy, gdy proces leczenia będzie kontynuowany.

Osoba powinna unikać zanurzania tatuażu w wodzie lub tatuowania mokrego w ciągu pierwszych 3-6 tygodni, z wyjątkiem sytuacji, gdy myjemy go.

Osoba może kontynuować stosowanie powyższej techniki mycia przez cały pierwszy tydzień w razie potrzeby. Częstotliwość mycia zależy od poziomu aktywności danej osoby i środowiska.

Ktoś, kto cały dzień siedzi w klimatyzowanym biurze, może tylko myć tatuaż raz dziennie. Ale ktoś, kto pracuje w gorącym lub brudnym otoczeniu i pocenie się, może potrzebować zmyć tatuaż co kilka godzin.

Najlepiej myć tatuaż tylko czystymi palcami, a nie szmatką lub ręcznikiem, które mogą podrażnić skórę i przedwcześnie usunąć wszelkie strupy, które mogły powstać.

Strupy często tworzą się w ciągu pierwszych kilku dni, a tusz może jeszcze przedostać się przez skórę i trzeba go zmyć. Ważne jest, aby nie wybierać strupów ani nie drapać skóry.

Wszelkie zaczerwienienie lub łagodny obrzęk zwykle ustępują pod koniec pierwszego tygodnia.

Tydzień drugi

Około początku drugiego tygodnia strupy zaczną odpryskiwać. Ważne jest, aby być szczególnie delikatnym podczas mycia i nawilżania w tym tygodniu, ponieważ łatwo jest oderwać strupy i uszkodzić tatuaż.

W tym tygodniu skóra będzie bardzo czuła swędzenie, ale nie wolno jej zadrapać. Dodatkowy środek nawilżający może pomóc złagodzić świąd. Używanie balsamu, który jest przechowywany w lodówce, może również uśmierzać swędzenie lub podrażnienie skóry.

Jeśli to konieczne, produkt bez recepty, taki jak Benadryl, może być przyjmowany doustnie w celu złagodzenia swędzenia.

Tydzień trzeci i później

Ostatni etap leczenia może być powolny, ale wymaga cierpliwości. Większość większych strupków już się skruszy i odpadnie. Mogą pojawić się małe strupy i kawałki martwej skóry, ale one również zostaną usunięte, gdy proces leczenia będzie kontynuowany.

Strupy i łuszcząca się skóra mogą sprawić, że powierzchnia będzie sucha i matowa. Stosowanie kremu nawilżającego i ochrona tatuażu przed słońcem pomoże w rozwiązaniu tych problemów.

Zewnętrzne warstwy skóry powinny całkowicie się zagoić przed końcem trzeciego tygodnia. Wewnętrzne warstwy skóry mogą trwać dłużej, lecz wymagają znacznie mniejszej dbałości.

Szansa na infekcję zmniejsza się, gdy zewnętrzne warstwy skóry się zagoją, ponieważ nie ma otwartej rany dla zainfekowanych bakterii.

Regularne nawilżanie w miesiącach następujących po tatuażu pomoże zachować jasność i jasność. Ochrona tatuażu przed słońcem za pomocą odzieży podczas gojenia i stosowanie kremu po jego wygojeniu jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach.

Odrzucanie tuszu lub alergia

Na każdym etapie procesu gojenia ciało może odrzucić kolor atramentu. Jeśli ciało jest uczulone na tusz, na skórze może pojawić się wysunięta i bolesna wysypka.

Aby uniknąć odrzucania tuszu, niektórzy artyści wykonają test alergii na dany kolor, nakładając niewielką ilość na skórę. Jeśli powoduje reakcję, nie jest bezpieczny w użyciu.

Może wystąpić alergia na tusz, ponieważ kolory tuszu do tatuażu zawierają wiele różnych substancji. Na przykład czarny atrament zawiera węgiel, a czerwony atrament zawiera siarczek rtęci.

Każdy, kto doświadcza wysypki na tatuażu lub w jego pobliżu, powinien udać się do lekarza, który może zidentyfikować i leczyć wysypkę. Osoba ta może również chcieć skontaktować się ze swoim tatuatorem.

Balsamy do pielęgnacji tatuażu

Masło Shea w misce obok orzechów shea.

Każdy tatuażysta może mieć inne zalecenia dotyczące tego, jaki krem ​​nawilżający powinien użyć. Typowe zalecenia to:

 • bezalkoholowe maści lecznicze, takie jak Eucerin lub Curel
 • olej kokosowy
 • krem do tatuażu, na przykład Tattoo Goo
 • czyste masło kakaowe lub masło shea

Ważne jest, aby nie używać żadnych pachnących kremów lub balsamów. Silne chemikalia mogą podrażnić ranę i uszkodzić wytatuowaną skórę.

Osoba powinna również unikać używania kremu przeciwsłonecznego na tatuażu, dopóki nie zostanie całkowicie wyleczona, ponieważ może to zatkać pory i złapać bakterie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji tatuażu

Tatuaże są zobowiązaniem na całe życie i wymagają szczególnej troski, aby wyglądały dobrze przez wiele lat.

Co robić

Osoba może zadbać o swój tatuaż przez:

 • Zawsze używaj bezzapachowego, hipoalergicznego mydła i balsamu podczas pielęgnacji tatuażu, ponieważ ostre chemikalia i substancje zapachowe mogą podrażnić, a nawet uszkodzić świeżo wytatuowaną skórę.
 • Używanie balsamu, który pozwala skórze oddychać, ponieważ zatkane pory mogą powodować infekcję.
 • Upewniając się, że obszar jest całkowicie suchy przed nałożeniem kremu nawilżającego, ponieważ zatrzymywanie nadmiaru wilgoci pod skórą może prowadzić do podrażnienia i wysypki cieplnej.
 • Mycie tatuażu regularnie, ale delikatnie, zwłaszcza po brudnych lub spoconych czynnościach.
 • Picie dużej ilości wody, aby skóra była wilgotna i elastyczna.
 • Podczas gojenia należy zakryć tatuaż ubraniem lub bandażem, gdy może być wystawiony na działanie słońca.

Czego nie robić

Osoba może również pomóc w procesie leczenia poprzez:

 • Unikanie mydeł i środków nawilżających przy użyciu jakichkolwiek substancji zapachowych lub ostrych chemikaliów. Nawet jeśli produkt zwykle nie podrażnia skóry, może podrażnić wytatuowany obszar.
 • Nie zbieranie w strupy, ponieważ może to spowodować powstanie blizny.
 • Nie drapie tatuażu, nawet jeśli staje się on swędzący.
 • Unikanie nieoczyszczających nawilżaczy z ropy naftowej, które zatykają pory.
 • Nie używaj kremu przeciwsłonecznego na tatuażu, dopóki nie zostanie całkowicie wyleczony.
 • Nie pływać i nie kąpać się, dopóki tatuaż nie zagoi się.

Kiedy iść do lekarza

Samiec doktorski mówienie młody żeński pacjent podczas gdy używać pastylkę.

Tatuowanie jest proste, gdy proces zostanie zrozumiany, ale są jeszcze chwile, kiedy lekarz może być potrzebny.

Infekcja jest najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza po tatuażu. Jeśli dana osoba nie dba o to właściwie, tatuaż może zostać zainfekowany bakteriami.

Zarażony tatuaż będzie ciepły, zaogniony i bolesny w dotyku. Skóra może również wydzielać ropę lub mieć wysypkę.

Infekcje przenoszone przez krew mogą wystąpić, jeśli tatuator używał brudnych igieł lub tuszu. Te infekcje mogą obejmować:

 • tężec
 • zapalenie wątroby typu B
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C
 • HIV
 • mykobakteryjne infekcje skóry

Osoba powinna skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki infekcji.

Na wynos

Najważniejszym czynnikiem w pielęgnacji tatuażu jest praca z profesjonalnym, bardzo rekomendowanym artystą tatuażu. Pomaga to uniknąć komplikacji i znacznie ułatwia proces gojenia.

Podążanie za instrukcjami tatuażu na temat samoopieki jest często najlepszą linią obrony przed infekcją i słabym zdrowiem. Regularna opieka nad tatuażem może pomóc w zapobieganiu infekcji i utrzymaniu zarówno skóry, jak i tatuażu przez wiele lat.

Like this post? Please share to your friends: