Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest Singulair i do czego służy?

Singulair, znany również jako montelukast, jest powszechnie stosowanym lekiem na receptę, który pomaga zapobiegać atakom astmy u pacjentów w wieku 12 miesięcy i starszych.

Może także łagodzić objawy sezonowych alergii oraz alergii wewnętrznych i zewnętrznych, a także może zapobiegać skurczowi oskrzeli wywołanemu wysiłkiem u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat lub więcej.

Jest przepisywany długoterminowo w leczeniu astmy i może pomóc złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa, takie jak kichanie, zatkany nos, katar i swędzenie nosa.

Lek jest dostępny w granulkach dla niemowląt w wieku od 12 do 23 miesięcy, tabletki do żucia o smaku wiśniowym dla dzieci w wieku od 24 miesięcy do 14 lat i tabletki, które można połykać w całości. Dawka rozpoczyna się od 4 miligramów dla niemowląt, wzrastając do 10 miligramów dla osób w wieku 15 lat i starszych.

Jak to działa?

[alergia na pyłki]

Singulair blokuje działanie leukotrienów.

Leukotrieny to cząsteczki sygnałowe tłuszczu, które organizm wytwarza w stanie zapalnym.

Uważa się, że odgrywają kluczową rolę w wywoływaniu objawów astmy i kataru siennego. Przyczyniają się do patofizjologii astmy, powodując zapalenie i obrzęk dróg oddechowych, niedrożność dróg oddechowych, zwiększone wydzielanie śluzu, gromadzenie śluzówki i zwężenie oskrzeli.

Kiedy wywołuje się astmę, np. Pyłek, organizm reaguje uwalniając leukotrieny.

Leukotrieny powodują, że płuca i drogi oddechowe stają się czerwone i opuchnięte. Mięśnie dróg oddechowych zaciskają się, powodując objawy astmy, w tym duszność, świszczący oddech i kaszel.

Singulair blokuje działanie leukotrienów. Zapobiega to lub zmniejsza:

 • Skurcze mięśni w drogach oddechowych
 • Zapalenie i zaczerwienienie dróg oddechowych
 • Objawy astmy.

Leukotrieny powodują również objawy alergii, takie jak katar sienny, więc Singulair jest również skuteczny w łagodzeniu objawów gorączki siennej.

Używa

Producenci Singulair twierdzą, że powinno się go przyjmować raz dziennie, wieczorem.

Osoby, które używają tego leku w celu zapobiegania astmie wywołanej wysiłkiem fizycznym, powinny być zajęte na 2 godziny przed ćwiczeniem i powinny zachować przy sobie ratunkowy inhalator na wypadek, gdyby był potrzebny. Nie powinni przyjmować dodatkowej dawki, jeśli już przyjmują dzienną dawkę.

Pacjenci powinni porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem Singulair, aby zapobiec astmie podczas aktywności.

Singulair nie działa wystarczająco szybko, aby poradzić sobie z atakiem astmy od razu, więc nie powinien być używany do nagłego ataku astmy. W takim przypadku należy zastosować inhalator ratunkowy.

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

 • Kaszel
 • Biegunka
 • Infekcja ucha
 • Ból ucha
 • Infekcja zatok
 • Ból gardła
 • Ból brzucha
 • Zakażenie górnych dróg oddechowych.

Inne objawy, które powinny być zgłaszane lekarzowi to wysypka lub pokrzywka, siniaki, ból lub osłabienie mięśni, krwawienie i czerwone lub wskazujące miejsca pod skórą.

Singulair wiąże się ze zmianami zachowania i nastroju, wrogością, agresją, pobudzeniem, żywymi i nieprzyjemnymi snami, zamieszaniem, lękiem, halucynacjami, lunatyzmem, myślami i działaniami samobójczymi, bezsennością, drżeniem i depresją. Przykłady tego zostały podkreślone w mediach.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zwróciła uwagę w 2015 r., Że producenci narkotyków wydali ostrzeżenie w 2008 r. I że dochodzenia były już w toku.

FDA ostrzega ludzi, aby nie przestawali przyjmować Singulair bez uprzedniego omówienia tego z lekarzem.

Urząd ds. Produktów Leczniczych w Australii zgłosił 58 przypadków działań niepożądanych neuropsychiatrycznych w latach 2000-2013.

FDA wciąż zbiera informacje o tych skutkach, ale liczba możliwych reakcji jest bardzo mała w porównaniu z liczbą dawek przyjmowanych każdego dnia na całym świecie, więc nie jest jeszcze możliwe ustalenie określonej przyczyny i skutku.

Rodzice są ostrzegani, aby obserwować zmiany w zachowaniu.

Dodatkowe działania niepożądane obejmują, rzadko, możliwe zwiększenie liczby białych krwinek i ryzyko zapalenia się naczyń krwionośnych w całym ciele. Może to prowadzić do drętwienia i mrowienia, objawów grypopodobnych, wysypki i zapalenia zatok.

Jeśli objawy astmy nasilą się, jeśli ataki nasilą się lub wystąpią działania niepożądane, należy je zgłosić do lekarza.

Jeśli Singulair wywoła reakcję alergiczną, ważne jest, aby natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Wiśniowe tabletki do żucia zawierają składnik aspartamu znany jako fenyloalanina. Jeśli dana osoba może zareagować na tę substancję, nie powinna używać Singulair.

PLMedBook