Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jedzenie czekolady podczas ciąży może przynieść wzrost i rozwój płodu

Dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących matek: spożywanie 30 g czekolady codziennie w czasie ciąży może przynieść wzrost i rozwój płodu. Jest to wniosek z nowego badania, które niedawno zaprezentowano podczas spotkania ciążowego w 2016 roku Towarzystwa Medycyny Maternity-Fetal w Atlancie, GA.

[Ciężarna kobieta jedząca czekoladę]

Wyniki badań mogą być bardzo mile widziane przez przyszłe mamy, biorąc pod uwagę długą listę pokarmów, których kobiety powinny unikać w czasie ciąży.

Podczas gdy sama czekolada jest – na szczęście – nieobecna na tej liście, kobiety w ciąży są zalecane, aby nie nadużywać smakołyku ze względu na zawartość tłuszczu, cukru i kofeiny.

Istnieje wiele korzyści, które mogą przynieść umiarkowane spożycie czekolady. Czekolada zawiera flawanole – rodzaj flawonoidów – które zostały powiązane ze zmniejszonym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych i obniżenia poziomu cholesterolu; im ciemniejsza jest czekolada, tym więcej zawiera flawanoli.

Wcześniejsze badania sugerowały również, że umiarkowane spożycie czekolady w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko stanu przedrzucawkowego – gdzie dopływ krwi do płodu zmniejsza się z powodu wysokiego ciśnienia krwi matki.

Jednak dr Emmanuel Bujold, z Uniwersytetu Laval Québec w Kanadzie, zauważa, że ​​wyniki badań oceniających związek między spożyciem czekolady podczas ciąży i stanem przedrzucawkowym były sprzeczne, co zmusiło go i jego współpracowników do dowiedzenia się więcej.

Zarówno czekolada o niskiej, jak i wysokiej zawartości flawonoidu może przynosić korzyści płodowe

Naukowcy zapisali 129 oczekujących matek z ciążą trwającą od 11 do 14 tygodnia ciąży.

Wszystkie kobiety miały podwójne nacięcie na indeks tętna doplerowskich tętnic dopplerowskich na początku badania. Indeks tętna doplerowskich tętnic doplerowskich jest testem, który mierzy przepływ krwi macicznej, łożyskowej i płodowej, a wycięcia są wskaźnikiem ryzyka stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia i innych możliwych skutków ciąży.

Przyszły matki zostały losowo przydzielone do spożycia 30 g czekolady o niskiej lub wysokiej zawartości flawonoidu codziennie przez 12 tygodni. Pulsacyjne tętnice doplerowskie tętnic mierzono ponownie pod koniec 12 tygodni, a kobiety obserwowano aż do porodu.

Zespół odkrył, że nie było różnic w stanie przedrzucawkowym, nadciśnieniu ciążowym, masie łożyska i masie urodzeniowej między grupami czekolad o niskiej i wysokiej zawartości flawanolu.

Naukowcy zidentyfikowali jednak znaczną poprawę pulsacji tętnic doplerowskich w tętnicy macicy wśród obu grup czekoladowych, co sugeruje, że zarówno czekolada o niskiej jak i wysokiej zawartości flawonolu może korzystnie wpływać na wzrost i rozwój płodu.

Ta poprawa była znacznie większa niż zwykle spodziewana wśród ogółu społeczeństwa, zauważa zespół.

„Badanie to wskazuje, że czekolada może mieć pozytywny wpływ na wzrost i rozwój łożyska oraz płodu, a efekty czekolady nie wynikają wyłącznie i wyłącznie z zawartości flawanolu” – mówi dr Bujold.

zapytał dr Bujold, czy zalecają kobietom w ciąży przyjmowanie dziennej dawki czekolady, aby poprawić wyniki płodu. Odpowiedział:

„Nie możemy spekulować na temat ogólnego wpływu czekolady na ryzyko stanu przedrzucawkowego z naszych wyników badań, ponieważ nie mieliśmy grupy kobiet, które nie przyjmowały czekolady.

Jednak poprzednie badania epidemiologiczne wraz z naszymi wynikami sugerują, że spożywanie gorzkiej czekolady podczas ciąży może pomóc w poprawie funkcji łożyska i zmniejszeniu stanu przedrzucawkowego. „

Dodał, że kolejnym krokiem dla zespołu jest przeprowadzenie dużego randomizowanego badania kontrolnego, aby lepiej określić, czy spożycie czekolady wśród kobiet w ciąży może zmniejszyć ryzyko stanu przedrzucawkowego i innych zaburzeń związanych z nadciśnieniem związanych z ciążą.

Nasz artykuł w Centrum wiedzy – „Czekolada: korzyści zdrowotne, fakty, badania” – dostarcza więcej informacji o tym, jak czekolada może być dla nas dobra, a także o ryzyku związanym z jej spożywaniem.

W listopadzie ubiegłego roku zgłosiło się na inne badanie, które prawdopodobnie zostało przyjęte z zadowoleniem przez matki w ciąży. Opublikowane w badaniu sugerują, że spożywanie umiarkowanej ilości kofeiny podczas ciąży nie wpływa na inteligencję potomstwa.

PLMedBook