Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest choroba Peyroniego?

Choroba Peyroniego, znana również jako skrzywienie penisa, to stan, w którym penis, gdy jest wyprostowany, wygina się nienormalnie. Jest to rzadka przyczyna zaburzeń erekcji – stan, w którym mężczyzna ma trudności z osiągnięciem, utrzymaniem i wzniesieniem.

Jest to spowodowane włóknistą tkanką bliznowatą (włóknistymi blaszkami) rozwijającymi się pod skórą penisa.

Według danych NIH dotyczy to 1-23 procent mężczyzn w wieku 40-70 lat.

Często penis mężczyzny lekko się zakrzywia; jest to uważane za normalne. Jeśli jednak krzywa powoduje ból lub zakręt jest ciężki, jest to problem. Choroba Peyroniego może podważyć zdolność mężczyzny do uprawiania seksu, a także może powodować zaburzenia erekcji.

Martwienie się o skrzywienie penisa może powodować stres i niepokój, co może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Jednak znaczna liczba dorosłych mężczyzn z chorobą Peyroniego ma satysfakcjonujące życie seksualne.

Objawy choroby Peyroniego

[Mężczyzna na łóżku wygląda na zmartwionego]

Objawy choroby Peyroniego mogą z czasem pojawiać się stopniowo lub pojawiać się nagle. Głównym objawem jest znaczna skrzywienie prącia – prącie wygina się w bok, w dół lub w górę, w zależności od miejsca, w którym znajdują się płytki.

Czasami penis staje się bardzo wąski w pewnym momencie. U niektórych osób zakręt staje się coraz bardziej wyraźny, dla innych powoli się poprawia, a dla innych krzywa pozostaje taka sama. Inne objawy to:

 • Płytki – blizny, które są odczuwalne pod skórą penisa. Czuje się jak zespół twardej tkanki. Dla niektórych może to wyglądać jak spłaszczone grudki.
 • Zaburzenia erekcji – mężczyźni z chorobą Peyroniego mogą mieć trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji.
 • Długość penisa – choroba Peyroniego może ostatecznie doprowadzić do skrócenia prącia.
 • Ból – pacjenci mogą odczuwać ból, kiedy mają erekcję i / lub podczas orgazmu. Jednak w większości przypadków stopniowo ustępuje po kilku miesiącach (bez leczenia).

Przyczyny choroby Peyroniego

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni zrozumiałe.

Najprawdopodobniej jest to spowodowane uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych, które mogły wystąpić podczas seksu, zdarzenia sportowego, uderzenia lub wypadku samochodowego. Komórki mogą zostać uwięzione tam, gdzie doszło do urazu w trakcie procesu gojenia, powodując blizny.

Penis zawiera dwie gąbczaste rurki po obu stronach, każda zwana ciałem jamistym. Te rurki są pełne naczyń włosowatych (małe naczynia krwionośne). Kiedy mężczyzna jest podekscytowany seksualnie, naczynia włosowate zostają nabite krwią, co powoduje erekcję.

Ciało jamiste znajduje się w elastycznej osłonce – albuginea tunica. Ta osłonka staje się rozciągnięta, gdy penis jest wyprostowany. Jeśli penis zostanie uszkodzony, tkanka tej elastycznej obudowy może ulec uszkodzeniu. Właściwe gojenie nie spowoduje zauważalnych konsekwencji.

Jednakże, jeśli istnieje trwała blizna, istnieje szansa, że ​​pacjent może rozwinąć chorobę Peyroniego, ponieważ ta część osłonki nie może już rozciągać się prawidłowo; kiedy penis staje się wyprostowany, blizna, której nie można rozciągnąć, pociąga za penis, zginając go.

Warto zauważyć, że duża liczba mężczyzn, którzy doznają urazu penisa, nie rozwija choroby Peyroniego.

Na gojenie się ran może wpływać kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko choroby Peyroniego:

 • Dziedziczność – osoby z bliskimi krewnymi, które cierpią na chorobę Peyroniego, są bardziej narażone na jej rozwój.
 • Zaburzenie tkanki łącznej – na przykład przykurcz Dupuytrena, zgrubienie i zaciśnięcie tkanek w dłoni, powodujące ciągnięcie palców do wewnątrz.
 • Wiek – starsi ludzie są bardziej narażeni na blizny podczas leczenia.

Ponieważ niektóre przypadki choroby Peyroniego występują bez uszczerbku na zdrowiu, naukowcy są przekonani, że w niektórych przypadkach może wystąpić zaburzenie układu odpornościowego.

Możliwości leczenia choroby Peyroniego

Lekarz zapyta pacjenta o objawy, o to, jak długo się pojawiły i jak rozwijały się w czasie (nagłe lub stopniowe). Pacjent przejdzie również badanie fizykalne.

Jeśli skrzywienie pacjenta nie pogarsza się, nie ma bólu lub ból jest bardzo niewielki, a objawy nie zakłócają seksu, lekarz prawdopodobnie zaleci czujne czekanie – podejście oczekujące. Ogólnie rzecz biorąc, osoba będzie poproszona o obserwowanie zmian przez co najmniej 12 miesięcy przed rozważeniem interwencji chirurgicznej.

W poważniejszych przypadkach pacjent może otrzymać przepisane leki lub zalecić operację.

Opcje leków

Clostridium hystolyticum (Xiaflex) – jest to jedyny lek zatwierdzony przez FDA do stosowania w chorobie Peyroniego. Jest zalecany dla osób, których penis wygina się pod kątem 30 stopni lub więcej podczas wzwodu.

Wstrzyknięcia prącia – skrzywienie może zostać zmniejszone poprzez wstrzyknięcia bezpośrednio do prącia. Leczenie może trwać kilka miesięcy. Interferon pomaga przełamać tkankę włóknistą i zmniejszyć jej produkcję. Werapamil, lek stosowany w terapii nadciśnienia, stymuluje aktywność kolagenazy, która odgrywa rolę w powstawaniu tkanki bliznowatej i gojeniu się ran.

Jednak tylko małe badania zostały wykonane na zastrzykach prącia. Urologowie obawiają się, że same iniekcje – perforacja skóry – mogą powodować zmiany, które mogą sprzyjać wzrostowi płytki nazębnej.

Witamina E i aminobenzoesan potasu – te leki mogą zmniejszyć ból, ale zazwyczaj nie mają znaczącego wpływu na wcześniej występującą nieprawidłową krzywiznę.

Tamoksyfen – ten lek stosowany w leczeniu raka piersi z receptorem estrogenowym może u niektórych pacjentów zmniejszyć ból, skrzywienie i wielkość guza.

Collagenase – enzym, który zmniejsza rozmiar płytek, a czasem całkowicie je pozbywa.

Inne badane obecnie związki do leczenia choroby Peyroniego obejmują acetylo-L-karnitynę i koenzym Q10.

Opcje nieopierzone

Niektóre osoby z chorobą Peyroniego znalazły zwolnienie z:

 • Iontofereza – wykorzystuje słaby sygnał elektryczny do przesyłania leków przez skórę
 • Terapia falami uderzeniowymi – rozrywa blizny
 • Terapia trakcji prącia – pomaga w rozciągnięciu prącia
 • Urządzenia próżniowe

Zmiany stylu życia

Niektóre zmiany stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu objawów:

 • Zmniejsz spożycie alkoholu
 • Nie pal tytoniu
 • Unikaj narkotyków
 • Ćwicz często

Interwencje chirurgiczne

Jeśli krzywizna jest ciężka i uniemożliwia pacjentowi uprawianie seksu, urolog może zalecić operację. Większość ekspertów twierdzi, że pacjent nie odczuwał bólu przez kilka miesięcy, aby rozważyć interwencje chirurgiczne; także krzywizna musiała przestać się pogarszać.

Skracanie jednej strony penisa

Nieuszkodzoną stronę penisa, bok bez blaszek, można skrócić; to zatrzymuje zginanie podczas erekcji. Ta procedura skraca długość penisa. Tę procedurę można rozważyć, jeśli krzywizna nie jest zbyt ostra (wymaga mniej skracania), a penis mężczyzny jest wystarczająco długi.

Wydłużenie jednej strony penisa

Blizna jest cięta w kilku miejscach, dzięki czemu pochewka znów się rozciąga. Jeśli pochewka będzie się odpowiednio rozciągać, wyprostowany penis mężczyzny będzie prosty. Podczas zabiegu niektóre blizny można usunąć. Niektóre tkanki są przeszczepione na części, które są wyjęte. Ta procedura jest częściej zalecana u pacjentów z krótszym penisiem lub z cięższą skrzywieniem. Jednak wydłużenie boku wiąże się z większym ryzykiem wywoływania impotencji niż skrócenie.

Wszczepiać

Gąbczasta tkanka, która zostaje pobudzona krwią podczas podniecenia seksualnego i powoduje erekcję, może mieć wszczepione implanty chirurgicznie. Istnieją dwa rodzaje implantów: stałe i te, które napompują pompą w mosznie.

Implanty stałe dadzą mężczyźnie półsztywnego penisa, który jest wystarczająco wyprostowany na stosunek płciowy, podczas gdy aktywowany pompą zapewni lepszą erekcję. Niektóre blizny można usunąć w celu zmniejszenia skrzywienia.

Komplikacje z chorobą Peyroniego

Głównym powikłaniem jest niemożność odbycia stosunku płciowego z powodu bólu, zaburzeń erekcji lub obu. Pacjent może również odczuwać silny lęk i stres, który może dodatkowo zaostrzyć problemy z erekcją.

Każdy, kto ma skrzywienie penisa, które powoduje dyskomfort lub cierpienie, powinien porozmawiać z lekarzem. Dostępne są opcje leczenia.

PLMedBook