Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są seksualne skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych?

Dla wielu przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych oznacza doświadczanie jakiejś formy zaburzeń seksualnych.

Eksperci wciąż badają seksualne skutki uboczne powodowane przez leki przeciwdepresyjne, aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje i jak im zapobiegać. Mogą występować leki przeciwdepresyjne, które powodują mniej skutków ubocznych, a także obiecujące sposoby radzenia sobie z tymi skutkami lub zapobiegania im.

Skutki uboczne u mężczyzn i kobiet

Mężczyzna i kobieta patrzeje dotyczący w sypialni

Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych może powodować szeroką gamę działań niepożądanych. Od osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne zgłaszano wszystko, od problemów z jelitami po niepokój.

Do niedawna seksualne efekty uboczne powodowane przez leki przeciwdepresyjne nie były często omawiane z pacjentami przed przepisaniem leków.

Objawy zaburzeń seksualnych spowodowane przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych zostały podkreślone w niedawno opublikowanych badaniach.

Często zgłaszane objawy to:

  • zmniejszone pożądanie seksualne
  • utrata podniecenia seksualnego
  • zmniejszony lub opóźniony orgazm
  • utrata czucia
  • uporczywe pobudzenie narządów płciowych

Objawy te mogą się zmieniać z osoby na osobę. Istnieją również pewne objawy, które są szczególnie istotne dla mężczyzn i kobiet. U mężczyzn mogą wystąpić bardziej specyficzne objawy, takie jak problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji lub utrzymująca się i bolesna erekcja. Mężczyźni mogą również doświadczać opóźnionego lub bolesnego wytrysku.

Specyficzne objawy dysfunkcji seksualnych powodowane przez leki przeciwdepresyjne u kobiet obejmują laktację, która nie jest spowodowana ciążą lub karmieniem piersią oraz drętwienie pochwy i sutków.

Objawy zaburzeń seksualnych mogą mieć wpływ na jakość życia danej osoby. Może to wpłynąć na relacje, obniżyć samoocenę i skłonić niektórych ludzi do zaprzestania przyjmowania leków w celu złagodzenia objawów.

Jednak gwałtowne przerwanie przyjmowania leków może prowadzić do objawów odstawiennych, więc nie jest to zalecane. Osoby doświadczające seksualnych skutków ubocznych mogą zamiast tego wypróbować techniki zarządzania.

Dlaczego tak się dzieje

człowiek z depresją patrząc z okna

Powód, dla którego antydepresanty powodują seksualne skutki uboczne, nie jest w pełni zrozumiały. Sam depresja może również powodować działania niepożądane o charakterze seksualnym, więc trudno jest zrozumieć, które objawy są spowodowane przez zaburzenie i które są spowodowane przez lek.

Efekty uboczne mogą również wynikać z faktu, że każdy lek działa w nieco inny sposób w organizmie. Na przykład, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) działają w celu zwiększenia ilości serotoniny krążących w mózgu.

Serotonina pomaga użytkownikowi odczuwać mniejszą depresję i lęk, ale zbyt wiele serotoniny może hamować popęd seksualny danej osoby i utrudniać jej odczuwanie przyjemności seksualnej.

Inna teoria mówi, że wraz ze wzrostem poziomu serotoniny zmniejsza się poziom dopaminy. Byłoby to znaczące, ponieważ dopamina jest substancją chemiczną w organizmie, którą ludzie muszą odczuwać pobudzeni. Przy mniejszej ilości dopaminy w organizmie, dana osoba może mieć problemy z uczuciem seksualnego podniecenia.

Jakie leki mają mniej skutków ubocznych?

Każdy lek przeciwdepresyjny działa inaczej w organizmie. Wszystkie główne rodzaje leków przeciwdepresyjnych zostały powiązane z seksualnymi skutkami ubocznymi. Częstość występowania różni się w zależności od badania i specyficznych leków.

SSRIs

Podczas gdy istnieje wiele osób, które mają dysfunkcje seksualne podczas przyjmowania wszystkich rodzajów leków przeciwdepresyjnych, jest to najczęściej zgłaszane z SSRI. Nazwy marek obejmują między innymi Zoloft, Prozac i Paxil.

Raport wskazuje, że od 58 do 70 procent osób przyjmujących SSRI doświadcza seksualnych skutków ubocznych.

Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TCA)

TCA, takie jak amitryptylina, mogą być lepszym rozwiązaniem dla wielu pacjentów. Amitryptylina była powiązana z seksualnymi skutkami ubocznymi u około 7,7 do 10 procent osób z depresją.

Wydaje się, że TCA są znacznie lepszą opcją niż SSRI dla osób z dysfunkcjami seksualnymi powodowanymi przez leki przeciwdepresyjne.

Blokery 5-HT2

Według doniesień osoby, które przyjmowały nowsze leki blokujące receptory 5-HT2, odczuwały mniej objawów dysfunkcji seksualnych niż osoby przyjmujące SSRI.

Na przykład, 8 procent osób zażywających narkotyk nefazodon doświadczyło seksualnych skutków ubocznych, podczas gdy mirtazapina powodowała seksualne skutki uboczne w 24 procentach przypadków. Liczby te są znacznie niższe niż te odnotowane w przypadku SSRI.

Osoby zainteresowane zmianą leków powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Inhibitory oksydazy monoaminowej (IMAO)

Według opublikowanego dziennika, niektóre MAOI zostały powiązane z seksualnymi skutkami ubocznymi. Liczba ta zależy od rodzaju samego MAOI.

Na przykład fenelzyna była związana z dysfunkcją seksualną w nawet 40 procentach przypadków.

Odwracalny inhibitor lub monoaminooksydaza A (RIMA)

Kiedy patrzy się, aby uniknąć seksualnych skutków ubocznych podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, wielu użytkowników zwraca się do moklobemidu leku RIMA. Jego marki to Aurorix, Amira i inne.

Wydaje się, że moclobemid ma znacznie mniejszą częstość występowania niepożądanych skutków ubocznych. Mniej niż 4 procent użytkowników moklobemidu zgłosiło seksualne skutki uboczne podczas przyjmowania leku. Lek jest powszechny w Australii i Finlandii, ale nie jest dopuszczony do stosowania w Stanach Zjednoczonych.

Zarządzanie seksualnymi skutkami ubocznymi leków przeciwdepresyjnych

Zaburzenia seksualne nie muszą być trwałym skutkiem ubocznym przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. W niektórych przypadkach pacjenci odczuwają te objawy w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy przyjmowania recepty, a następnie objawy stają się mniej poważne.

Wiele osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne może również odnieść sukces poprzez opanowanie swoich seksualnych skutków ubocznych na jeden lub kilka sposobów.

Przełączanie leków

Jeśli działania niepożądane spowodowane lekami przeciwdepresyjnymi są poważne lub bardzo trwałe, można zmienić leki, aby wypróbować wyniki na innym leku.

Pracując z lekarzem, osoba będzie stopniowo usuwać obecne leki i przenosić się na nowe. Po odpowiednim okresie próbnym lekarz może ocenić osobę, aby sprawdzić, czy zmienić dawkę leku.

Obniżenie dawki

Dawka leku może również wpływać na seksualne skutki uboczne, jakich doświadcza pacjent. Jeśli pacjent uzna, że ​​jego dawka jest zbyt wysoka, może ją ocenić lekarz.

Lekarz rozpocznie podawanie pacjentowi niższych dawek leku. Następnie będą monitorować swoje postępy w celu określenia najniższej dawki leku, którą osoba może przyjąć, aby była skuteczna. Dawkowanie jest bardzo indywidualną kwestią i nie powinno być modyfikowane bez konsultacji ze strony lekarza.

Zmiany osobiste

para frolicking na łóżku

Istnieją również sposoby na podniesienie libido bez dostosowywania leków.

Dla wielu osób wolą seksu jest najbardziej dotknięty lekami antydepresyjnymi. Mogą być fizycznie zdolni do podniecenia, ale nie mają siły woli, aby wykonać czyn.

W takich przypadkach pomocne może być umożliwienie ciału wykonywania ruchów, które zwykle sprawiają, że dana osoba odczuwa podniecenie seksualne. Zaangażowanie w grę wstępną może stymulować ciało i może wpływać na umysł i naturalnie zwiększać libido.

Lekarze mogą również zalecać osobom, które przyjmują leki codziennie, angażować się w aktywność seksualną przed przyjęciem leku. W niektórych przypadkach dodanie leku pobudzającego seksualnie może poprawić popęd seksualny. Jak zwykle, ludzie powinni omówić te opcje z lekarzem.

Ponieważ leki przeciwdepresyjne mogą również zmniejszać ilość dopaminy w organizmie, ważne jest, aby przyjmować je w celu zwiększenia naturalnego poziomu dopaminy. Może to być tak proste, jak uzyskanie dużo odpoczynku i ćwiczeń, a także zmniejszenie poziomu stresu.

Perspektywy

Wiele leków przeciwdepresyjnych dostępnych na rynku jest powiązanych z seksualnymi skutkami ubocznymi. Objawy różnią się w zależności od osoby, ale mogą znacznie wpływać na życie jednostki.

Zarządzanie tymi działaniami niepożądanymi może wymagać mieszanki zmian stylu życia, różnych leków i korekt dawkowania. Pracując bezpośrednio z lekarzem, pacjenci mogą pomóc w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu seksualnych skutków ubocznych powodowanych przez leki przeciwdepresyjne.

Like this post? Please share to your friends: