Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest nadmiernie rozciągnięte kolano?

Bóle kolana i urazy są szeroko rozpowszechnione, szczególnie u bardzo aktywnych osób i sportowców. Przesadne kolano to rodzaj urazu kolana spowodowany przez ugięcie kolana zbyt daleko do tyłu. Ten bolesny uraz jest często łatwy do zauważenia i leczenia przez lekarza.

Przegubione kolano często pojawia się po zdarzeniach o dużym uderzeniu, takich jak twarde lądowanie po skoku lub krótkie zatrzymanie podczas biegu. Ze względu na naturę tego urazu zawodnicy są najbardziej zagrożeni, szczególnie zawodnicy lub sporty ekstremalne.

W przypadku wystąpienia tego urazu często zdarza się, że osoba zauważa obrzęk, cierpi z umiarkowanego do skrajnego bólu i ma uszkodzenie tkanki miękkiej w kolanie lub wokół niego.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej objawom nadmiernie rozszerzonego stawu kolanowego, jak je leczyć i ile czasu zajmuje mu nadmierne rozdęcie kolana.

Szybkie fakty dotyczące nadmiernie rozbudowanego kolana:

 • Zawodniczki są bardziej zagrożone niż ich męscy odpowiednicy z powodu nadmiernej kontuzji kolana.
 • Lekarze i fizjoterapeuci często mogą łatwo leczyć tę uraz, zalecając metodę odpoczynku, lodu, kompresji i wysokości (RICE).
 • W bardziej ekstremalnych przypadkach, osoba z nadmiernie rozbudowanym kolanem może również uszkodzić więzadła i inną tkankę łączną w kolanie, w tym naczynia krwionośne i nerwy.

Objawy

Niedopasowane kolano

Rozciągnięte kolano często jest łatwe do zauważenia, kiedy to się stanie. Osoba często czuje, że kolano zgina się w tył poza linię nogi.

Kiedy występuje nadmierne rozciągnięcie kolana, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie następujących objawów:

 • umiarkowany do ciężkiego ból kolana
 • obrzęk
 • niestabilność w kolanie
 • uczucie słabości w kolanie, jakby to było rozdawanie
 • widoczne siniaki

Ludzie często doświadczają ograniczonej ruchliwości po nadmiernie wydłużonym kolanie. Zazwyczaj trudno jest wyprostować lub zgiąć uszkodzone kolano. Zmniejszona mobilność może być spowodowana jedną z następujących sytuacji:

 • uszkodzone więzadła
 • obrzęk
 • osłabienie w kolanie

Objawy będą w zakresie od łagodnego do ciężkiego w zależności od tego, jak daleko kolano było zgięte. Nasilenie urazu i uszkodzenie otaczających tkanek i więzadeł wpływa na to, ile bólu i obrzęk odczuje dana osoba.

Leczenie

Orteza stawu kolanowego z nadmiernie wydłużonym kolanem

Leczenie nadmiernie wydłużonego stawu kolanowego zależy od stopnia ciężkości urazu. Często leczenie rozpoczyna się od RICE.

R – reszta

Po nadmiernej rozbudowie kontuzji kolana dobrze jest zatrzymać działanie powodujące uszkodzenie w pierwszej kolejności.

Dla sportowca może to oznaczać kilka gier. Dla przeciętnego człowieka odpoczynek może oznaczać nie chodzenie po zranionej nodze lub używanie klamry.

Podczas odpoczynku osoba może również:

 • otrzymywać fizykoterapię w celu przywrócenia zakresu ruchu
 • stosuj leki przeciwbólowe
 • stosować leki przeciwzapalne

I – lód

Lód jest popularnym sposobem leczenia urazów, takich jak nadmiernie rozszerzone kolano, ponieważ pomaga zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.

Osoba powinna nakładać lód na nadmiernie rozciągnięte kolano przez około 15 minut na raz, kilka razy dziennie. Lód powinien zawsze być używany z barierą, taką jak ręcznik, aby zapobiec uszkodzeniu skóry.

C – kompresja

Kompresja polega na owinięciu uszkodzonego kolana z pewnym naciskiem. W tym celu dostępne są elastyczne taśmy nośne lub osłony kompresyjne. Niektóre okłady kompresujące kolana można obejrzeć tutaj.

Kompresja, podobnie jak lód, może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk spowodowany urazem. Może również zapewniać wsparcie dla osłabionego kolana.

E – elewacja

Ranne kolano powinno być podniesione, gdy tylko jest to możliwe. Kolano powinno być trzymane nad sercem, co jest często osiągane poprzez układanie i podnoszenie nogi na poduszce lub innej wygodnej platformie.

Leczenie w ciężkich przypadkach

W bardziej ekstremalnych przypadkach nadmiernie rozciągnięte kolano wymaga zabiegu chirurgicznego, aby naprawić więzadła lub ułożenie kolana.

Zerwane więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest najczęstszym powikłaniem, ale inne ścięgna i podpory strukturalne mogą zostać uszkodzone. ACL to para więzadeł w kolanie.

Jest możliwe, że wiele obszarów stawu kolanowego będzie wymagało zabiegu chirurgicznego.

Poprawa

Czas regeneracji od urazu kolana jest różny. W mniej dotkliwych przypadkach osoba może odzyskać w ciągu 2 do 4 tygodni od czasu urazu.

Podczas rekonwalescencji, osoba musi unikać wszelkich działań, które mogą pogorszyć sytuację. Ponadto, osoba powinna używać metody RICE.

Jeśli operacja jest wymagana, powrót do zdrowia prawdopodobnie zajmie dużo więcej czasu. Może upłynąć 6 miesięcy lub więcej, aby w pełni wyzdrowieć po operacji. Choć zajmie to dużo czasu, większość ludzi odczuje całkowite wyleczenie.

W ramach procesu zdrowienia lekarz prawdopodobnie zaleci fizjoterapię. Nawet jeśli dana osoba poddawana była zabiegowi chirurgicznemu, nadal konieczne jest fizyczne wyleczenie w celu przywrócenia siły i zakresu ruchu mięśni.

Ćwiczenia

pływanie kobiety

Istnieje wiele ćwiczeń, które dana osoba może wykonać po nadmiernej kontuzji kolana. Celem ćwiczeń jest poprawienie zakresu ruchu i zwiększenie siły.

Osoba powinna omówić opcje ćwiczeń z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Niektóre potencjalne ćwiczenia, które dana osoba może wykonywać, obejmują:

 • pływanie
 • łagodne naciągnięcie ścięgien
 • rower stacjonarny
 • prosta podnosi nogi
 • ściana siedzi
 • lateral step-up
 • zestawy quad – wzmacnianie quadów (mięśni uda) poprzez skurcz, utrzymywanie i zwalnianie mięśni, umieszczanie zwiniętego ręcznika pod kolanem dla wsparcia, jeżeli leży w pozycji leżącej

Ćwiczenia, które wykonuje osoba, gdy dochodzi do siebie po nadmiernie wyprostowanym kolanie, powinny być delikatne, aby zacząć i stawać się coraz trudniejsze, gdy kolano człowieka odzyskuje siły i staje się silniejsze.

Perspektywy

U osób, u których wystąpi nadmierne uszkodzenie stawu kolanowego, po wyrządzeniu szkody może dojść do pełnego wyzdrowienia.

Osoba musi jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską po urazie i stosować się do wszystkich zalecanych zaleceń dotyczących leczenia, aby uzyskać najlepszą szansę pełnego wyzdrowienia.

Sportowcom i aktywnym ludziom może być trudno odpocząć, ale jest to niezbędne dla najlepszego powrotu do zdrowia po nadmiernie rozbudowanym kolanie.

Osoba może zmniejszyć ryzyko nadmiernego rozciągnięcia kolana podczas ćwiczeń i rozciągania. Ważne jest, aby mięśnie otaczające kolana były silne. Ważne jest również rozciąganie zarówno przed jak i po wysiłku, gdy mięśnie są ciepłe.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: