Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są rozkurczowe i skurczowe ciśnienie krwi?

Terminy rozkurcz i skurcz odnoszą się do tego, kiedy mięśnie serca rozluźniają się i kurczą. Równowaga pomiędzy diastolą a skurczem określa ciśnienie krwi u osoby.

Serce jest pompą, która zaopatruje wszystkie tkanki i narządy ciała w bogatą w tlen krew. Bicie serca jest spowodowane rozluźnieniem i kurczeniem się mięśnia sercowego.

Podczas tego cyklu okres relaksacji nazywany jest diastolą, a okres skurczu nazywany jest skurczem.

W tym artykule wyjaśnimy, jak rozkurcz i skurcz odnoszą się do ciśnienia krwi. Omówimy także, czym jest normalne ciśnienie krwi, wraz z czynnikami ryzyka i powikłaniami związanymi z wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnienie) i niskim ciśnieniem krwi (niedociśnienie).

Co to są rozkurcz i skurcz?

Schemat serca relaksującego i kontraktującego. Diastole vs systole

Diastole jest zdefiniowana przez następujące cechy:

 • Diastol jest wtedy, gdy mięsień sercowy się rozluźnia.
 • Gdy serce się rozluźnia, komory serca wypełniają się krwią, a ciśnienie krwi spada.

Systole definiowane jest przez następujące cechy:

 • Systole występuje wtedy, gdy mięsień sercowy kurczy się.
 • Kiedy serce kurczy się, wypycha krew z serca i do dużych naczyń krwionośnych układu krążenia. Stąd krew trafia do wszystkich narządów i tkanek ciała.
 • Podczas skurczu zwiększa się ciśnienie krwi.

Różnice

Serce jest pompą złożoną z czterech komór. Jest on podzielony na środku na prawą i lewą stronę, a każda strona jest podzielona dalej na dwie komory – górną i dolną.

Dwie górne komory serca zwane przedsionkami otrzymują krew, która wchodzi do serca. Dwie dolne komory nazywane są komorami. Wypompowują krew z serca do reszty ciała.

Aby pompować krew wokół ciała, serce kurczy się, a następnie rozluźnia w kółko w cyklu nazywanym cyklem sercowym. Cykl rozpoczyna się, gdy dwie przedsionki kurczą się, co powoduje przepływ krwi do komór serca. Następnie kurczą się komory, które wypychają krew z serca.

Odtlenowana krew, która powraca z ciała na prawą stronę serca, jest następnie przepompowywana przez płuca, gdzie pobiera tlen. Natleniona krew następnie przemieszcza się na lewą stronę serca i jest pompowana do reszty ciała.

Diastol i skurcz wpływają na ciśnienie krwi osoby w różny sposób, jak następuje:

 • Kiedy serce przesuwa krew wokół ciała podczas skurczu, ciśnienie na naczyniach wzrasta. Nazywa się to ciśnieniem skurczowym.
 • Kiedy serce rozluźnia się pomiędzy uderzeniami i dopływami krwi, spada ciśnienie krwi. Nazywa się to ciśnieniem rozkurczowym.

Czym jest zdrowe ciśnienie krwi?

Lekarz mierzy ciśnienie krwi

Kiedy osoba otrzymuje wyniki ciśnienia krwi, zobaczy dwie liczby reprezentujące pomiary rozkurczowe i skurczowe. Pomiary te są podane w milimetrach słupa rtęci (mm Hg).

Pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe, a druga to ciśnienie rozkurczowe.

Według zaktualizowanych wytycznych American College of Cardiology (ACC) z 2017 r. Obecne kategorie ciśnienia krwi to:

 • Normalne ciśnienie krwi: poniżej 120/80 mmHg
 • Podwyższone ciśnienie krwi: ciśnienie skurczowe między 120-129 a ciśnieniem rozkurczowym poniżej 80
 • Nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia: ciśnienie skurczowe między 130-139 lub rozkurczowe ciśnienie od 80 do 89 mmHg
 • Nadciśnienie tętnicze stopnia 2: ciśnienie skurczowe co najmniej 140 lub ciśnienie rozkurczowe co najmniej 90 mmHg

Te zaktualizowane wytyczne mogą umieścić 46 procent Amerykanów w kategorii wysokiego ciśnienia krwi.

Ciśnienie krwi zawsze mierzy się, gdy osoba znajduje się w spoczynku i przez kilka dni. Jego pomiary są również nazywane odczytami ciśnienia krwi.

Wysokie i niskie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi może stać się zbyt wysokie lub zbyt niskie z wielu powodów. Zarówno wysokie jak i niskie ciśnienie krwi mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, jeśli nie zostaną poddane leczeniu.

Wysokie ciśnienie krwi

Starsza kobieta ma jej ciśnienie krwi brać

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze występuje, kiedy dana osoba wywiera wyjątkowo wysoki nacisk na ściany naczyń krwionośnych. Stan ten rozwija się stopniowo przez wiele lat i może pozostać niezauważony przez długi czas, ponieważ często nie występują żadne objawy.

Następujące czynniki ryzyka zwiększają ryzyko wysokiego ciśnienia krwi:

 • Wiek. Ciśnienie krwi jest zwykle wyższe z wiekiem.
 • Płeć. Mężczyźni mają wyższe ciśnienie przed 55 rokiem życia, ale kobiety częściej niż mężczyźni mają ten stan po 55 roku życia.
 • Wyścig. Wysokie ciśnienie krwi występuje częściej u Afroamerykanów niż u osób rasy kaukaskiej lub latynoskich Amerykanów.
 • Historia rodzinna. Posiadanie członka rodziny z wysokim ciśnieniem krwi zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w przyszłości.
 • Otyłość. Osoba z nadwagą lub otyłością jest bardziej narażona na podwyższone ciśnienie krwi. Dzieje się tak, ponieważ większa objętość krwi krąży w naczyniach krwionośnych, dostarczając komórkom tlenu i składników odżywczych. Ponieważ krąży więcej krwi, ciśnienie na ściankach naczynia jest wyższe.
 • Styl życia. Brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu (w tym palenie z drugiej ręki), picie zbyt dużej ilości alkoholu, spożywanie zbyt dużej ilości soli (sodu) lub zbyt mało potasu i stres może zwiększać ryzyko.
 • Pewne przewlekłe choroby. Choroby nerek, cukrzyca i bezdech senny mogą zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi.
 • Ciąża. W niektórych przypadkach ciąża może powodować wysokie ciśnienie krwi.

Nieleczone wysokie ciśnienie krwi może powodować komplikacje i, ostatecznie, poważne problemy zdrowotne, takie jak:

 • Atak serca. Blok w przepływie bogatej w tlen krwi do części serca, zapobiegającej temu, aby część serca dostała tlen.
 • Uderzenie.Udar ma miejsce, gdy blokuje przepływ krwi bogatej w tlen do mózgu, co uniemożliwia tej części mózgu uzyskanie tlenu.
 • Niewydolność serca. Niewydolność serca do pompowania wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu, spowodowane przez zwiększony nacisk na naczynia.
 • Chorobę tętnic obwodowych. Jest to zwężenie naczyń krwionośnych inne niż te, które zaopatrują serce lub mózg, najczęściej nogi. Wpływa to na przepływ krwi do tej części ciała.
 • Tętniak. Tętniak to rozwój nieprawidłowego wybrzuszenia w ścianie naczynia krwionośnego, które może naciskać na inne narządy, blokować przepływ krwi lub ostatecznie pękać.
 • Przewlekłą chorobę nerek. Choroba nerek może być spowodowana zwężeniem naczyń krwionośnych w nerkach, co uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie.

Niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi lub niedociśnienie występuje, gdy osoba ma wyjątkowo niskie ciśnienie krwi w ścianach naczyń krwionośnych.

Czynniki ryzyka, które zwiększają szansę na rozwój choroby, obejmują:

 • Wiek. Osoby w wieku powyżej 65 lat częściej odczuwają spadek ciśnienia krwi podczas wstawania lub po jedzeniu. Dzieci i młodzież częściej doświadczają gwałtownego spadku ciśnienia krwi, któremu towarzyszą zawroty głowy, niewyraźne widzenie i omdlenia, określane mianem niedociśnienia z zajęciem neuronów.
 • Niektóre lekarstwa. Leki na nadciśnienie, w tym leki moczopędne, mogą powodować niedociśnienie.
 • Niektóre choroby. Stany takie jak choroba Parkinsona, cukrzyca i niektóre choroby serca zwiększają ryzyko niskiego ciśnienia krwi.
 • Inne czynniki. Ciąża, stojąc w ogniu lub stojąc w miejscu przez dłuższy czas może również powodować niskie ciśnienie krwi.

Osoba z łagodnym niskim ciśnieniem krwi może odczuwać zmęczenie, omdlenie lub zawroty głowy.

Cięższe formy niskiego ciśnienia krwi mogą zagrozić przepływowi krwi bogatemu w tlen do głównych narządów, w tym do mózgu. Jeśli tak się stanie, dana osoba może czuć się śpiąca, zdezorientowana lub oszołomiona. W poważnych przypadkach może dojść do uszkodzenia serca lub mózgu.

Podsumowanie

Diastol i skurcz są dwiema fazami cyklu sercowego. Występują one, gdy serce bije, pompując krew przez układ naczyń krwionośnych, które przenoszą krew do każdej części ciała. Skurcz występuje, gdy serce kurczy się, aby wypompować krew, a rozkurcz występuje, gdy serce odpręża się po skurczeniu.

Osoba, która podejrzewa, że ​​ma wysokie lub niskie ciśnienie krwi powinna skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć najlepsze metody leczenia, które mogą obejmować leki lub zmiany stylu życia.

Nawet jeśli osoba zażywa leki na problematyczne ciśnienie krwi, powinny one regularnie mierzyć poziom ciśnienia krwi regularnie, ponieważ stan może nie mieć żadnych widocznych objawów.

PLMedBook