Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy osoby z cukrzycą mogą używać soli Epsom?

Jednym z częstych powikłań cukrzycy są problemy ze stopami. Zbyt dużo cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia nerwów i słabego przepływu krwi, co może spowodować poważne problemy ze stopami.

Uszkodzenie nerwu może powodować mrowienie, bolesne pieczenie lub kłucie stóp. Ważne jest, aby osoby chore na cukrzycę dbały o stopy i były z nimi delikatne.

Narzędzia i produkty, których używają ludzie na stopach, mogą znacząco wpływać na ogólny stan stóp. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają one uszkodzenie nerwów lub przepływ krwi do ich stóp jest znacznie zmniejszony.

Wiele osób często moczy stopy w soli Epsom, aby złagodzić bóle. Jednak dla osób chorych na cukrzycę moczenie stóp w soli Epsom nie jest idealne.

Co to jest sól Epsom?

Naukową nazwą soli Epsom jest siarczan magnezu. Jest to związek mineralny, który ma wiele różnych zastosowań.

Sól Epsom w naczyniu.

Sól z firmy Epsom stała się popularnym domowym środkiem zaradczym na różne problemy i ma kilka zalet zdrowotnych i kosmetycznych. Przez wiele lat ludzie zalecali moczenie nóg lub kąpiel z solą Epsom z różnych powodów. Potencjalne przyczyny takiego postępowania to:

 • Aby ukoić bóle mięśni i ból
 • Aby zapewnić ulgę od swędzenia spowodowanego przez poparzenia słoneczne i trujący bluszcz
 • Aby pomóc usunąć odłamki
 • Aby zmniejszyć obrzęk w ciele
 • Aby zwiększyć poziom magnezu i siarczanu w organizmie

Teoria tego produktu polega na tym, że ciało absorbuje magnez z soli Epsom przez skórę.

Jednak nie ma badań, które potwierdzałyby to twierdzenie. Chociaż nie ma dowodów na poparcie korzyści płynących z soli Epsom, po prostu zanurzenie w ciepłej wodzie może pomóc w wielu wymienionych powyżej problemach.

Cukrzyca i powikłania stóp

Aby zrozumieć, dlaczego osoby chore na cukrzycę nie powinny wchłaniać soli Epsom, ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób cukrzyca może wpływać na stopy.

Wysoki poziom cukru we krwi może powodować uszkodzenie nerwów w ciele. Jest to powszechnie nazywane neuropatią. Najczęstszym rodzajem neuropatii u osób z cukrzycą jest neuropatia obwodowa. Neuropatia obwodowa jest uszkodzeniem nerwów, które służą nogom i ramionom.

W rezultacie osoby chore na cukrzycę mogą stracić czucie w nogach. Nierzadko zdarza się, że osoby chore na cukrzycę nie są w stanie odczuwać bólu, ciepła lub zimna w nogach lub stopach. Niektórzy mogą nie zauważyć, kiedy mają obolałe stopy lub rozwinęli blistry.

Otwarte rany na stopach mogą łatwo ulec zakażeniu. Podwyższone poziomy cukru we krwi pomagają karmić infekcję w otwartych ranach, co pogarsza. Słaba cyrkulacja utrudnia leczenie tych ran.

Typowe problemy ze stopami, które mogą powodować zakażenia u osób chorych na cukrzycę, obejmują:

 • Odciski i modzele
 • Pęcherze
 • Wrastające paznokcie
 • Bunions
 • Brodawki podeszwowe
 • Hammertoe
 • Sucha i popękana skóra
 • Stopa sportowca
 • Infekcja grzybiczna

Osoby chore na cukrzycę powinny zwracać uwagę na oznaki infekcji w stopie. Jeśli jakikolwiek się pojawią, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy obejmują ropę, zaczerwienienie, nasilenie bólu i ciepłą skórę.

Cukrzyca powoduje również zmiany w skórze stopy. Osoby chore na cukrzycę mogą zauważyć, że ich stopy są wyjątkowo suche, a skóra może zacząć się łuszczyć i pękać. Nerwy, które kontrolują olej i wilgoć w stopach, przestają działać, co prowadzi do nadmiernie wysuszonej skóry.

Osoby z cukrzycą mogą mieć słabe krążenie, co utrudnia zwalczanie infekcji i prawidłowe leczenie. Ten problem znany jest jako choroba tętnic obwodowych. Naczynia krwionośne w stopach i nogach również zwężają się i twardnieją.

Jeśli infekcja stanie się zbyt ciężka lub nie zagoi się prawidłowo, może spowodować gangrenę. Jeśli rozwinie się zgorzel, skóra i tkanka wokół rany umiera. Obszar robi się czarnawy i wywołuje nieprzyjemny zapach.

Oprócz bólu, uszkodzenie nerwów może również prowadzić do deformacji stopy. Młotek lub zawalone łuki mogą stanowić problem.

Moczenie stóp nie jest zalecane dla osób z cukrzycą

Moczenie stóp może wysuszyć skórę, co może dodatkowo podrażnić problemy ze stopami. Chorzy na cukrzycę mają zwykle suche stopy, a sól do kąpieli Epsom może tylko pogorszyć stan. Długotrwałe namaczanie może również otworzyć małe pęknięcia, które mogą być obecne w skórze, umożliwiając zarazki.

Podczas, gdy nasiąknięcie stopą soli Epsom może brzmieć dobrze, nie zaleca się kąpieli stóp u osób z cukrzycą.

Porady dotyczące pielęgnacji stóp dla osób z cukrzycą

Są rzeczy, które ludzie z cukrzycą mogą zrobić, aby zapewnić zdrowie swoim stopom. Codzienna pielęgnacja stóp, a także kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest niezbędna nie tylko dla stóp, ale także ogólnego stanu zdrowia.

Ktoś szoruje stopy.

 • Codziennie sprawdzaj stopy. Stopy powinny być dokładnie zbadane pod kątem ewentualnych ran, pęcherzy, skaleczeń, zadrapań, stłuczeń lub jakichkolwiek innych nieprawidłowości.
 • Umyj stopy. Zalecana jest letnia woda i łagodne mydło. Nadmierne wypłaty nie są zalecane, ponieważ mogą wysuszyć skórę.
 • Osusz stopy. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszar pomiędzy palcami. Nadmiar wilgoci między palcami jest podłożem dla grzyba.
 • Nawilż wszystkie stopy. Balsam nawilżający może pomóc w szybkim wysychaniu skóry. Nie nakładaj kremu nawilżającego między palce.
 • Zawsze należy nosić odpowiednio dopasowane buty i skarpetki. Obuwie zbyt obcisłe może powodować nacisk na stopy, które mogą się zepsuć i prowadzić do dodatkowych problemów.

Płytka szmergerska może służyć do składania szorstkich krawędzi, a kamień pumeksowy może pomóc w pozbyciu się modzelowatych. Osoby chore na cukrzycę nigdy nie powinny pękać ani wybierać odleżyn.

Ważne jest regularne przycinanie paznokci u stóp. Jeśli rozwinie się wrastający paznokieć, należy zobaczyć lekarza.

Małe obrażenia stóp lub inne rany

Osoby chore na cukrzycę powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli mają uraz stopy lub obszar nie wydaje się goić.Szybka uwaga może pomóc w zapobieganiu infekcjom lub innym komplikacjom.

Like this post? Please share to your friends: