Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powinieneś jeść, jeśli masz endometriozę?

Endometrioza to stan, w którym tkanka przypominająca wyściółkę macicy wyrasta poza macicą, powodując bolesne objawy. Po określonej diecie może pomóc zmniejszyć objawy, choć potrzebne są dalsze badania.

Unikanie pokarmów i napojów powodujących stan zapalny i zwiększających produkcję estrogenu może pomóc w radzeniu sobie z bolesnymi objawami endometriozy.

W tym artykule przyjrzymy się powiązaniom między dietą a endometriozą, jakie pokarmy jeść, a których unikać.

Związek między endometriozą a dietą

Owoce na rynku mogą pomóc w diecie endometriozy

Niewiele badań dotyczyło związku między dietą a objawami endometriozy. Jednak niektórzy ludzie uważają, że spożywanie pewnych pokarmów wywołuje lub łagodzi ich objawy.

Badanie z 2013 r. Sugerowało, że kobiety, które spożywały więcej warzyw i kwasów tłuszczowych omega-3 były bardziej chronione przed objawami endometriozy, podczas gdy osoby spożywające czerwone mięso, tłuszcze trans i kawę mogły doświadczyć odwrotnego efektu. Jednak wyniki te nie są spójne w badaniach, dlatego potrzeba więcej badań.

Opublikowany w Brazylii przegląd piśmiennictwa z 2015 r. Sugeruje, że jedzenie zdrowej diety może zapobiec rozwojowi endometriozy, a być może nawet pogorszyć ją. Pokarmy w tej diecie obejmowały:

 • owoce
 • warzywa
 • pełnoziarniste
 • kwasy tłuszczowe omega-3

Osoba nie może zapobiec endometriozie, ale według Urzędu ds. Zdrowia Kobiet, mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju poprzez unikanie żywności i chemikaliów, które zwiększają poziom estrogenu. Do tych substancji należą kofeina i alkohol.

Konieczne jest jednak zrozumienie, że zmiany w diecie i stylu życia nie będą leczyć endometriozy, ale mogą przyczynić się do poprawy jej objawów.

Aby dowiedzieć się, czy jedzenie ma wpływ na ich objawy, osoba z endometriozą może prowadzić dziennik żywności. Ważne jest, aby rejestrowali wszystko, co jedzą w ciągu dnia, a także wszelkie objawy, których doświadczają.

Osoba może potrzebować prowadzić dziennik przez jakiś czas, ponieważ wyraźny wzór może nie pojawić się od razu.

Dieta dla endometriozy

oliwa z oliwek może być stosowana w diecie endometriozy

Osoba z endometriozą może rozważyć ograniczenie żywności, która powoduje stan zapalny lub podnosi poziom estrogenu, co może przyczynić się do zaburzenia lub jego objawów. Jednak potrzeba więcej badań, aby ustalić związek między endometriozą a dietą.

Osoba z endometriozą może odnieść korzyści z jedzenia dużej ilości owoców, warzyw i pełnych ziaren. Mogą również pomóc proteiny roślinne, chude mięso i zdrowe tłuszcze.

Zdrowe tłuszcze są dostępne w wielu produktach spożywczych, w tym:

 • awokado
 • Oliwa z oliwek
 • oliwki
 • orzechy
 • łosoś
 • inne tłuste ryby

Osoba z endometriozą powinna również zmniejszyć spożycie kofeiny i alkoholu, ponieważ mogą one zwiększać poziom estrogenu.

Jeśli dana osoba nie je ryb, możliwe jest wprowadzenie kwasów tłuszczowych omega-3 do diety za pomocą suplementów. Można je kupić w aptece lub kupić w Internecie.

Osoba może również zwiększyć spożycie błonnika. Błonnik jest istotną częścią zdrowej diety i może pomóc obniżyć poziom estrogenów. Oprócz dostarczania dużej ilości witamin i składników mineralnych, jedzenie świeżych źródeł błonnika może również dostarczyć witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które mogą zmniejszyć stan zapalny.

Istnieją również specjalne diety, które mogą pomóc osobom z endometriozą. Obejmują one:

Dieta bezglutenowa

Bezglutenowy stał się powszechną dietą i stylem życia w ciągu ostatnich kilku lat. Pozostaje niejasne, czy ta dieta jest skuteczna dla osób bez celiakii, co powoduje, że osoba jest wrażliwa na białka znajdujące się w pszenicy.

Jednak badanie z 2012 roku sugeruje, że 75 procent ze 156 kobiet biorących udział w badaniu odnotowało spadek bolesnych objawów po przejściu diety bezglutenowej przez 12 miesięcy.

Dieta FODMAP

Dzięki diecie FODMAP osoba eliminuje niektóre węglowodany z diety, aby ograniczyć ich przyjmowanie potencjalnie drażniących pokarmów. Celem jest umożliwienie zagojenia układu żołądkowo-jelitowego.

Po wyeliminowaniu tych produktów, osoby te mogą powoli wprowadzać określone pokarmy, aby zobaczyć, jak organizm je toleruje. Tego typu dieta może być trudna dla niektórych osób, ponieważ wiąże się z eliminacją dużej liczby rodzajów żywności z diety, w tym:

 • mleczarnia
 • gluten
 • przetworzona żywność
 • dodane cukry

Dobrym pomysłem jest śledzenie objawów w dzienniku żywności, aby sprawdzić, czy poprawiają się po usunięciu niektórych pokarmów z diety, czy pogarszaniu się po ponownym wprowadzeniu czegoś.

Lekarz lub dietetyk może pomóc osobie zaplanować program eliminacji diety FODMAP. Mogą pomóc w śledzeniu objawów i identyfikacji potencjalnie problematycznych produktów spożywczych. Mogą również upewnić się, że ten rodzaj restrykcyjnej diety jest odpowiedni dla określonej sytuacji medycznej lub zdrowotnej.

Przygotowanie jest kluczem do sukcesu w przypadku tego typu diety. Zaplanowanie każdego posiłku, a także zakupy i przygotowanie go z wyprzedzeniem, może znacznie ułatwić pozostanie na dobrej drodze. Szybkie wyszukiwanie w Internecie może pomóc osobie szybko i łatwo znaleźć nowe pomysły na posiłki, które będą dla nich skuteczne.

Inne domowe środki na endometriozę

kobieta sprint

Oprócz zmian w diecie i tradycyjnych metod leczenia endometriozy, niektórzy ludzie próbują innych środków do domu, aby pomóc w radzeniu sobie z chorobą lub jej objawami. Terapie mogą obejmować:

 • regularne ćwiczenia
 • akupunktura
 • opieka chiropraktyczna
 • tiamina
 • suplementy magnezu
 • Chińskie zioła, takie jak gałązka cynamonu lub korzeń lukrecji

Jak zawsze, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów ziołowych lub bez recepty.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza występuje, gdy tkanka przypominająca macicę rozwija się poza macicą. Ta tkanka może rosnąć na jajowodach, jajnikach lub jelitach.Choć rzadkie, może rosnąć również na innych częściach ciała.

Czasami nie powoduje to żadnych objawów, ale w innych przypadkach może powodować znaczny ból i dyskomfort podczas miesięcznych miesiączek. Inne objawy endometriozy obejmują:

 • ból w miednicy, brzuchu lub plecach
 • bezpłodność
 • ciężkie okresy
 • krwawienie między miesiączkami
 • silne skurcze menstruacyjne

Zazwyczaj tkanka wyściełająca macicę zrzuca i opuszcza ciało podczas menstruacji. W przypadku endometriozy, tkanka poza macicą wciąż znika w odpowiedzi na zmiany poziomu estrogenów, ale nie jest w stanie opuścić ciała. W rezultacie może powodować bolesne objawy, stany zapalne, niepłodność, blizny i problemy z jelitami.

Nie ma lekarstwa na endometriozę. Czasami lekarze mogą chirurgicznie usunąć dodatkową tkankę, ale nie leczy ona choroby.

Perspektywy

Perspektywa dla osoby z endometriozą jest pozytywna, pomimo dyskomfortu, który przynosi. Chociaż może powodować znaczną ilość bólu, choroba nie powoduje poważnej niepełnosprawności ani śmierci.

Specyficzne zmiany w diecie mogą pomóc niektórym znaleźć ulgę, chociaż potrzeba więcej badań. Dzięki planowi leczenia i strategiom radzenia sobie z bólem większość osób może kontrolować swoją endometriozę.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook